Rok 2020 w Polsce to nie tylko wydarzenia związane z pandemią covid-10. To także pierwszy rok, w którym tak naprawdę na dużą skalę zaczęliśmy realnie inwestować w rozproszone źródła energii. Największa w tym zasługa programu „Mój prąd” dzięki któremu instalacja paneli fotowoltaicznych została dofinansowana w kwocie 5 tys. złotych. Z takiej możliwości skorzystało ponad 200 tys. Budżet całego programu wyniósł ponad 1 mld. złotych.

Fotowoltaika najlepsze firmy w Polsce

Na tak dynamicznie rozwijającym się rynku powstało sporo nowych firm. Jak się okazuje podmioty, które świadczą usługi związane z montażem instalacji fotowoltaicznych, w większości przypadków funkcjonują na rynku krócej niż 3 lata. To z jednej strony bardzo niewiele, z drugiej jednak strony nie sam wiek firmy świadczy jedynie o jej doświadczeniu o czym napiszemy dalej. Dziś skupimy się na odpowiedzi na pytanie jaka firma fotowoltaiczna jest najlepsza i w jaki sposób dokonać dobrego wyboru, decydując się na współpracę z konkretnym podmiotem.

Największe firmy fotowotaiczne w Polsce są najlepsze?

Doświadczenie firmy fotowotaicznej możemy mierzyć w różnych sposób. Tak jak wspomnieliśmy wcześniej możemy pod uwagę wziąć długość funkcjonowania firmy na rynku. Ten czynnik może okazać się nieprecyzyjny na tym rynku. Duża część firm była zakładana przez osoby, które w branży instalacyjnej czy energetycznej działają od wielu lat, a sama fotowoltaika nie była ich głównych zajęciem. Niemniej jednak już od wielu lat zdarzało im się pracować przy projektach fotowoltaicznych. Sprawdzajmy w takim razie jakie osoby stoją za daną marką czy też firmą. To ich obecność świadczy o doświadczeniu, a nie sam wpis rejestrujący podmiot w KRS.

Doświadczenie możemy także mierzyć nie czasem, a liczbą wykonanych instalacji fotowoltaicznych. To, że podmiot X działa na tym rynku od 10 lat i wykonał 1000 instalacji nie oznacza, że wykonuje swoją pracę lepiej of firmy działającej 2 lata, która w tym czasie wykonała 2 000 instalacji. Prace projektowe i montażowe w przypadku instalacji dla klientów indywidualnych o mocy do 10 kWp są bardzo powtarzalne. Bardziej zwracajmy uwagę na liczbę wykonanych instalacji niż okres czasu w jakim firma działa na rynku.

Naszym zdaniem wielkość firmy ma znaczenie. Największe firmy fotowoltaiczne, których listę możesz znaleźć tutaj: https://optimalenergy.pl/fotowoltaika/ranking-firm-fotowoltaicznych/ to te, które na rynku działają najaktywniej i są najbardziej na bieżąco ze zmianami jakie na nim następują. Dodatkowo oferują one kompleksowość. Od wyceny przez realizację, na rozliczeniu dotacji kończąc. To bardzo ważna cecha usług, które w przypadku mniejszych podmiotów często nie jest odpowiednio dopilnowana

Firmy fotowoltaiczne – ranking, opinie czy cena? Jak wybrać najlepszą?

Napisaliśmy już o doświadczeniu, które powinno być kryterium związanym z wyborem firmy od PV. Poniżej wskazówki jak w praktyce wybrać najlepszy podmiot i na co jeszcze zwrócić uwagę:

  1. Cena – tak jak każdy produkt czy usługa cena instalacji fotowoltaicznej ma istotny wpływ na podejmowane przez nas decyzje. Tutaj jednak musimy pamiętać, że taka instalacja powinna pracować na siebie przez 20-25 lat. Przy porównywalnych wycenach zwracajmy uwagę na jakość produktów wchodzących w skład naszej instalacji
  2. Jakość produktów – mamy tutaj na myśli producenta inwertera oraz samych paneli czyli 2 najbardziej istotnych elementów, od pracy których zależeć będzie jak szybko nasza inwestycja się sprawdzi. Wybierajmy tylko najlepsze i najbardziej sprawdzone urządzenia w danym przedziale cenowym
  3. Termin wykonania – istotny czynnik w początkowej fazie
  4. Gwarancja – gwarancje jakie otrzymujemy od firmy montującej fotowoltaikę różnią się między sobą, a także są przypisane do konkretnych elementów. Najczęściej na panele dostaniemy gwarancję od 15 do 25 lat, a na inwerter już ok. 10 lat
  5. Dodatkowa opłaty – podpisując umowę na fotowoltaikę przeczytajmy czy koszt zakupu urządzeń i montażu to jedyne koszty jakie będziemy musieli ponieść. Niektóre firmy obligują nas do corocznych opłat związanych z przeglądem inwestycji. Wybór takiej opcji musi być naszym wyborem, a nie efektem związanym z nieprzeczytaniem umowy.

Jak widać wybór najlepszej firmy montującej fotowoltaikę nie jest łatwy. Ponocne w podjęciu decyzji może okazać się skorzystanie z rankingu firm fotowoltaicznych. Jeden z nich został przygotowany przez portal optimalenergy.pl – to jeden z najbardziej popularnych serwisów w Polsce, na którym możemy sprawdzić opnie, rankingi czy porównanie ofert produktów energetycznych w tym także fotowoltaiki. Miesięcznie stronę odwiedza ponad 120 tys. użytkowników, co chyba zdaje się być najlepszą rekomendacja tej strony jako źródła wiedzy na temat firm fotowoltaicznych w Polsce.

artykuł sponsorowany

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 0,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny