Instalacje fotowoltaiczne w Twoim domu

Fotowoltaika - cena, zastosowanie, oszczędności i co jeszcze warto wiedzieć?

Instalacje fotowoltaiczne stają się standardowym elementem wyposażenia domów energooszczędnych i pasywnych. Korzystanie z energii wytwarzanej przez ogniwa fotowoltaiczne ma wiele zalet. Oprócz oczywistych oszczędności warto także pamiętać o znaczeniu ekologicznym. Moduły fotowoltaiczne są bezpieczne dla środowiska naturalnego. Tak zwana czysta energia nie jest wytwarzana przy emisji szkodliwych spalin i dwutlenku węgla. Co więcej zużyte panele słoneczne (np. firmy Prosument) są całkowicie biodegradowalne. Dzięki czemu słoneczne ogniwa fotowoltaiczne stają się jednym z bardziej przyjaznych sposobów domowego pozyskiwania energii elektrycznej.

W Polsce stosujemy systemy fotowoltaiczne, wykonane na bazie krzemu. W budownictwie jednorodzinnym można wykorzystać trzy typy tych urządzeń. Pierwszym są monokrystaliczne ogniwa fotowoltaiczne. Możemy je rozpoznać po bardzo ciemnym zabarwieniu. Monokrystaliczne panele fotowoltaiczne mogą przetworzyć do 22% energii słonecznej. Produkcja energii elektrycznej na takim poziomie jest zadowalającym wynikiem. Jednak koszt monokrystalicznych instalacji paneli fotowoltaicznych nadal jest dość wysoki. Alternatywą okazują się polikrystaliczne moduły fotowoltaiczne, które są w stanie przetworzyć do 18 % energii słonecznej. Według wielu ekspertów, to właśnie polikrystaliczne ogniwa fotowoltaiczne najlepiej sprawdzają się w naszych warunkach klimatycznych. Produkcja energii elektrycznej na poziomie 18 % jest bardzo zadowalającym wynikiem.

Instalacje fotowoltaiczne mogą też posiadać budowę amorficzną. Tak zwane amorficzne panele fotowoltaiczne powstają z niewykrystalizowanego krzemu. Poznamy je po charakterystycznym, bordowym zabarwieniu. Amorficzne instalacje fotowoltaiczne są w stanie przetworzyć do 10 % energii słonecznej. Zatem są to jedne z najmniej wydajnych paneli. Mimo wszystko amorficzne systemy fotowoltaiczne cieszą się popularnością (głównie ze względu na atrakcyjną cenę).

Instalacje fotowoltaiczne w Polsce nadal nie są rozwiązaniem powszechnym. Jednak na rynku działają godni uwagi producenci, tacy jak Solar-Energy, Xdisc, Prosument, SELFA GE oraz Kospel.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat instalacji paneli fotowoltaicznych skorzystaj z poniższego działu. Dowiesz się w nim jak działają moduły fotowoltaiczne, jakie są ich koszty, a także możliwości wykorzystania. Na dole strony znajduje się lista powiązanych tematów.