Jakie firany i zasłony wybrać do salonu?

Firany do salonu czy też zasłony to element dekoracyjny okien, który jednocześnie chroni przed słońcem i wścibskimi spojrzeniami sąsiadów. Zapewniają pełną prywatność w domu. Choć w ostatnich czasach, w bardzo nowoczesnych i surowych wnętrzach rezygnuje się z tego rodzaju ozdób na rzecz rolet, nie odeszły one całkowicie do lamusa. Głównie z uwagi na fakt, że nadają wnętrzom przytulności.

Wybór konkretnych firan i zasłon jest zależny od pomieszczenia, do którego są przeznaczone. Przytulny salon w klasycznym stylu najlepiej dopełnią gotowe firany, jasne i bardzo ozdobne. W tym wypadku warto zrezygnować z klasycznej bieli na rzecz przełamanego ecru. Efekt dekoracyjny dopełnią długie i ciężkie zasłony do ziemi w kolorze beżu. Ziemiste kolory to odcienie, które przewijają się w stylu klasycznym. Idealnie komponują się z takimi surowcami, jak drewno, które stanowi najlepszą bazę klasyki.

Szarość to z kolei domena stylu skandynawskiego. Wszelkie jej odcienie świetnie zaprezentują się w oknie salonu, podobnie jak odcienie beżu. Na eksperymenty kolorystyczne można sobie pozwolić na przykład w przypadku salonu w stylu retro. Bordo, brąz czy kwiecisty deseń to motywy, które idealnie wpasują się w takim oknie. Warto jednocześnie pamiętać, by firany były nieco mniej ozdobne i zachowawcze w formie. Gotowe firany oferują liczne sklepy internetowe, więc przy poszukiwaniu inspiracji warto przejrzeć ich zasoby.

Gotowe firany do kuchni

Okno w kuchni nierzadko posiada odsłonięty i zagospodarowany parapet. Nie dziwi zatem fakt, że warto wybrać firany, które nie zaburzą tego efektu. Wyeksponować parapet pomogą także zasłony krótkie. Jeśli oba elementy to za dużo i wnętrze mogłoby zostać przytłoczone, warto zdecydować się na jeden z nich. Popularnym rozwiązaniem są gotowe firany do kuchni, imitujące rolety lub w postaci zazdrosek. Ozdobne zasłony krótkie nadają się natomiast do dekoracyjnego upięcia. Kwieciste motywy lub modna kratka nada uroku każdemu oknu w kuchni. Ważne tylko, by firany i zasłony wpisały się w styl pomieszczenia.

Tanie, gotowe firany oferuje między innymi taki sklep internetowy, jak Eurofirany czy Świat Firan. Znaleźć tam można całą kopalnię inspiracji lub odpowiedź na niemal wszystkie potrzeby aranżacyjne. W razie problemów z doborem gotowych firan, nic nie stoi na przeszkodzie, by zlecić ich uszycie na indywidualne zamówienie. Wówczas będą one spełniały wszystkie wymagania.

Do kuchni nadają się przede wszystkim jasne firany oraz krótkie zasłony. Wpisują się one w niemal każdy styl, pod warunkiem, że dobierzemy odpowiednią kolorystykę. Kuchnia to miejsce, gdzie można sobie pozwolić na klasyczną biel firan lub odcienie bieli. Świetnie wpiszą się one w modny styl rustykalny. Kolorowe zasłonki to z kolei domena stylu retro, który w ostatnim czasie święci tryumfy.

Co wybrać do oazy spokoju? Firany i zasłony do sypialni

Sypialnia to pomieszczenie, w którym powinien panować klimat maksymalnego relaksu i spokoju. Wnętrze to jest najczęściej urządzane w stylu klasycznym, skandynawskim czy prowansalskim, rzadziej w nowoczesnym, na który decydują się głównie sympatycy surowości. Przytulności pomieszczeniu, jakim jest sypialnia, nadadzą długie zasłony i gotowe, jasne lub ciemne, ozdobne firany.

Kolorystyka zasłon w sypialni powinna korespondować z charakterem całego wnętrza. Jeśli akcent jest położony na inne elementy wyposażenia, jak łóżko czy pościel, okno powinno stanowić dla nich tło. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by to firany i zasłony w pierwszej kolejności przyciągały uwagę wyrazistym, modnym kolorem. Ciekawym rozwiązaniem aranżacyjnym jest także zawieszenie nieco za długich zasłon, które opierają się o podłogę.