Folia wiatroizolacyjna - rodzaje

Folia przeciwwiatrowa w zależności od przeznaczenia dzieli się na:

Wiatroizolacje dachowe

  • membrana wiatroizolacyjna niskoparoprzepuszczalna do izolacji od wewnątrz krokwi
  • membrana wiatroizolacyjna wysokoparoprzepuszczalna do izolacji przed przewiewaniem i wilgocią od zewnątrz krokwi

Wiatroizolacje ścienne

  • membrana wiatroizolacyjna wysokoparoprzepuszczalna od zewnątrz
  • membrana wiatroizolacyjna niskoparoprzepuszczalna od wewnątrz

Wiatroizolacja dachowa stosowana jest jako warstwa wstępnego krycia w dachach pochyłych. Jej zadaniem jest uszczelnienie łat i kontrłat. W zależności od sposobu wykorzystania poddasza wybiera się inny rodzaj wiatroizolacji. Przy poddaszu użytkowym para wodna musi być odprowadzana, dlatego stosuje się folie wysokoprzepuszczalne, czyli membrany dachowe. Ograniczają one zaleganie pary wodnej w warstwie ocieplenia dachu, co prowadziłoby do jej zawilgocenia i zagrzybienia. Na strychach nieużytkowych, gdzie nie występuje para wodna, możliwe jest wykorzystanie folii niskoparoprzepuszczalnej.

W sklepach znajdziemy też specjalne siatki wiatrochronne z tworzywa sztucznego z folią paroizolacyjną. Nieodpowiedni dobór wiatroizolacji do funkcji poddasza grozi zawilgoceniem przestrzeni dachowej. Paroprzepuszczalna folia wiatroizolacyjna na ściany domów w technologii szkieletowej pełni identyczne funkcje jak folie dachowe. Folia chroni wełnę mineralną przed wilgocią z zewnątrz. Wytwarzana wewnątrz budynku para wodna wymaga zastosowania paroprzepuszczalnej folii wiatroizolacyjnej.

Montaż wiatroizolacji

Poprawne ułożenie folii jest warunkiem jej prawidłowego działania. Nie wolno położyć jej odwrotną stroną, gdyż pełni to kluczową rolę w jej skuteczności. Zewnętrzna strona oznaczana jest przez producentów kolorowymi napisami lub nadrukami. Stosowanie folii niskoparoprzepuszczalnych wymaga pozostawienia szczeliny wentylacyjnej o szerokości około 3 cm pomiędzy nią a ociepleniem. Wysokoparoprzepuszczalna folia wiatroizolacyjna nie wymaga szczeliny wentylacyjnej. Przed montażem zawsze należy czytać zalecenia producenta i stosować się do nich.

Na ściany membranę układa się od podstawy budynku, rozwijając folię nadrukiem na zewnątrz. Do montażu służą nierdzewne gwoździe, zszywki lub specjalna taśma. Wiatroizolację mocuje się do konstrukcji szkieletowej, zostawiając na sąsiednią ścianę zakład około 30 cm. Kolejną warstwę wykonuje się na zakładkę. Jej szerokość powinna wynosić od 10 do 15 cm. Folią owija się całą ścianę włącznie z oknami i otworami drzwiowymi.Po umocowaniu wycina się w nich otwory po przekątnych. Zbędne kawałki wywija się do wewnątrz budynku i mocuje. Ościeże okleja się taśmą uszczelniającą. W ciągu 3-4 miesięcy należy okryć wiatroizolację elewacją.

Folia wiatroizolacyjna zwinięta w rolkach, a także jej cena i zastosowanie
Folia wiatroizolacyjna i wiatroizolacja krok po kroku, a także jej cena

Membrany dachowe układa się od dołu dachu i mocuje się zszywkami lub gwoździami z szeroką główką do krokwi. Siatka wiatrochronna pod wpływem temperatury pracuje, dlatego nie można jej zbytnio naciągać, lecz powinna lekko zwisać pomiędzy krokwiami. Kolejne warstwy układa się na zakłady szerokości 20 - 25 cm lub klei taśmami. Na membranę mocowane są łaty i kontrłaty, pod które można zastosować taśmy uszczelniające. A może planujesz właśnie budowę dachu? Jeśli tak, wypełnij ten krótki formularz i sprawdź oferty najlepszych wykonawców z twojej okolicy.

Wiatroizolacje - opinie, producenci i ceny

Wśród wiodących producentów wiatroizolacji wymienić należy firmy: Isover i Rockwool, chociaż na rynku znajduje się także wiele mniej znanych firm.  Chociaż ich folie wyglądają podobnie, a cena jest porównywalna, zawsze należy sprawdzać ich parametry i przeznaczenie. Wiatroizolacja o specjalnych właściwościach jest droższa od zwykłej. Podobnie jak siatka wiatrochronna z tworzywa sztucznego z folią paroizolacyjną czy folia z warstwą aluminium.

Przykładowa cena wiatroizolacji za 1m2

Marka

Cena w zł

Wiatroizolacja Rockwool

2,56

Folia przeciwwiatrowa ISOVER DRAFTEX PROFI

5,80

Rockwool Folia Dachowa przeciwwiatrowa

5,92

Lenzing - dachowa folia paroprzepuszczalna Dachfol

5,41

DuPont - membrana dachowa Tyvek Supro

6,21

Eurovent - membrana dachowa Stratos

11,11

Isover - membrana dachowa Draftex Profi

4,54

Popularność domów szkieletowych przyczyniła się do tego, że folia wiatroizolacyjna, siatka wiatrochronna, czy membrana dachowa są coraz bardziej doceniane. Zdaniem użytkowników zwiększają komfort mieszkańców i chronią przed stratami ciepła oraz zawilgoceniem budynku. Inwestorzy najczęściej wymieniają marki Isover i Rockwool, jako producentów niezawodnej mocnej wiatroizolacji.

Eksperci zwracają uwagę na konieczność prawidłowego wyboru membrany dachowej czy paroprzepuszczalnej folii wiatroizolacyjnej. Uczulają, by montaż przebiegał według zaleceń producenta. W przeciwnym razie efekt może być odwrotny od zamierzonego.

Membrana przeciwwiatrowa oraz paroprzepuszczalna folia wiatroizolacyjna do izolacji ścian to materiał obecny na każdej budowie. Zapewniają prawidłową wentylację konstrukcji, sprawiając, że wilgoć i zimno nie przenikają do wnętrza budynku.

ikona podziel się Przekaż dalej