Flota samochodowa – czym dokładnie jest?
Dziś firmowe floty samochodowe nie są jedynie zbiorem dostępnych środków transportu. Bliżej im do mechanizmu pozwalającego na efektowne działanie przedsiębiorstwa i to niezależnie, czy mowa o transporcie produktów bezpośrednio do klienta, czy pomiędzy poszczególnymi oddziałami. Flota może liczyć od kilku do nawet kilkuset pojazdów i jest swego rodzaju wizytówką danej działalności. Oczywiście pod warunkiem, że będzie ona właściwie kontrolowana.
Definicja floty samochodowej
Ogólnie za flotę uznaje się grupę samochodów o różnych zastosowaniach wykorzystywanych przez pojedyncze przedsiębiorstwo. Niektóre z nich służą do przewożenia produktów, inne do usług o charakterze spedycyjnym. Wyróżnia się tą samochodową oraz ciężarową, przy tym w przypadku tej drugiej dochodzi jeszcze podział na tabor silnikowy i bezsilnikowy. Przeważnie flota samochodowa używana jest w branży taksówkarskiej i transportowej. Trzeba mieć na uwadze to, że dobór floty jest kwestią indywidualną, zależną od charakteru firmy.
Kontrolowanie floty samochodowej
Skuteczną i coraz popularniejszą metodą na kontrolowanie floty pojazdów jest zaimplementowanie monitoringu GPS. Mowa tu o instalacji specjalnych lokalizatorów we wszystkich samochodach. Dzięki nim pobierane są informacje związane z:
- ich lokalizacją,
- poziomem zużycia paliwa,
- ilością czasu kierowcy,
- stylem jazdy kierowcy.
Trafiają one następnie do osoby zarządzającej flotą. Część aplikacji służących do przesyłania danych można zainstalować na telefonach z Androidem oraz IOS-em. Przykładem może być rozwiązanie firmy Verizon Connect.
Profity
Profity dla firmy, u której wdrożono monitoring GPS, wynikają ze znajomości dokładnego położenia wszystkich pojazdów należących do floty. Przez to można w błyskawicznym sposób zareagować na ewentualne wypadki, co pozwoli na sprawne obsługiwanie poszczególnych klientów. Monitoring pozwala też na analizę tego, w jaki sposób pracują kierowcy i czy chociażby faktycznie wykorzystują oni pojazd służbowy do celów zawodowych bez uprzedniego informowania pracodawcy.
Nie oznacza to jednak, że i pracownicy nie będą czerpali korzyści z tego rozwiązania. W razie konieczności system poinformuje ich o zmianach w trasie, umożliwiając płynne dostosowanie się do nowych warunków drogowych. Jeśli będą używali samochodu prywatnie, to w aplikacji monitoringu mogą przełączyć tryb na ten chroniący prywatność.
artykuł sponsorowany