Floks kanadyjski (Phlox divaricata) – charakterystyka

Floks kanadyjski (Phlox divaricata) potocznie nazywany jest również płomykiem kanadyjskim. Roślina zalicza się do rodziny wielosiłowatych. Płomyk kanadyjski przywędrował do nas aż z Ameryki Północnej, jednak doskonale odnalazł się w tutejszych warunkach klimatycznych. Bylina dorasta maksymalnie do 40 cm wysokości. Dzięki temu wybiera się floksy na skalniak lub rabaty kwiatowe. Okres kwitnienia przypada od kwietnia do czerwca. W tym czasie pojawiają się niebieskie, pięciopłatkowe kwiaty o bardzo przyjemnym zapachu.

Już wiemy, że tego typu floksy na skalniak nadają się idealnie. Jednak możemy również płomyk kanadyjski obsadzać w towarzystwie paprotników, czy też hortensji wiechowatej. Najpopularniejszą odmianą floksa kanadyjskiego, jest Variegata. W odróżnieniu od pospolitego floksa kanadyjskiego roślina dorasta zaledwie do 20 cm wysokości. Dodatkowo wyróżnia się liśćmi wpadającymi w białawo fioletowy odcień.

Floks płożący (Phlox subulata) – opis gatunku i odmiany

Floks płożący, czyli floks szydlasty (Phlox subulata), tak samo jak Phlox divaricata przywędrował do Polski z Ameryki Północnej. Jej wysokość jest dużo niższa, ponieważ roślina dorasta zaledwie od 15 cm. Wyróżnikiem płomyka szydlastego są płożące pędy, które im są starsze, tym są bardziej zdrewniałe. Oczywiście floks płożący kwitnie od kwietnia do maja. W tym czasie roślina zostaje pokryta różowymi, fioletowymi lub białymi kwiatami, zebrane w dość gęste baldachogrona.

W przypadku floksa okrywowego, mamy do wyboru znacznie więcej odmian. Wśród nich wymienić można m.in.: Amazing Grace, Bavaria, Candy Stripes, Maischnee, czy też Coral Eye. Niektóre z nich są jednokolorowe, a inne dwubarwne. Wybierając floksy na skalniak, warto obok posadzić smagliczkę skalną lub żagwin ogrodowy. Płomyk szydlasty może być również zasadzony jako roślina okrywowa. Dzięki temu kwitnąca darń przepięknie zaprezentuje się pomiędzy wysokimi drzewami lub też jako kwietne dywany na trawnikach. Jeśli szukasz więcej porad i inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o roślinach ogrodowych.

Sadzonki floksów – uprawa

Zarówno floks kanadyjski, jak i również płomyk szydlasty zaliczają się do roślin, których uprawa nie jest wymagająca. Oczywiście warto zapewnić roślinie słoneczne lub półcieniste stanowisko. Wtedy będziemy mogli się najdłużej cieszyć drobnymi, aczkolwiek uroczymi kwiatami. Jeżeli chodzi o podłoże, to uprawa płomyków jest możliwa praktycznie w każdym miejscu. Najlepsze warunki stworzymy, jeżeli płomyk kanadyjski i floks szydlasty będą porastać piaszczyste i przepuszczalne gleby.

Różowy floks płożący w ogrodzie w czasie kwitnienia, a także floks kanadyjski i ich uprawa
Jaki jest floks kanadyjski i floks płożący w ogrodzie, a także uprawa i pielęgnacja

Nie ma najmniejszego problemu z zimowaniem rośliny, ponieważ floksy dobrze znoszą ujemne temperatury, które występują w naszym klimacie. Dlatego nie musimy w żaden sposób przygotowywać roślin na zbliżający się sezon zimowy. Oprócz floksów kanadyjskich i płożących wyróżnić możemy również:

  • Floksy wiechowate – okres kwitnienia tej odmiany przypada od lipca do września. Najczęściej mamy do czynienia z kwiatami białymi, fioletowymi lub różowymi.
  • Floksy śnieżne – okres kwitnienia przypada tylko na maj, jednak są to najlepsze floksy na skalniak
  • Floksy rozłogowe – okres kwitnienia tej odmiany zaczyna się w kwietniu i trwa aż do czerwca. W tym czasie możemy podziwiać kwiaty o zabarwieniu liliowym lub błękitnym.
  • Floksy gwiaździste (Drummonda) – floksy gwiaździste jako jedyna odmiana tej rośliny zalicza się do sadzonek jednorocznych. Potrzebne są nasiona, które zbieramy po przekwitnięciu płomyków. Floksy gwiaździste ciekawie prezentują się nie tylko w ogrodach, ale również w uprawie pojemnikowej.

Floksy – pielęgnacja i przycinanie

Zarówno uprawa, jak i pielęgnacja floksów nie zalicza się do zbyt trudnych czynności. Płomyk kanadyjski, a także płomyk szydlasty znoszą praktycznie wszelkie warunki atmosferyczne. Jednak przy długo panującej suszy warto zapewnić im regularne nawodnienie. Sadzonki nie wymagają specjalnego nawożenia w okresie wegetacyjnym. W zupełności wystarczy wzbogacić podłoże kompostem, zanim wysiejemy nasiona lub posadzimy sadzonki w wyznaczonym miejscu.

Polecane nawozy dla kwiatów w domu i ogrodzie

Po przekwitnięciu płomyków możemy zbierać nasiona, szczególnie jeżeli chodzi o floksy gwiaździste. Natomiast floks szydlasty oraz floks niebieski najlepiej jest rozmnażać przez podział sadzonek. W przypadku tych odmian, nasiona nie są już takie łatwe do zebrania. Przycinanie floksów nie jest konieczne. Floks niebieski i płomyk szydlasty mogą zostać pozostawione sobie. Jednak przycinanie zaleca się, jeżeli uprawa dotyczy floksa wiechowatego. Wtedy przycinanie planujemy na jesieni, po zakończonym okresie wegetacyjnym.

Choroby i szkodniki atakujące floksy

Pielęgnacja nie wymaga od nas zbyt dużej ilości pracy. Możemy mieć również pewność, że phlox divaricata jest wyjątkowo odporny na choroby i szkodniki. Uprawa jednak może być najczęściej zagrożona przez krety i nornice. Jeżeli już jednak wystąpią jakieś choroby, to floks niebieski i floks płożący będzie zaatakowany m.in. przez przędziorki. Uprawa phlox divaricata oraz płomyka płożącego zaczyna być pokrywana brzydkimi plamami. Niestety w tym przypadku choroby pozbędziemy się jedynie poprzez zastosowanie preparatu chemicznego.

Płomyk kanadyjski i szydlasty może być zaatakowany przez mączniak, czyli patogen grzybowy. Uprawa nie ma tak dużej ilości kwiatów, które są bardzo mizerne. Jeżeli mączniak dość mocno rozprzestrzenił się na roślinach, pomoże przycinanie sadzonek lub ich całkowite pozbycie się z ogrodu. Jednak właściwa pielęgnacja powinna sprawić, że zarówno floks niebieski, jak i szydlasty nie powinny w ogóle chorować.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 96,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny