Firmy budowlane na miarę wymagań inwestora

Przed wyborem firmy budowlanej warto dowiedzieć się o nich więcej

Dobra firma budowlana to połowa sukcesu na placu budowy. To właśnie od ekipy budowlanej zależy szybkość prac, ich dokładność oraz zgodność z podstawowymi zasadami technologicznymi. Realizacje wykonywane przez doświadczone firmy nie zawierają trudnych do naprawy niedoróbek, co sprawia, że inwestor może spać spokojnie. Ale jak znaleźć firmę, która posiada stosowne doświadczenie, a jej realizacje spełnią wszystkie oczekiwania?

Oferta firm budowlanych jest bardzo szeroka. W branży działają firmy budowlane wykonujące prace na różnym poziomie. Najekonomiczniejsza oferta to z reguły pracownicy bez większego doświadczenie. Tanie realizacje odbywają się bez umowy, a co za tym idzie, także bez gwarancji. Tania firma budowlana może być zatem jedynie pozorną oszczędnością. Źle wykonane usługi budowlane (szczególnie te wykonane na etapie tworzenia fundamentów) będą bardzo kosztowne w naprawie. Dlatego warto zainwestować w firmę budowlaną, posiadającą większe doświadczenie. Oferta powinna być możliwie jak najbardziej wiarygodna. Przed zatrudnieniem fachowców warto przejrzeć uprzednio wykonane realizacje, zasięgnąć opinii poprzednich klientów i podpisać umowę. Firma budowlana może zbudować dom jednorodzinny pod klucz bądź pozostawić go w stanie surowym. Wszystko zależy od indywidualnych ustaleń z inwestorem. Dom jednorodzinny pod klucz posiada już wszystkie instalacje, wykończone podłogi i ściany. Zadaniem inwestora jest jedynie dokonanie odbioru budynku oraz jego umeblowanie. Pamiętajmy jedynie, że nie istnieje jednoznaczna definicja, która określałaby jakie wyposażenie posiada dom jednorodzinny pod klucz. Dlatego warto doprecyzować umowę i ustalić z wykonawcą zakres prac budowlano wykończeniowych.

Zwróćmy też uwagę na fakt, że droga oferta wykonawców nie oznacza jeszcze najlepszej jakości prac. Dlatego w każdym przypadku warto zachować czujność, zwrócić uwagę na doświadczenie ekipy budowlanej i przejrzeć jej poprzednie realizacje.

Zapraszamy do tego działu jeśli interesują Cię usługi budowlane lub firmy remontowe. Pomożemy Ci znaleźć dobrą firmę budowlaną, podpowiemy jak przygotować się do inwestycji, a także w jaki sposób poprowadzić poszczególne etapy budowy. Na dole strony znajdziesz listę artykułów powiązanych tematycznie.

Firma budowlana to innymi słowy działalność gospodarcza lub zarobkowa, realizowana w zakresie przeprowadzenia wszelkiego typu prac budowlanych. W zakres działań firm budowlanych wchodzi w szczególności wznoszenie budynków mieszkalnych, budynków przemysłowych i obiektów użyteczności publicznej. Firma budowlana może też świadczyć usługi w zakresie modernizacji, remontu i przebudowy istniejących już obiektów.

Ekipa budowlana – jak najlepiej wybrać firmę budowlaną?

Każdy, kto przymierza się do remontu mieszkania lub budowy domu wie, że znalezienie dobrej firmy budowlanej nie jest łatwe. Na rynku aż roi się od ofert, wybór jest więc ogromny. Katalogi firm budowlanych wręcz pękają w szwach. Większość osób przy wyborze kieruje się ceną, ale czy na pewno to dobry sposób na znalezienie kompetentnych fachowców? Niekoniecznie, chociaż trudno mówić tutaj o konkretnych regułach.

Idealna firma budowlana to taka, która dokładnie zna się na swojej pracy. Co więcej, chętnie współpracuje, podpowiadając i znajdując najlepsze rozwiązania, ale jednocześnie będąc otwarta na propozycje zleceniodawcy i nie zbywająca jego pomysłów. Aby mieć pewność, że wybrana przez nas ekipa właśnie taka jest, warto umówić się na wcześniejszą wycenę i omówienie prac remontowych. Niech fachowiec oceni, co jest w stanie zrobić i określi funkcjonalność zaplanowanych przez nas rozwiązań. W czasie krótkiej rozmowy będziesz w stanie stwierdzić, czy firma murarska lub remontowa naprawdę zna się na rzeczy. Warto jednak wziąć pod uwagę także zupełnie inne czynniki.

Gdzie szukać firmy budowlanej?

Oczywiście pierwszym krokiem jest popytanie znajomych. Prawie każdy zna kogoś, kto zajmuje się murarką, wykończeniami czy podłączaniem instalacji. Warto dowiedzieć się od znajomych, jakie są ich wrażenia z pracy ekipy, jak układała się współpraca, jakie były koszty i jak oceniają jakość pracy. Dobrze także samemu obejrzeć jej efekt.

Kolejnym rozwiązaniem jest wyszukiwarka, czyli przeglądanie ofert w sieci. Istniej mnóstwo baz i katalogów firm budowlanych, w których możesz znaleźć fachowców ze swojego regionu, pogrupować ich ze względu na doświadczenie czy stawkę, którą proponują. To najlepszy sposób na to, jak znaleźć niedrogą firmę budowlano-remontową. Ważne jednak, aby była także skuteczna i szybka. Na co zatem zwrócić uwagę?

Firma budowlana – kryteria wyboru

Dobre firmy budowlane to te, które mają mnóstwo klientów. Oznacza to, że najczęściej mają także napięty grafik, więc termin najprawdopodobniej będzie odległy o kilka tygodni lub miesięcy. Ponadto także muszą mieć referencje od wcześniejszych zleceniodawców – poproś o ich okazanie. Warto również zainteresować się historią firmy i tym, jak długo istnieje na rynku. Im większe doświadczenie, tym wyższa jakość usług. Tutaj pomocna może okazać się wyszukiwarka internetowa – wiele firm ma własne strony, na których pokazuje zdjęcia zrealizowanych zleceń.

Niektóre marki materiałów budowlanych mają własną bazę firm murarskich i wykończeniowych. Są to polecani przez nich fachowcy, którzy zostali bardzo dokładnie przeszkoleni w swojej profesji. Będziesz mieć pewność, że doskonale znają się na swojej pracy i mają za sobą nie tylko doświadczenie, ale także specjalistyczne szkolenia. Jest to istotne zwłaszcza, jeśli chcesz zrobić coś nieszablonowego albo wymagającego dużej wprawy, jak boazeria angielska czy skomplikowane stiuki.

Świetnym pomysłem jest zaangażowanie jednego wykonawcy do wszystkich zleceń. Ekipa, która składa się z ludzi odpowiedzialnych za tynkowanie, murarkę, malowanie ścian, układanie płytek i instalację, wszystko zrobi z większym zaangażowaniem i starannością, wiedząc, że ewentualne poprawki czy niedociągnięcia spadną na kolegów. Co więcej, takie rozwiązanie pozwoli ci dużo zaoszczędzić – jeśli zaangażujesz jedną firmę do wszystkiego, możesz liczyć na spory rabat.