W ostatnich miesiącach rachunki za energię dla firm wzrosły wielokrotnie. O ile gospodarstwa domowe korzystają z rządowych programów ochronnych (zwanych tarczami), które zmniejszają dolegliwość podwyżek, to większość przedsiębiorców jest z takich mechanizmów wyłączona. Jeśli Twoja firma boryka się z wysokimi rachunkami, to może czas pomyśleć o niezależnym źródle energii, jakim jest fotowoltaika?

Firmy inwestują w fotowoltaikę

Dzięki różnym programom dopłat zwiększa się popularność fotowoltaiki nie tylko wśród klientów indywidualnych, ale i przedsiębiorców. Czy instalacja paneli jest opłacalna? Patrząc na to w długiej perspektywie – zdecydowanie tak. Panele, które produkują energię na użytek przedsiębiorstwa, a nadwyżkę przekazują do sieci, znacznie obniżają rachunki za energię.

Pamiętaj przy tym, że na zysk z inwestycji wpływa szereg czynników.

  • Wielkość instalacji: im większa jest zainstalowana moc, tym więcej energii zostanie wyprodukowane.
  • Lokalizacja paneli: panele nie mogą zostać umiejscowione w dowolnym miejscu, ważny jest kąt nachylenia i kierunek względem słońca.
  • Możliwość wsparcia finansowego: instytucje państwowe regularnie ogłaszają programy, w których można otrzymać dotację na zainstalowanie paneli.
  • Liczba słonecznych dni w roku. 75% energii produkowane jest w okresie od kwietnia do września, ale „sezon” może wydłużyć się nawet do października. Pogoda jest jedynym czynnikiem, na który inwestor nie ma wpływu.

Posiadając panele, Twoja firma stanie się prosumentem. To połączenie dwóch słów: „producent” i „konsument” i oznacza osobę/ jednostkę organizacyjną, która jednocześnie produkuje i konsumuje energię.

Jak działa fotowoltaika?

Na instalację fotowoltaiczną składa się zestaw urządzeń. Najważniejszym elementem są panele montowana na dachu lub gruncie i inwerter, który przekształca prąd stały w prąd zmienny, który następnie trafia do gniazdek. Panele zostają zamocowane do systemu montażowego, a bezpieczeństwo całemu systemowi zapewniają zabezpieczenia przeciwnapięciowe, które chronią przed przepięciami i wyładowaniami elektrycznymi.

Po zainstalowaniu fotowoltaiki konieczna jest jeszcze wymiana licznika na dwukierunkowy. Zakład energetyczny ma na to 30 dni od momentu zgłoszenia mikroinstalacji i co ważne, robi to bezpłatnie. Zadaniem licznika jest zliczanie energii, którą prosument wysyła do sieci i tej, którą z sieci pobiera. Na podstawie tych wyliczeń prosument rozlicza się z zakładem energetycznym.

Wszystkie urządzenia na terenie przedsiębiorstwa zużywają prąd wyprodukowany przez instalację PV w pierwszej kolejności. Jeśli zapotrzebowanie na energię wzrasta, potrzebną energię instalacja pobierze z sieci. Z kolei nadwyżkę energii można:

  • magazynować w akumulatorach
  • sprzedawać na zasadach ogólnych
  • magazynować jako prosument.

 

Czy fotowoltaika dla firm jest opłacalna?

Przeciwnicy instalacji fotowoltaicznych wskazują na wysoki koszt zakupu wszystkich elementów i montażu. Prawdą jest, że trzeba wyłożyć na ten cel co najmniej kilkanaście tysięcy złotych w przypadku niewielkich instalacji, ale wydatek ten ma charakter jednorazowy. Dodatkowo skorzystanie z programu dopłat zmniejszy koszt.

W zamian Twoja firma otrzyma stabilne źródło niedrogiej energii i uniezależni się od cen narzucanych przez operatorów.

Prawidłowo zainstalowany system jest praktycznie bezobsługowy, a producenci dają gwarancję niezawodności nawet na 25 lat.

Instalacja fotowoltaiczna a VAT

Montaż instalacji fotowoltaicznej dla przedsiębiorców jest objęty 23% stawką VAT. Wydatek ten traktowany jest jako koszt uzyskania przychodu, co oznacza, że firma może odliczyć go od podatku.

Fotowoltaika dla zielonych firm

Oszczędność na prądzie i niezależność to dwa najważniejsze powody, które skłaniają przedsiębiorców do zainstalowania paneli fotowoltaicznych. Nie bez znaczenia są także kwestie wizerunkowe. Coraz więcej klientów zwraca uwagę na to, czy firma jest przyjazna środowisku. W oczach tych klientów firma, która korzysta z „zielonej energii”, staje się bardziej atrakcyjna.

Kiedy już zdecydujesz się na fotowoltaikę, podkreślaj to w materiałach promocyjnych, niech stanie się to jednym z wątków narracji o Twojej firmie. Na rynku nie zawsze można konkurować jakością i ceną i trzeba szukać innych elementów odróżniających Cię od konkurencji. Niech podkreślanie dbałości o środowisko i otwartości na transformację energetyczną będą jednym z Twoich wyróżników!

Jak sfinansować fotowoltaikę?

Zastanawiasz się pewnie, ile kosztuje zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej w Twojej firmie. Trudno jest, nie znając konkretnych informacji, a przede wszystkim zapotrzebowania na prąd (bo inne będzie dla dużego zakładu mechaniki pojazdów, a zupełnie inne – dla salonu kosmetycznego), powiedzieć, z jakimi kosztami musisz się liczyć.

Kosztorys sporządzi dla Ciebie firma wyspecjalizowana w przygotowywaniu takich instalacji. Pamiętaj przy tym, że możesz skorzystać z ulgi termoizolacyjnej albo innych aktualnie prowadzonych programów rządowych, których celem jest promocja odnawialnych źródeł energii.

Przyjmuje się, że 1 kWp (Kilowatopik - to jednostka określająca moc instalacji fotowoltaicznej, która informuje, jaką maksymalnie wydajność mogą osiągnąć panele pv pracując w tzw. warunkach pomiarowych) kosztuje od 4 do 5 tysięcy złotych, więc można przyjąć, że instalacja o mocy np. 5 kWp wyniesie nas około 25 tysięcy złotych.

Jeśli nie dysponujesz sumą potrzebną do sfinansowania inwestycji, możesz skorzystać ze specjalnych ofert, które bank Credit Agricole przygotował dla przedsiębiorców, przechodzących na „zieloną stronę mocy”. Zielony Kredyt to kredyt ekologiczny od credit-agricole.pl dla firm, który służy sfinansowaniu zakupu i montażu nie tylko paneli fotowoltaicznych, lecz także:

  • kolektorów słonecznych,
  • pomp ciepła,
  • małych wiatraków,
  • wentylacji z odzyskiem ciepła,
  • urządzeń grzewczych.

Pieniądze możesz przeznaczyć także na zakup samochodów hybrydowych lub elektrycznych oraz zakup, budowę lub termomodernizację budynków.

Zielony Kredyt dla firm, które nie boją się być ekologiczne

Zielony Kredyt Credit Agricole możesz wykorzystać do sfinansowania szeregu działań, które uniezależnią Twoją firmę od rosnących cen prądu i gazu. Możesz całkowicie zmienić sposób pozyskiwania energii (fotowoltaika) albo zmniejszyć zapotrzebowanie na energię (termoomodernizacja). Możesz też wymienić flotę pojazdów, dzięki czemu samochody będą nie tylko jeździły na prąd, ale Twoi pracownicy będą korzystali z dodatkowych bonusów, jak na przykład możliwość jeżdżenia buspasami.

Ekologiczne rozwiązania są przewidziane na lata – tak samo jak kredyt ekologiczny. Okres spłaty może wynieść nawet 15 lat, a bank może udostępnić Ci do 10 mln zł, z czego do 200 tys. zł bez zabezpieczeń. Marża Zielonego Kredytu zaczyna się od 2,5%.

Zainteresowany? Wejdź na stronę Credit Agricole i umów się na rozmowę z doradcą. Pamiętaj, że nie warto czekać z wdrażaniem rozwiązań, które zapewniają Ci oszczędności i większą przewidywalność prowadzenia działalności.

ikona podziel się Przekaż dalej