Flota samochodowa - czym dokładnie jest?

Definicja floty samochodowej

Ogólnie za flotę uznaje się grupę samochodów o różnych zastosowaniach wykorzystywanych przez pojedyncze przedsiębiorstwo. Niektóre z nich służą do przewożenia  produktów, inne do usług o charakterze spedycyjnym. Wyróżnia się tą samochodową oraz ciężarową, przy tym w przypadku tej drugiej dochodzi jeszcze podział na tabor silnikowy i bezsilnikowy. Przeważnie flota samochodowa używana jest w branży taksówkarskiej i transportowej. Trzeba mieć na uwadze to, że dobór floty jest kwestią indywidualną, zależną od charakteru firmy.

Kontrolowanie floty samochodowej

Skuteczną i coraz popularniejszą metodą na kontrolowanie floty pojazdów jest zaimplementowanie monitoringu GPS. Mowa tu o instalacji specjalnych lokalizatorów we wszystkich samochodach. Dzięki nim pobierane są informacje związane z:

  • ich lokalizacją,
  • poziomem zużycia paliwa,
  • ilością czasu kierowcy,
  • stylem jazdy kierowcy.

Trafiają one następnie do osoby zarządzającej flotą. Część aplikacji służących do przesyłania danych można zainstalować na telefonach z Androidem oraz IOS-em. Przykładem może być rozwiązanie firmy Verizon Connect.

Profity

Flota samochodowa - czym dokładnie jest?

Profity dla firmy, u której wdrożono monitoring GPS, wynikają ze znajomości dokładnego położenia wszystkich pojazdów należących do floty. Przez to można w błyskawicznym sposób zareagować na ewentualne wypadki, co pozwoli na sprawne obsługiwanie poszczególnych klientów. Monitoring pozwala też na analizę tego, w jaki sposób pracują kierowcy i czy chociażby faktycznie wykorzystują oni pojazd służbowy do celów zawodowych bez uprzedniego informowania pracodawcy.

Nie oznacza to jednak, że i pracownicy nie będą czerpali korzyści z tego rozwiązania. W razie konieczności system poinformuje ich o zmianach w trasie, umożliwiając płynne dostosowanie się do nowych warunków drogowych. Jeśli będą używali samochodu prywatnie, to w aplikacji monitoringu mogą przełączyć tryb na ten chroniący prywatność.

artykuł sponsorowany

Cenniki usług powiązane z tym artykułem

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 0,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny