Fotowoltaika

Fotowoltaika to proekologiczna technologia, za pomocą której przetwarza się energię słoneczną w prąd elektryczny. Panele fotowoltaiczne składają się z krzemowych płytek półprzewodnikowych. W ich wnętrzu znajduje się bariera potencjału/pole elektromagnetyczne, które rozdziela ładunki dodatnie i ujemne (pozyskane z energii słonecznej). W ten sposób powstaje napięcie prądu, którym można zasilić domowe urządzenia elektryczne.

Instalacje fotowoltaiczne w Twoim domu

Zapoznaj się z informacjami na temat fotowoltaika. Nasze sprawdzone porady związane z fotowoltaika pomogły już wielu osobom. Zapoznaj się z artykułami poniżej i przeczytaj te które Cię interesują

Czy opłaca się instalować solary? Liczymy zwrot z inwestycji

Czy opłaca się instalować solary? Liczymy zwrot z inwestycji

Opłacalność inwestycji w kolektory słoneczne coraz częściej stanowi przedmiot zainteresowania inwestorów. Bez wątpienia odnawialne źródła energii są ciekawą alternatywą dla paliw kopalnych. Ale czy naprawdę opłaca się montować solary? Po jakim czasie inwestycja może się zwrócić? Poniżej postaramy się odpowiedzieć na kilka najczęściej zadawanych pytań.
, 23 maja 2017

Koszt budowy domu energooszczędnego i pasywnego 2017

Koszt budowy domu energooszczędnego i pasywnego 2017

Obecna moda na energooszczędność przeniknęła całą Europę. Wynika to po części z norm i wymogów stawianym budownictwu, a po części z faktu rosnącej świadomości inwestorów. Budowa domu energooszczędnego lub budowa domu pasywnego w dłuższej perspektywie czasu przynosi wymierne korzyści w postaci redukcji kosztów eksploatacyjnych. Czym powinien charakteryzować się dom energooszczędny, a jakie cechy posiadają nowoczesne domy pasywne? Jaki jest koszt budowy domu pasywnego? Ile kosztuje dom energooszczędny? Jakie są koszty ogrzewania takiego domu? Sprawdzamy.
, 12 stycznia 2017

Tańszy prąd dla Twojego domu dzięki instalacji fotowoltaicznej

Tańszy prąd dla Twojego domu dzięki instalacji fotowoltaicznej

Przeprowadzka z dużej metropolii na jej obrzeża lub suburbię zupełnie innego miasta wiąże się na pewno z ogromną euforią. Płuca wypełnione w końcu świeżym powietrzem dodają zupełnie nowych sił, ale jeśli każdy dzień ma być piękny, trzeba będzie zadbać o nowoczesne sposoby oszczędzania. Pierwsze rachunki nie będą przyjemne, więc jeśli chcesz obniżyć opłaty za prąd, na pewno zainteresują Cię instalacje fotowoltaiczne.
, 16 lutego 2017

Columbus Energy – abonamenty na słońce

Columbus Energy – abonamenty na słońce

Pionierską ofertą na rynku polskim są oferowane przez Columbus Energy S.A. abonamenty na słońce. Już od 119 zł miesięcznie w abonamencie można cieszyć się oszczędnościami już od pierwszego dnia po zamontowaniu mikroinstalacji fotowoltaicznej na każdym domu. Jej koszt pokrywają oszczędności uzyskane z obniżenia rachunków za energię elektryczną – od pierwszego dnia, nawet pochmurnego nasza instalacja produkuje energię bezpłatnie dla nas!
, 16 lutego 2017

Fotowoltaika – inwestycja w przyszłość

Fotowoltaika – inwestycja w przyszłość

Fotowoltaika to technologia, za pomocą której przetwarza się energię światła słonecznego w energię elektryczną. Proekologiczne działania instytucji publicznych stwarzają konsumentom możliwość wyposażenia swoich domów w przydomowe instalacje OZE, m.in. wykorzystujące właśnie energię promieniowania słonecznego.
, 10 kwietnia 2017

10 ekologicznych pomysłów dla właściciela domu

10 ekologicznych pomysłów dla właściciela domu

Kiedyś ekologiczne budownictwo było postrzegane jedynie jako alternatywny sposób pozyskiwania i utrzymywania energii. Jednak w dzisiejszych czasach owa definicja znacznie się rozszerzyła. Ekologia stała się dla wielu osób sposobem na życie, a odnawialne źródła energii wręcz cywilizacyjną koniecznością. Eko-rozwiązania coraz częściej stają się też synonimem oszczędności. Doskonałym przykładem jest fotowoltaika pozwalająca na pozyskanie darmowej energii. Zatem warto przyjrzeć się nowym, ekologicznym pomysłom, dedykowanym dla właścicieli domów.
, 22 kwietnia 2016

Projekty domów energooszczędnych - na to zwróć szczególną uwagę!

Projekty domów energooszczędnych - na to zwróć szczególną uwagę!

Budowa domów energooszczędnych to coraz silniej zaznaczający się nurt w budownictwie jednorodzinnym. Prawidłowo zaprojektowany i wybudowany dom energooszczędny to inwestycja która przynosi wymierne rezultaty dzięki obniżeniu kosztów ogrzewania. Koszty energii stale rosną a wyczerpujące się złoża naturalne powodują , że zwolenników odnawialnych źródeł energii przybywa. Dlatego kolektory słoneczne, czy pompa ciepła nie tylko generują oszczędności, ale również mają pozytywny wpływ na środowisko naturalne. Czym dokładnie charakteryzuje się dom energooszczędny? Na co zwrócić szczególną uwagę przy zakupie projektu domu energooszczędnego? Spróbujemy odpowiedzieć na te pytania.
, 22 kwietnia 2016

Przydomowe elektrownie wiatrowe - odnawialne źródła energii w Twoim domu

Przydomowe elektrownie wiatrowe - odnawialne źródła energii w Twoim domu

Domowe elektrownie wiatrowe są jeszcze w Polsce nowością. Jednak coraz więcej osób interesuje się odnawialnymi źródłami energii i szuka najlepszego sposobu na ulokowanie swoich oszczędności. Dlatego warto dowiedzieć się jak działają turbiny wiatrowe, jaka powinna być ich moc, jakie są koszty zakupu i utrzymania całej instalacji, a także inwestycja w przydomową elektrownię wiatrową może być dla nas opłacalna?
, 22 kwietnia 2016

Domy pasywne - liczymy, czy dodatkowe wydatki się zwracają

Domy pasywne - liczymy, czy dodatkowe wydatki się zwracają

Dom pasywny to standard budowy, który gwarantuje nawet ośmiokrotnie niższe zużycie energii, co przekłada się na dużo niższe koszty utrzymania takiego domu. Obecnie takie projekty domów stają się coraz bardziej popularne, a zainteresowanie zdobywają głównie dzięki dotacjom, jakie mogą być pozyskane w celach inwestycyjnych. W Polsce domy pasywne to rozwiązanie wciąż stosunkowo drogie, dlatego tego typu projekty najczęściej realizowane są w Austrii, Szwajcarii i w Niemczech. Nie mniej to własnie w Polsce możesz otrzymać dofinansowanie do domów pasywnych na poziomie nawet 50 000 zł!
, 21 kwietnia 2016

Domy samowystarczalne energetycznie – czy to możliwe?

Domy samowystarczalne energetycznie – czy to możliwe?

Rosnące ceny nośników energii oraz coraz większe poparcie dla postaw proekologicznych sprawiają, że coraz więcej osób zaczyna się interesować domami, które funkcjonują bez dodatkowych źródeł energii. Czy jednak domy samowystarczalne energetycznie naprawdę mogą powstać? Żeby odpowiedzieć sobie na to pytanie trzeba przede wszystkim poznać sposób, który pozwoli tradycyjne źródła energii, a więc gaz i prąd z elektrowni zastąpić źródłami alternatywnymi. Najlepsze w tym celu będzie wykorzystanie źródeł odnawialnych, takich jak fotowoltaika, pompa ciepła, rekuperacja, kolektory słoneczne czy przydomowe elektrownie wiatrowe.
, 24 kwietnia 2016

Ogniwa fotowoltaiczne - solary w domu jednorodzinnym

Ogniwa fotowoltaiczne - solary w domu jednorodzinnym

Słońce jest ogromnym źródłem odnawialnej, niewyczerpalnej energii, którą możemy wykorzystać we własnych domach jednorodzinnych. Do przetworzenia energii słonecznej na energie elektryczną służą między innymi ogniwa fotowoltaiczne (zwane także ogniwami słonecznymi). Jak właściwie działają ogniwa? Jaki jest ich koszt i czy opłaca się montować je w naszych domach? Na wszystkie te pytania odpowiemy poniżej.
, 22 kwietnia 2016

Fotowoltaika - cena, zastosowanie, oszczędności i co jeszcze warto wiedzieć?

Instalacje fotowoltaiczne stają się standardowym elementem wyposażenia domów energooszczędnych i pasywnych. Korzystanie z energii wytwarzanej przez ogniwa fotowoltaiczne ma wiele zalet. Oprócz oczywistych oszczędności warto także pamiętać o znaczeniu ekologicznym. Moduły fotowoltaiczne są bezpieczne dla środowiska naturalnego. Tak zwana czysta energia nie jest wytwarzana przy emisji szkodliwych spalin i dwutlenku węgla. Co więcej zużyte panele słoneczne (np. firmy Prosument) są całkowicie biodegradowalne. Dzięki czemu słoneczne ogniwa fotowoltaiczne stają się jednym z bardziej przyjaznych sposobów domowego pozyskiwania energii elektrycznej.

W Polsce stosujemy systemy fotowoltaiczne, wykonane na bazie krzemu. W budownictwie jednorodzinnym można wykorzystać trzy typy tych urządzeń. Pierwszym są monokrystaliczne ogniwa fotowoltaiczne. Możemy je rozpoznać po bardzo ciemnym zabarwieniu. Monokrystaliczne panele fotowoltaiczne mogą przetworzyć do 22% energii słonecznej. Produkcja energii elektrycznej na takim poziomie jest zadowalającym wynikiem. Jednak koszt monokrystalicznych instalacji paneli fotowoltaicznych nadal jest dość wysoki. Alternatywą okazują się polikrystaliczne moduły fotowoltaiczne, które są w stanie przetworzyć do 18 % energii słonecznej. Według wielu ekspertów, to właśnie polikrystaliczne ogniwa fotowoltaiczne najlepiej sprawdzają się w naszych warunkach klimatycznych. Produkcja energii elektrycznej na poziomie 18 % jest bardzo zadowalającym wynikiem.

Instalacje fotowoltaiczne mogą też posiadać budowę amorficzną. Tak zwane amorficzne panele fotowoltaiczne powstają z niewykrystalizowanego krzemu. Poznamy je po charakterystycznym, bordowym zabarwieniu. Amorficzne instalacje fotowoltaiczne są w stanie przetworzyć do 10 % energii słonecznej. Zatem są to jedne z najmniej wydajnych paneli. Mimo wszystko amorficzne systemy fotowoltaiczne cieszą się popularnością (głównie ze względu na atrakcyjną cenę).

Instalacje fotowoltaiczne w Polsce nadal nie są rozwiązaniem powszechnym. Jednak na rynku działają godni uwagi producenci, tacy jak Solar-Energy, Xdisc, Prosument, SELFA GE oraz Kospel.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat instalacji paneli fotowoltaicznych skorzystaj z poniższego działu. Dowiesz się w nim jak działają moduły fotowoltaiczne, jakie są ich koszty, a także możliwości wykorzystania. Na dole strony znajduje się lista powiązanych tematów.

Powiązane tematy

Ta strona korzysta z plików cookies.

Więcej informacji znajdziesz w polityce cookies.


Zamknij