Czym jest fotowoltaika i jak działa?

Fotowoltaika to bezkonkurencyjny sposób na darmową, „czystą” i odnawialną energię. To technologia, która produkuje prąd przy użyciu jedynie światła słonecznego. Nowoczesna instalacja fotowoltaiczna zamontowana na dachu lub na gruncie pracuje przez cały rok, zajmując się wytwarzaniem prądu. Panele lub moduły fotowoltaiczne zbudowane są z dużej ilości małych ogniw tworzonych z półprzewodnikowego materiału (najczęściej krzemu). Pod wpływem promieni słonecznych elektrony wprawiane są w ruch, co prowadzi do powstania napięcia elektrycznego, czyli po prostu energii. Jest to prąd stały zamieniany w falowniku na prąd przemienny, który można dostarczyć do instalacji, by zasilał urządzenia elektryczne.

Fotowoltaika dla firm – jak ją wykorzystać?

Współcześnie można mówić niemal o modzie na montaż paneli fotowoltaicznych w gospodarstwach domowych. Z dobrodziejstw własnych instalacji mogą jednak korzystać nie tylko osoby prywatne. Od niedawna właściciele firm mogą wykorzystywać fotowoltaikę na podobnych zasadach i rozliczać się z produkowanego prądu w podobny sposób co inwestorzy indywidualni. Otwiera to możliwości uzyskania znacznych oszczędności w zakresie rachunków za zużycie energii.

Fotowoltaika dla firm niesie za sobą mnóstwo korzyści. Poza tymi finansowymi (które szerzej omówimy za chwilę) zapewnia:

  • niezależność od dostawców prądu i podwyżek cen,
  • możliwość oddawania energii elektrycznej do sieci w okresie nadprodukcji i jej odbierania na korzystnych warunkach, gdy jest potrzebna,
  • zwrócenie działalności firmy w stronę ekologii dzięki korzystaniu z OZE – z pożytkiem dla planety, a także wizerunku przedsiębiorstwa.

Obecnie mali i średni przedsiębiorcy, dla których wytwarzanie energii (w mikroinstalacji do mocy 50 kW) nie stanowi przedmiotu przeważającej działalności gospodarczej, mogą podpisać z dostawcę energii umowę prosumencką – zapewniła to nowelizacja ustawy o OZE. Daje im to możliwość „magazynowania” nadwyżek wyprodukowanej energii w sieci, a następnie jej odbioru w okresach niższej produkcji. Umożliwia to jeszcze szybszy zwrot kosztów inwestycji.

Instalacje fotowoltaiczne dla przedsiębiorstw – ile możesz zaoszczędzić?

Oszczędności uzyskiwane za sprawą instalacji fotowoltaicznej są kwestią indywidualną, ale jej montaż w większości przypadków okazuje się bardzo korzystny. Odpowiednio dobrana moc instalacji w połączeniu z jej wysoką jakością pozwala obniżyć koszty pozyskania energii niemal do zera. W skali roku może to oznaczać naprawdę duże kwoty. Korzyści mogą być jeszcze większe, ponieważ koszt inwestycji można pokryć częściowo za pomocą preferencyjnego finansowania – np. kredytu na bardzo atrakcyjnych warunkach Przedsiębiorca, dzięki uzyskanym oszczędnościom, nie powinien mieć problemu z pozyskaniem środków na spłatę takiego zobowiązania. Innym ciekawym rozwiązaniem jest leasing, który również cieszy się zainteresowaniem wielu przedsiębiorców.

Warto przy tym pamiętać, że koszt zakupu oraz montażu paneli fotowoltaicznych i wszystkich elementów instalacji zwykle zwraca się tym szybciej, im wyższe są obecnie rachunki za prąd. Oczywiście pod warunkiem, że parametry instalacji fotowoltaicznej są odpowiednio dopasowane do zapotrzebowania. Jak przyspieszyć zwrot kosztów inwestycji? Przede wszystkim wybierając wysokiej jakości instalację fotowoltaiczną, starannie dobierając ją pod względem mocy i korzystając ze wszystkich ulg dla firm.

Ekologiczna, oszczędna firma – postaw na panele fotowoltaiczne!

Panele fotowoltaiczne mogą być świetnym wyborem dla Twojej firmy. Wybierając odpowiedni system, obniżysz koszty prowadzenia biznesu i zadbasz o jego korzystniejszy wizerunek. Warunki klimatyczne w Polsce jak najbardziej pozwalają na czerpanie korzyści z instalacji fotowoltaicznych, a nowelizacja ustawy o OZE sprawiła, że wytwarzanie energii elektrycznej na własne potrzeby jest jeszcze bardziej opłacalne. Chcesz skorzystać z fotowoltaiki dla firm? Skontaktuj się z FlexiPower Group. Chętnie pomożemy Ci wybrać i zamontować idealną instalację.

undefined

artykuł sponsorowany

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 0,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny