Energia fotowoltaiczna - co to jest?

Fotowoltaika (Photovoltaics) oznacza połączenie dwóch pojęć fotonu oraz woltaiki. Mowa jest zatem o najmniejszej jednostce energii słonecznej, a także napięciu wytwarzanym przez padające fotony. Właśnie w ten sposób określana jest energia fotowoltaiczna. Historia pierwszych instalacji sięga końca XIX wieku. Odkrywcą tego procesu był Becquerel. Natomiast w 1883 roku powstały pierwsze prymitywne baterie fotowoltaiczne, których sprawność wynosiła dosłownie wynosiła 1 procent.

Dzięki bateriom fotowoltaicznym dochodzi do przechwytywania energii słonecznej, a następnie przekształcenie jej na energię elektryczną. Ogniwa fotowoltaiczne możemy podzielić na ogniwa monokrystaliczne, polikrystaliczne, a także cienkowarstwowe, w których wymienia się CIGS, CdTe oraz a:Si. Dzięki płytce półprzewodnika, która znajduje się wewnątrz panelu, dochodzi do konwersji fotowoltaicznej. Czyli wcześniej wspomnianej zamiany energii słonecznej w energię elektryczną. Energia odnawialna w ten sposób powoduje wybijanie się elektronów, przez co powstają elektrony z ujemnym ładunkiem wraz z nośnikiem o ładunku dodatnim. Następnie dochodzi do rozdzielenia tych ładunków, wskutek czego powstaje napięcie.

Baterie fotowoltaiczne - instalacja i budowa

Jeżeli interesuje nas elektrownia dla domu wykorzystująca promienie słoneczne, to warto dowiedzieć się, jak i z czego zbudowane są zestawy fotowoltaiczne. Przede wszystkim panele tworzą ogniwa fotowoltaiczne, które zazwyczaj wyprodukowane są z krzemu. Jest to najbardziej dostępny pierwiastek o właściwościach półprzewodzących. Warto mieć na uwadze, że instalacja tworzona jest przez poszczególne warstwy, do których zaliczymy od zewnątrz ramę aluminiową, szybę hartowaną, folię EVA, ogniwa fotowoltaiczne (najczęściej zbudowane z krzemu), folię EVA, folię elektroizolacyjną, a na końcu puszkę przyłączeniową.

Już wiemy, że wymieniamy ogniwa fotowoltaiczne monokrystaliczne oraz polikrystaliczne. Zestawy fotowoltaiczne zbudowane z krzemu, uzyskujemy dzięki metodzie Czochralskiego. W tym celu walec krzemu o długości 2 metrów i grubości 20 cm, podlega stygnięciu. Z racji tego, iż cały proces przebiega od środka, w ten sposób powstaje struktura monokrystaliczna. Baterie fotowoltaiczne z ogniwami multikrystalicznymi również przechodzą podobny proces produkcji. Jednak zamiast walca krzemu, do procesu stygnięcia przeznacza się wcześniej roztopioną kruszonkę polikrzemową. Podczas stygnięcia dochodzi do krystalizacji, dzięki czemu mamy do czynienia z budową multikrystaliczną.

Najpopularniejsze pompy ciepła - sprawdź promocje!


Montaż paneli fotowoltaicznych na dachu, a także fotowoltaika, energia fotowoltaiczna, opinie
Czym charakteryzuje się fotowoltaika, czyli energia fotowoltaiczna i jej zalety

Elektrownia fotowoltaiczna dla domu oprócz wytwarzania energii elektrycznej, jest w stanie także ją magazynować. W tym celu stosuje się specjalne akumulatory. Wśród akumulatorów dedykowanych do instalacji fotowoltaicznych wymienia się:

  • Akumulatory klasyczne - instalacja fotowoltaiczna wspomagana takim akumulatorem pozwala na wolne ładowanie energii elektrycznej. W ich konstrukcji zawarty został płynny elektrolit. Dzięki specjalnej konstrukcji, w czasie ładowania, nie dochodzi do rozwarstwiania płynu.
  • Akumulatory AGM - aby nie dochodziło do wycieku płyny elektrolitowego, akumulatory te zostały zbudowane ze specjalnej maty. Jest ona wyprodukowana z włókna szklanego, a także nasycona elektrolitem w płynie. Dodatkowo z zewnętrznej i wewnętrznej strony, mata jest izolowana przy pomocy płytek z ołowiu. Niestety tego typu akumulatory, które wspomagają baterie fotowoltaiczne nie wyróżniają się zbyt dużą żywotnością.
  • Akumulatory żelowe - to najnowocześniejszy wynalazek wspomagający zestawy fotowoltaiczne. W tym przypadku elektrolity nie są w płynie, ale przybierają postać żelu. Dzięki temu na pewno nie dojdzie do jego rozwarstwienia. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o modułach fotowoltaicznych.

