Folia na okna - podstawowe informacje

Folie samoprzylepne do szyb są wykonywane z takich materiałów jak folia poliestrowa lub PVC. Mają za zadanie, poza ochroną przed wzrokiem sąsiadów, również chronić przed promieniowaniem słonecznym, zarówno światłem, jak i gorącem.

Na rynku można spotkać kilka podstawowych rodzajów folii na szyby. Do zastosowań domowych popularna jest folia dekoracyjna lub folia lustrzana. Na witryny lub drzwi sklepowe można zastosować folię mrożoną, która daje możliwość zastosowania na niej dowolnej grafiki. Dostępne są także folie antywłamaniowe oraz folie przyciemniające. Jeśli interesuje cię ten temat, przeczytaj także artykuł o opłacalności okien energooszczędnych.

Folia na okna - zastosowanie i rodzaje

Ozdobna folia na szyby

Folia dekoracyjna lub ozdobna występuje najczęściej w dwóch odmianach. Jako folia dekoracyjna może być użyta folia matująca bezbarwna lub kolorowa. Folia tego rodzaju, poza funkcją dekoracyjną, ma zasłaniać wnętrze domu przed niepożądanym wzrokiem.

Folia dekoracyjna spełnia także funkcje folii bezpiecznej, która w przypadku, gdyby szyba została stłuczona, ma za zadanie utrzymać potłuczone szkło na powłoce kleju. Ponadto folie tego typu posiadają filtr przeciw promieniowaniu UV, który może wychwycić nawet do 99% szkodliwego promienia słonecznego. Folia na okno, czyli na szybę to wybór wart rozważenia. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły na temat okien i drzwi.

Folia lustro weneckie

Kolejnym rodzajem folii na szyby jest folia, która daje efekt lustra weneckiego. Folia lustro weneckie to taka okleina, do której produkcji najczęściej używa się przejrzystej folii poliestrowej. Folia na szyby typu lustro weneckie charakteryzuje się efektem lustrzanym po stronie klejowej. Folię tą nakleja się od wewnątrz okna. Tego rodzaju folia może zatrzymać nawet do 99% promieniowania UV oraz do 80% ciepła słonecznego.

Innym rodzajem folii samoprzylepnej, podobnym we właściwościach do lustra weneckiego jest folia lustrzana, która ma dwustronny rodzaj lustra. Podobnie jak lustro weneckie, tak samo folia lustro dwustronne może zatrzymać do 99% promieniowania UV i do 80% ciepła słonecznego. Jeśli planujesz wymianę okien, sprawdź także ten artykuł z cennikiem okien PCV.

Folia mrożona

Innym rodzajem folii okiennej jest folia mrożona. Jest to przezroczysta folia wykonana z PVC, która posiada w swoim składzie również plastyfikatory polimerowe. Plastyfikatory te zapewniają w folii równomierne zabarwienie zarówno przy świetle odbitym, jak i przechodzącym. Zastosowany tutaj zmniejszony połysk powierzchniowy pozwala zapobiec powstawaniu uciążliwych, niepożądanych refleksów.

Przezroczyste folie okienne PCV stosuje się w celu uzyskania efektu oszronienia, zmrożenia, wytrawienia, piaskowania lub polerowania. Oprócz zastosowania domowego jest z powodzeniem wykorzystywana do zdobienia witryn sklepowych i przeszklonych drzwi, jako np. nośnik reklamy. Jest ona często wykorzystywana do obróbki na ploterach tnących. Montuje się ją na mokro. Sprawdź także ten artykuł z poradami na temat okien dwu- i trzyszybowych.

Folia przeciwsłoneczna na szyby okienne

Bardzo popularnie stosowaną folią na szyby okienne jest okleina przeciwsłoneczna nazywana również przyciemniającą. Przeciwsłoneczne folie okienne produkowane są najczęściej w nierefleksyjnym kolorze czarnym. Folie samoprzylepne tego typu posiadają zwykle poliester, charakteryzujący się bardzo dobrą wytrzymałością oraz odpornością na przegrzanie w chwili wygrzewania folii opalarką.

Polecane okna w promocyjnych cenach

Zastosowana w foliach przyciemniających grubość materiału pozwala wyeliminować do minimum zaginanie folii w trakcie wygrzewania i podczas montażu folii na szybie. Specjalna technologia produkcji takich folii zapobiega elektryzowaniu się oraz przyciąganiu drobinek kurzu.

Folia samoprzylepna o działaniu zaciemniającym pozwala na zwiększenie komfortu jazdy i zacienienie wnętrza pojazdu. Jej montaż można wykonać samodzielnie.
Folia na okna samoprzylepna - rodzaje, ceny, zastosowanie, sposób montażu, porady

Folie przeciwsłoneczne nie powodują zakłóceń dla fal radiowych, komórkowych oraz GPS. Mogą być stosowane jako folie samoprzylepne w domu, np. na okno łazienkowe. Dużą popularnością cieszą się także jako folie przeciwsłoneczne stosowane na szybach samochodowych. Jeśli interesuje cię ten temat, sprawdź także cennik rolet i żaluzji w tym artykule.

Folia antywłamaniowa

Na rynku dostępna jest także folia antywłamaniowa ochronna. Aby folia mogła nosić miano antywłamaniowej, musi mieć certyfikat Instytutu Szkła i Ceramiki. Folię tego typu stosuje się zamiast krat. Folia antywłamaniowa jest odporna na atak ręczny, ponadto zatrzymuje pokruszone szkło.

Folia tego rodzaju może ponadto zatrzymać promienie UV do 99%. Stosowanie folii antywłamaniowe nie powinno zniekształcić widoku z okna. Można ją stosować zarówno w domu, jak i dla pomieszczeń komercyjnych. Sprawdź także artykuł z poradami, jakie okna dachowe wybrać.

Folia na okna - montaż

Samodzielny montaż folii na szyby jest bardzo prosty. Oto jak zamontować folie na szybę krok po kroku. Pierwszą czynnością, którą należy wykonać to dokładny pomiar szyby . Należy pamiętać, aby odjąć od tych wymiarów po 2 mm na szerokości oraz długości okna, gdyż folia po naklejeniu nie może nachodzić na uszczelki.

Następnie należy starannie oczyścić powierzchnię okna. Ślady po kleju lub farbie można usunąć przy pomocy specjalnego nożyka do czyszczenia szyb. Po tych zabiegach powierzchnia szyby powinna być już idealnie czysta. Kolejnym krokiem jest rozdzielenie warstwy klejącej folii od jej warstwy ochronnej. Następnie należy do obu rogów folii przykleić taśmę klejącą.

Kolejnym etapem montażu folii na szybie jest spryskanie warstwy klejącej folii przygotowanym specjalnym roztworem, w proporcji 10 ml tego płynu do montażu na 1 l wody. Teraz należy rozpylić roztwór na powierzchni okna. Folię nakłada się na środek szyby, a następnie rozprowadza się ją na pozostałym obszarze okna. Przy użyciu szpachelki usuwa się wodę, która może znajdować się pod powierzchnią folii. Kolejnym krokiem jest spryskanie zewnętrznej strony folii roztworem. Pozwala to zapobiec ewentualnemu porysowaniu folii.

Rogi folii należy ostrożnie osuszyć używając ścierki lub papierowych ręczników. Po montażu należy pamiętać, aby przez pierwsze tygodnie nie czyścić folii. Brzegi folii, zwłaszcza od strony zewnętrznej okna, warto uszczelnić silikonem.

Folia na okna - ceny, producenci

Ceny folii do szyb zależą przede wszystkim od ich rodzaju, materiału, z jakiego zostały wykonane, od rozmiaru oraz producenta. Ceny foli samoprzylepnej do okien zaczynają się już od ok. 11 zł za metr bieżący. Standardowo okno w pokoju można pokryć folią samoprzylepną za ok. 30-40 zł.

Folia samoprzylepna do okien jest bardzo popularnym rozwiązaniem w urządzaniu okien w mieszkaniach oraz w domach jednorodzinnych. Może mieć szerokie zastosowanie jako osłona okien kuchennych, łazienkowych lub pokojowych. Z powodzeniem zastępują zasłony, firany, żaluzje czy rolety. Samoprzylepne folie do okien są także stosowane jako nośnik reklam na witrynach sklepowych. Można nimi również przyciemnić szyby samochodowe. Naklejki na szybę i na okno to także ciekawe rozwiązanie do pokoju dziecięcego.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 87,7% czytelników artykuł okazał się być pomocny