fototapeta

Fototapety już dawno przestały kojarzyć się z wystrojem rodem z PRLu, a coraz częściej decydują o charakterze nowoczesnego mieszkania. Fototapeta może całkowicie odmienić styl wnętrza, wprowadzić do niego nieco dynamiki i koloru lub sprawić, że będzie wyglądało jak z katalogu. Wybór nowoczesnych fototapet jest ogromny (https://www.swiat-obrazow.pl/zamow,katalog,328,dekoracje-wnetrz-fototapety-do-sypialni.html) i wszystko zależy od naszych potrzeb, gustu i wyobraźni. Decydując się na zakup fototapety do sypialni musimy wziąć pod uwagę kilka czynników.

Materiał i cena

Pierwszym kryterium, które zawsze bierzemy pod uwagę idąc na zakupy, jest cena. Na cenę fototapet do sypialni największy wpływ ma materiał, na jakim wydrukowane jest zdjęcie. Najtańsze będą fototapety papierowe, są one jednak jednocześnie najmniej trwałe. Jeśli jednak lubimy często zmieniać wystrój sypialni, będą bardzo dobrym i ekonomicznym wyborem. Droższe, ale zdecydowanie bardziej wytrzymałe są fototapety winylowe. Ich największą zaletą jest odporność na wodę i wielokrotnie zmywalne, ale pozwalają też ukryć drobne niedoskonałości ściany. Najdroższe, ale też uważane za najbardziej efektowne są fototapety tekstylne.

Fototapeta

Kolor ścian, a kolor tapety

Znacznie ważniejszym kryterium, niż cena czy materiał, jest kolor ścian w sypialni. W zależności od tego jaki efekt będziemy chcieli osiągnąć, możemy zdecydować się na mocne kolory, które będą przyciągać wzrok i przełamywać biel lub szarość ścian, albo delikatne, pastelowe, będące jedynie delikatnym akcentem, podkreślającym całość wystroju.

W nowoczesnych minimalistycznych sypialniach, gdzie dominują odcienie bieli i szarości lepiej sprawdzają się intensywne kolory tapet. Należy jednak pamiętać, aby kolor nie był zbyt rażący, ponieważ może okazać się zbyt przytłaczający i męczący. Do sypialni w stylu retro doskonale pasować będą natomiast pastelowe kolory.

Fototapeta

Styl sypialni. Jaki wzór fototapety będzie najlepszy?

Wybierając wzór fototapety do sypialni, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na styl, w jakim została urządzona lub w jakim chcemy ją urządzić, jeśli rozpoczynamy duży remont. Jeśli chcemy, aby sypialnia była w klimacie glamour lub buduarowym, powinniśmy zainteresować się fototapetami w pikowane tekstury lub wzór 3d. Do sypialni w stylu retro pasować będą np. wzory kwiatowe. Natomiast w nowoczesnych wnętrzach, sprawdzi się motyw cegły lub drewna - tu możemy również zdecydować się na wzór przypominający szkic węglem. Motyw nieba lub morza będzie natomiast wprowadzał w stan błogiego relaksu, a to szczególnie wskazane w aranżacji sypialni. Najważniejsze jednak, aby dobrać wzór, który nas nie przytłoczy.

fototapeta

Wielkość sypialni

Kupując fototapetę należy wziąć pod uwagę również wielkość sypialni. W małych pomieszczeniach zdecydowanie lepiej sprawdzą się jasne fototapety, które pozwolą rozświetlić pokój, dzięki czemu będzie wyglądał na większy. Podobny efekt uzyskamy wybierając fototapetę dającą złudzenie przestrzeni, np. widok uliczki czy widok na miasto z oddali.

W dużych pomieszczeniach możemy wybierać spośród niezliczonej liczby wzorów i kolorów (https://www.swiat-obrazow.pl/zamow,katalog,2,fototapety.html) .

Pamiętajmy, że w przypadku fototapet, podobnie jak w aranżacji wnętrz w ogóle, liczy się wyważenie. Nie pokrywajmy tapetą wszystkich ścian. Niech będzie ona jedynie dopełnieniem, podkreślającym charakter całego pomieszczenia. Najczęściej fototapetę w sypialni nakleja się za wezgłowiem lub naprzeciwko łóżka, kiedy wzór nam się znudzi, przearanżowanie wnętrza będzie bardzo proste.

artykuł zewnętrzny

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 55,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny