Flipy mieszkań

W Polsce rosną ceny mieszkań rosną dynamicznie już od 2014 r. Wraz ze poprawą koniunktury, w ciągu ostatnich 5 lat ceny mieszkań poszybowały do góry we wszystkich dużych miastach – nic więc dziwnego, że coraz więcej osób interesuje się inwestycjami w nieruchomości. Większość osób decyduje się na „bezpieczną i stabilną” inwestycję w mieszkania na wynajem (o kupowaniu mieszkań na wynajem jako długoterminowej inwestycji w nieruchomości, i czy rzeczywiście jest tak opłacalna, bezpieczna i stabilna – można przeczytać TUTAJ). Dla wielu osób jednak comiesięczny zysk w wysokości maksymalnie dwóch-trzech tysięcy złotych nie jest jednak wystarczająco atrakcyjny, by zainwestować kapitał, czas i energię w mieszkanie na wynajem. Dla nieco bardziej odważnych inwestorów, którzy chcą szybko upłynnić inwestycję i zarobić nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych w zaledwie kilka tygodni – idealnym pomysłem wydają się być tzw. Flipy. Flip to nic innego jak handel mieszkaniami – kupujemy okazyjnie mieszkanie poniżej ceny rynkowej, i sprzedajemy z wyższą ceną. Brzmi to dosyć prosto? Zobaczmy, jak w praktyce funkcjonują flipy na rynku nieruchomości, jakie kategorie flipów możemy przeprowadzić i jakie pułapki czekają na początkujących flipperów.

Gdzie szukać mieszkania na flipa? 

Skąd biorą się jednak takie okazyjne oferty niedowartościowanych mieszkań ? Znalezienie mieszkania na flipa, którego cena będzie znacznie niższa od średnich cen podobnych nieruchomości w danej lokalizacji, to wyzwanie, z którym jednak można sobie poradzić. Jest kilka powodów, dla których właściciele mieszkań chcą je szybk sprzedać  i obniżyć cenę w celu szybkiego otrzymania gotówki.

Spójrzmy zatem na poniższe sytuacje :

  • Pilna potrzeba gotówki – niespodziewane koszty, pożar, powódź, to przyczyny szybkiej sprzedaży nieruchomości w okazyjnej cenie 
  • Otrzymanie mieszkania w spadku – wyobraźmy sobie, że otrzymujemy w spadku mieszkanie po babci/ cioci, które jest w nieatrakcyjnej dla nas lokalizacji (np. w innym mieście), nie jest nam potrzebne i nie chcemy go wynajmować. Jednocześnie brakuje nam trochę gotówki na wykończenie własnego domu i przeprowadzkę z wynajmowanego obecnie mieszkania. W takiej sytuacji bardzo chętnie sprzedamy mieszkanie nieco taniej, aby jak najszybciej uzyskać gotówkę na wykończenie domu i zaoszczędzić na czynszu obecnie wynajmowanego mieszkania.
  • Wyjazd za granicę – ponieważ coraz więcej osób opuszcza Polskę „na stałe” – otrzymanie spadku i wynajem jednego mieszkania, kiedy mieszka się po drugiej stronie globu i drobne zarobki w postaci 1000 zł miesięcznie nie są dla nas atrakcyjne – chętnie jak najszybciej pozbędziemy się „problemu” i sprzedamy mieszkanie nieco taniej.

Jak podnieść wartość nieruchomości w krótkim czasie ? Wygenerowanie zysku na flipie można osiągnąć na trzy sposoby – każdy wymagający innego nakładu finansowego, i generujący innego rzędu zyski:

  1. Poprzez kapitalny remont, czyli znaczne podniesienie standardu nieruchomości
  2. Poprzez drobny remont lub gruntowne wysprzątanie mieszkania, homestaging etc.
  3. Poprzez odczekanie kilku miesięcy w czasach szybkich wzrostów cen, lub odczekanie na modernizację budynku 

O czym warto pamiętać decydując się na flip?

Flipami mieszkaniowymi interesuje się spora grupa osób szukających sposobu na pomnożenie oszczędności lub nawet na biznes. Początkujący inwestorzy często nie zwracają uwagi na ważne kwestie, które są oczywiste dla bardziej doświadczonych inwestorów. Przy planowaniu swojego pierwszego flipa, warto uwzględnić następujące aspekty:

  • Podatek PIT (stawka: 19%) - konieczność zapłacenia podatku od zysku osiągniętego dzięki flippingowi mieszkania 
  • PCC wynoszący 2% ceny transakcyjnej- koszty transakcyjne są ponoszone również przy zakupie lokalu przeznaczonego do szybkiej odsprzedaży 
  • eksmisja poprzedniego właściciela mieszkania, które zostało kupione podczas licytacji komorniczej
  • ryzyka związane z zakupem mieszkania

Osoby rozpoczynające swoją przygodę z flippingiem powinny również ostrożnie podchodzić do planów zakładających wykorzystanie cudzego kapitału o dużej wartości (np. pozyskanego dzięki kredytowi bankowemu albo pożyczce od znajomych).

Jeśli nie masz wystarczających środków i czasu na wyszukiwanie okazji potem remont mieszkań :

Sprawdź crowdfunding nieruchomości- czyli inwestowanie społecznościowe w nieruchomości, gdzie już od 10 000 możesz zarabiać nawet do 8 % na wynajmie nieruchomości nie poświęcając na to czasu, a inwestujesz bez wychodzenia z domuna platformie crowdfunding nieruchomości - www.social.estate

artykuł sponsorowany

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 0,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny