Fotowoltaika dla rolnika – które dofinansowanie wybrać?
Coraz więcej rolników instaluje panele fotowoltaiczne, chcąc obniżyć koszty prowadzenia gospodarstwa i móc czerpać energię z promieni słonecznych. Zachętą do tego rodzaju działań są różnego rodzaju dotacje na fotowoltaikę dla rolników.
Panele fotowoltaiczne – dofinansowanie dla rolników
Panele fotowoltaiczne cieszą się coraz większą popularnością w gospodarstwach rolnych, których zużycie energii elektrycznej jest znaczne. Jednak ich instalacja wiąże się ze sporymi kosztami. Nie każdy rolnik może pozwolić sobie na taką inwestycję. Z pomocą przychodzą dotacje na fotowoltaikę dla rolników i ulgi podatkowe. Istnieje kilka form wsparcia, dzięki którym inwestycja ta jest nie tylko korzystna, ale także możliwa do realizacji. Fotowoltaika dla rolnika https://sm-project.pl/fotowoltaika-dla-rolnika/ stała się więc atrakcyjnym rozwiązaniem.
Fotowoltaika dla rolnika – dofinansowanie
W Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej można ubiegać się o dotacje na fotowoltaikę dla rolników. Rolnik indywidualny może skorzystać z programu AgroEnergia pod warunkiem, że jego gospodarstwo jest prowadzone przez co najmniej pięć lat, a łączna powierzchnia ziemi nie przekracza 300 ha. Więcej informacji o fotowoltaice dla rolnika można znaleźć na stronie sm-project.pl.
Dotacje do fotowoltaiki dla rolników nie mogą przekroczyć 40% kosztów kwalifikowanych inwestycji. Program przewiduje także pożyczki, dzięki którym będzie możliwe całkowite pokrycie poniesionych kosztów.
Dofinansowanie dla rolników na fotowoltaikę nie może przekroczyć kwoty 800 tysięcy zł, jednak resztę kosztów można pokryć pożyczką. Jej kwota musi wówczas mieścić się w przedziale od 100 tysięcy do 2 mln zł.
Ulga dla rolników – fotowoltaika
Wsparcie rozwoju inwestycji w energię odnawialną na wsi to jednak nie tylko dotacje na fotowoltaikę dla rolników. Jedną z zachęt do poprawy efektywności energetycznej jest ulga podatkowa. Jest to doskonałe rozwiązanie w przypadku, gdy inwestor nie korzysta z dotacji i pożyczek na fotowoltaikę. Po zakończeniu inwestycji rolnik, rozliczając podatek rolny, może odliczyć 25% ulgi od nakładów inwestycyjnych. Musi jednak posiadać rachunki dowodzące poniesionych wydatków. Ulgę można rozliczać przez 15 lat na terenie gminy, na której została zrealizowana inwestycja. Jeżeli rolnik nie zdąży wykorzystać całej ulgi, przysługuje ona jego następcy.
Dlaczego warto postawić na fotowoltaikę? Dla rolnika jest to doskonały sposób na obniżenie rachunków za energię elektryczną nie tylko w domu, ale także w gospodarstwie. Dotacje na fotowoltaikę dla rolników i ulgi podatkowe sprawiają, że inwestycja szybko się zwraca.
artykuł sponsorowany