Elektrownia fotowoltaiczna - dofinansowanie

Energia odnawialna jest najtańszą spośród wszystkich dostępnych rodzajów energii potrzebnych do wytworzenia prądu lub ciepła. Jedyny koszt, jaki ponosimy z tytułu czerpania energii elektrycznej z promieni słonecznych, jest zakup instalacji fotowoltaicznej oraz późniejsza jej eksploatacja. Elektrownia dla domu może być dotowana w ramach różnych projektów. Obecnie dofinansowanie odbywa się między innymi w oparciu o program Mój Prąd. Składanie wniosków odbywa się do 18 grudnia 2020 roku.

W jaki sposób uzyskać takie dofinansowanie? Przede wszystkim musimy zakupić baterie fotowoltaiczne, a następnie je zamontować. Kolejnym krokiem jest to, aby nasza elektrownia była podłączona do licznika dwukierunkowego. Taką czynność wykonuje wyłącznie uprawniony zakład energetyczny. Dofinansowanie zostanie ujęte, jeżeli instalacji paneli nie będzie szybciej niż przed 23 lipca 2019 r. Elektrownia domowa ostatecznie powinna być przypieczętowana dwustronną umową z dystrybutorem energii elektrycznej.

Ogniwa fotowoltaiczne - cena

Mając na uwadze ceny paneli fotowoltaicznych oraz koszt ich montażu, będzie nam łatwiej ocenić ostateczna wartość całej inwestycji, a także ewentualny zwrot pochodzący z otrzymanego dofinansowania.

Przykładowe ceny na panele fotowoltaiczne dla domu

Nazwa produktu

Cena

Zestawy fotowoltaiczne 3,30 kW IBC Solar AG, Q Cells, wydajność 3300 kWh/rok

Cena od 16 790,00 zł

Zestawy fotowoltaiczne 3,96 kW IBC Solar AG, Q Cells, wydajność 4000 kWh/rok

Cena od 18 9900,00 zł

Baterie fotowoltaiczne 4,62 kWh IBC Solar AG, Q Cells, wydajność 4600 kWh

Cena od 21 990,00 zł

Baterie fotowoltaiczne 5,28 kWh IBC Solar AG, Q Cells, wydajność 5300 kWh

Koszt od 22 990,00 zł

Energia odnawialna fotowoltaika 6,60 kWh IBC Solar AG, Q Cells

Koszt od 27 490,00 zł

Energia odnawialna fotowoltaika 9,90 kWh IBC Solar AG, Q Cells

Koszt od 36 990,00 zł

Panele fotowoltaiczne JA SOLAR JAM60S10-340/PR

118,84 Euro

Panele JA SOLAR JAM60S10-340/MR

121,43 Euro

Fotowoltaika o mocy 1 KW

Od 6 888,00 zł wraz z montażem

Instalacja fotowoltaiczna o mocy 2 KW

Od 10 529,00 zł wraz z montażem

Panele fotowoltaiczne o mocy 3 KW

Od 14 527,00 zł wraz z montażem

Energia fotowoltaiczna o mocy 5KW

Od 23 910,00 zł wraz z montażem

Energia fotowoltaiczna o mocy 6 KW

Od 27 492,00 zł wraz z montażem

Baterie fotowoltaiczne o mocy 8 KW

Od 33 631,00 zł wraz z montażem

Baterie fotowoltaiczne o mocy 10 KW

Od 40 056,00 zł wraz z montażem

Zestaw fotowoltaiczny WEBER 6,72 kW ON-GRID

15 200,00 zł

Instalacja fotowoltaiczna 6kW-10kW

26 999,00 zł

Kompletna elektrownia słoneczna 7,2 kW

21 399,00 zł

Panel fotowoltaiczny NU-AK300 300W 1640x992x35 mm

684,13 zł

Elektrownia słoneczna 10 kW Panele Mono 330 z systemem montażowym

27 999,00 zł

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 96,4% czytelników artykuł okazał się być pomocny