Fototapeta jako sposób na nowoczesną dekorację ścian

Fototapeta - co warto wiedzieć, jakie są ceny, jak pasuje do różnych aranżacji?

Współczesne wnętrza mieszkań i domów jednorodzinnych coraz częściej zaskakują efektownym, niebanalnym wyglądem. Nowoczesne fototapety są jednym z rozwiązań, które podkreślają stylistykę wnętrza i ukazują upodobania domowników. Nic w tym dziwnego, bowiem fototapeta i naklejki ścienne nadają się do sypialni, salonu, kuchni, a nawet do łazienki. Są produktami o uniwersalnym zastosowaniu oraz wielu możliwościach dekoracyjnych.

Fototapeta i naklejki ścienne mogą przybierać dowolne rozmiary. Wśród bogatej oferty znajdziemy zarówno modele o standardowych rozmiarach, jak i fototapety oraz naklejki na wymiar. Produkty na wymiar mogą być nieco droższe. Jednak ich największym atutem pozostaje możliwość idealnego wkomponowania w aranżacje łazienki, kuchni, sypialni czy salonu.

Wybierając fototapety ścienne warto zwrócić uwagę na motyw graficzny. Gotowa fototapeta może ukazywać dekoracyjne kwiaty, mosty, zwierzęta, kosmos czy krajobrazy. Wybór odpowiedniego wzoru zależy wyłącznie od naszych upodobań i zamierzonego efektu dekoracyjnego. Fototapeta (podobnie jak obrazy na ścianę i naklejki) może być dobrym sposobem na ożywienie przestrzeni. Produkty o żywych barwach są też idealnym rozwiązaniem, które wykorzystujemy do zwrócenia uwagi na wybrany fragment wnętrza. Motywy graficzne (kwiaty, kosmos, mosty czy zwierzęta) potrafią podkreślić stylistykę aranżacyjną, a także wzmocnić charakter pomieszczenia (np. kwiaty mogą wprowadzić do sypialni bądź łazienki wrażenie harmonii oraz spokoju).

Aby fototapeta spełniała nasze oczekiwania i była trwałym produktem wykończeniowym, musimy wybrać odpowiedni materiał. W ofertach handlowych znajdziemy fototapety na papierze, fizelinie, winylu oraz na włóknie szklanym. Fototapeta papierowa nadaje się wyłącznie do pomieszczeń suchych (np. do sypialni). Modele na fizelinie i winylu lepiej radzą sobie z podwyższonym poziomem wilgoci, a dodatkowo nadają się do usuwania plam na mokro. Dlatego będą dobrym rozwiązaniem do kuchni, salonu, łazienki czy przedpokoju. Najtrwalsza fototapeta na włóknie szklanym nadaje się do wszechstronnego zastosowania. Jednak nie ukrywa nierówności podłoża, a co za tym idzie, powinna być układana jedynie na równych ścianach.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat fototapet, zapraszamy do poniższego działu. Znajdziesz w nim ciekawe inspiracje i wskazówki dotyczące zastosowania fototapety (gotowej i na wymiar). Podpowiemy Ci jak urządzić pokój dla dziecka, w jaki sposób wybierać fototapety, naklejki oraz obrazy na ścianę. Na dole strony znajdziesz listę powiązanych tematów.