Floks szydlasty - charakterystyka roślin

Floks płomyk szydlasty - skąd pochodzi roślina

Floks szydlasty - Phlox subulata, znany jest również jako płomyk szydlasty. Floks płomyk szydlasty, tak samo, jak i płomyk wiechowaty, floksy kanadyjskie i inne floksy skalne, należy do rodziny wielosiłowatych - Polemoniaceae, do której zaliczanych jest 385 gatunków, które rozdzielone są na 18 rodzajów.

Rośliny z rodziny wielosiłowatych naturalnie występują na obszarach półkuli północnej, ale również we wschodnich obszarach Ameryki Południowej. Warto również wiedzieć, że w umiarkowanym klimacie rośliny zielne, które występują na obszarach Ameryki Południowej i Ameryki Środkowej, to przeważnie pnącza o okazałych kwiatach, a także zdrewniałe rośliny.

Największe zróżnicowanie roślin z tej rodziny znajduje się na Ameryce Północnej i Ameryce Południowej. Natomiast w Eurazji możemy spotkać się jedynie z gatunkami z rodzaju wielosił - Polemonium oraz z jednym gatunkiem z rodzaju floks - Phlox. Natomiast w Polsce większość gatunków to rośliny uprawne, które często spotykamy na ogrodach i w domach, a należą do nich między innymi kwiaty floksów, w tym floksy kanadyjskie, płomyki wiechowate, floksy skalne, czy floksy płomyki szydlaste.

Przechodząc natomiast do rośliny, jaką jest floks szydlasty - Phlox subulata, powinniśmy wiedzieć, że jest on zimozieloną byliną, której naturalnym miejscem występowania jest północna i wschodnia część Ameryki Północnej. Właśnie tam kwiaty floksy pojawiają się na piaszczystych, otwartych i suchych terenach, które występują na obrzeżach lasów, pustkowiach, czy też nieużytkach.

W Polsce floks szydlasty jest znaną rośliną uprawną, która sprawdzi się w ogrodzie. Dodatkową zaletą jest to, że występuje on w różnych odmianach, dzięki czemu możemy dopasować kwiaty floksy do innych roślin w na naszej rabacie. Warto wspomnieć też o tym, że floks szydlasty otrzymał nazwę szydlasty, przez wzgląd na ostro zakończone igiełkowate liście. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o kwiatach ogrodowych.

Floks szydlasty - charakterystyka

Floks szydlasty - Phlox subulata, to bardzo atrakcyjna roślina, której uprawę możemy przeprowadzić w ogrodzie. Jednak zanim wybierzemy się po sadzonki i nasiona floksów, warto dowiedzieć się, czym charakteryzuje się roślina, a także, na jakie odmiany warto zwrócić uwagę.

Zacznijmy więc od tego, że floks szydlasty jest rośliną darniową, która tworzy gęste i zwarte kobierce. Kobierce nie są wysokie, ale są rozłożyste i poduchowate. Dorastają one do około 10-15 cm wysokości. Pędy tej rośliny są silnie rozgałęzione i z wiekiem drewnieją. Są one płożące i mogą być delikatnie owłosione lub nagie.

Nie można zapomnieć o naprzeciwległym ulistnieniu, które tworzą lancetowate i ostro zakończone liście, które gęsto wyrastają na łodygach. Liście są zimozielone i lekko owłosione. Powinniśmy wiedzieć, że floks szydlasty ma głęboki system korzeniowy, dzięki któremu jest odporny na wiele czynników.

Najważniejsze są jednak promieniste kwiaty, które skupione są w baldachogronach po 2, 4 lub 6. W momencie, gdy te rośliny kwitną, czyli w okresie od kwietnia do maja, cała ich darń pokrywa się kwiatami. Kolor kwiatów zależy głównie od odmiany, natomiast najczęściej zauważymy odcienie bieli, różu i fioletu.

Jeśli chcemy kupić sadzonki lub nasiona floksów, powinniśmy zwrócić także uwagę na inne odmiany. Bardzo popularna jest odmiana 'Amazing Grace', której kwiaty są białe z różowym oczkiem. Kolejną odmianą jest 'Atropurpurea', a jej kwiaty wybarwiają się na ciemnoczerwony kolor. Z kolei odmianą o szaroniebieskich kwiatach jest 'G.F. Wilson'.

Phlox subulata - jakie wymagania ma ten kwiat

Decydując się na zakup sadzonek, nasion lub rozwiniętych już roślin, bez względu na to, czy ich cena jest wysoka, czy też niska, w pierwszej kolejności powinniśmy się dowiedzieć, jakie wymagania co do uprawy ma ta roślina. Tak też jest w przypadku, gdy decydujemy się na floksy płomyki szydlaste.

Dobór odpowiedniego stanowiska i podłoża jest bardzo istotnym elementem, dzięki któremu nasze rośliny będą rozwijały się bez większych problemów. Jeśli natomiast nie zapewnimy im odpowiedniego stanowiska i podłoża, możemy spotkać się z tym, że na naszych floksach pojawią się choroby i inne uszkodzenia.

Dlatego też warto pamiętać o tym, że floksy szydlaste, to rośliny, dla których naturalnym środowiskiem są gleby piaszczyste. I właśnie takie też podłoże powinniśmy zastosować w trakcie uprawy. Dodatkowo powinno być ono przepuszczalne oraz lekko kwaśne lub obojętne.

Nie można zapominać również o odpowiednio dobranym stanowisku. Dla floksów powinniśmy wybierać słoneczne, ale osłonięte od wiatru stanowiska. Floks szydlasty - Phlox subulata, poradzi sobie także w półcieniu, natomiast jego kwitnienie w takim miejscu nie będzie aż tak obfite.

Polecane nawozy dla kwiatów w domu i ogrodzie

Floks płomyk szydlasty - uprawa, pielęgnacja i rozmnażanie

Floks szydlasty - co warto wiedzieć o uprawie i pielęgnacji

Cena floksów nie jest wysoka, dlatego też chętnie są one kupowane do różnego rodzaju aranżacji ogrodowych. Pamiętajmy jednak o tym, że ceny za floksy mogą się różnić, ze względu na wysokość roślin, ich producenta, a także odmianę i miejsce zakupu. Z reguły jednak cena za ten gatunek wynosi około 5 zł za sadzonkę.

Mimo tego, że ceny za kwiaty nie są wysokie i z pewnością możemy pozwolić sobie na zakup kolejnej sadzonki, dobrze jest wiedzieć, w jaki sposób uprawia się te rośliny, aby na naszym ogrodzie pojawiły się piękne kobierce kwiatów floksów. Zobaczmy więc, jak uprawiać i pielęgnować ten kwiat.

Floks szydlasty różowy w ogrodzie w czasie kwitnienia, a także jego uprawa i pielęgnacja
Jak uprawiać floks szydlasty w ogrodzie, a także odmiany floksów i pielęgnacja

Floks szydlasty - Phlox subulata, to roślina, która dobrze radzi sobie w trakcie suszy. Dlatego jej podlewanie nie powinno być nadmierne, a dokładniej powinniśmy je przeprowadzać jedynie w okresie upałów i suszy. Kolejnym zabiegiem pielęgnacyjnym, który prowadzi do atrakcyjnego wyglądu, jest przycinanie.

Jeśli chcemy, by floksy cieszyły oko przez lata, powinniśmy raz na 3-4 lata, pod koniec zimy przeprowadzić cięcie odmładzające. Jeśli chodzi natomiast o pędy kwiatostanowe, nie musimy ich przycinać nawet po przekwitnięciu, ale możemy to zrobić jedynie wtedy, gdy floks za bardzo się rozrasta.

Phlox subulata - co musimy wiedzieć o rozmnażaniu

Jeśli lubimy pobawić się w ogrodzie, a rośliny to nasza pasja, możemy spróbować samodzielnie rozmnożyć floksy szydlaste. Floksy rozmnaża się poprzez podział roślin lub sadzonki wierzchołkowe. Podział floksów przeprowadza się od VII do IX, natomiast stwarza on problemy z przyjmowaniem się roślin.

Zdecydowanie lepszym sposobem jest rozmnażanie z sadzonek wierzchołkowych, które pobieramy od VIII do IX. Takie sadzonki wierzchołkowe wsadza się do pojemników lub skrzynek, w których znajduje się podłoże torfowe. Proces ukorzeniania trwa z reguły 30-40 dni.

Tak przygotowane przez nas sadzonki powinny być utrzymywane pod osłonami. Jeśli cały proces przebiegnie bezproblemowo, wtedy już wczesną wiosną możemy je zasadzić w swoim ogrodzie na miejsce stałe. Doskonale nadadzą się ogrody skalne, czy też rabaty kwiatowe.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 98,5% czytelników artykuł okazał się być pomocny