Frezarka górnowrzecionowa – rodzaje, zastosowanie, opinie, ceny, producenci

Frezarki wrzecionowe – zastosowanie

Główne zastosowanie frezarki górnowrzecionowej jest precyzyjna obróbka drewna. Okazuje się, że nie jest to jedyny materiał, na jakim możemy pracować przy pomocy tego elektronarzędzia. Frezarki wrzecionowe sprawdzają się również przy obróbce płyt kartonowo-gipsowych, metalu, czy też tworzywa sztucznego. Po nazwie narzędzia możemy domniemać, iż praca na materiałach odbywa się od góry. Przy pomocy poszczególnych frezów możemy wykańczać ranty, zaokrąglać je, czy też wycinać na wybranej powierzchni dowolne żłobienia, kształty, a nawet napisy. Dlatego właśnie frezarka górnowrzecionowa znajduje swoje zastosowanie przede wszystkim w stolarstwie.

Wcześniej wspomniane frezy montujemy w obrotowym wrzecionie, które wyposażone jest w kleszczową głowicę. Sam frez jest elementem wyprodukowanym ze stali szybkotnącej lub węglika spiekanego. Do najbardziej precyzyjnych zaliczają się frezy posiadające łożyska kopiujące. Nie musimy się martwić o to, że szerokość frezowania nagle ulegnie zmianie. Po zamontowaniu frezu ważne jest zainstalowanie osłony. Bez niej praca na frezarce jest niebezpieczna. Do obrabianego materiału musimy nadać odpowiednie tempo pracy. W przypadku drewna przesuwanie frezarki nie może odbywać się zbyt szybko i zbyt wolno, ponieważ będzie to skutkowało zniszczeniem materiału. Frezowanie zawsze wykonujemy w kierunku zgodnym z włóknami drewna. Maksymalna głębokość frezu wynosi 80 mm. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o elektronarzędziach.

Frezarki do drewna – rodzaje

Frezarki do drewna możemy podzielić na dwa podstawowe typy:

  • Frezarki górnowrzecionowe – wrzeciono umieszczone jest nad stołem. Pozwalają na obróbkę materiału po zewnętrznej stronie.
  • Frezarki dolnowrzecionowe – wrzeciono w przypadku tych elektronarzędzi umieszczone jest pod stołem. Stosowanie frezarki dolnowrzecionowej, ze względu na umiejscowienie wrzeciona, wymaga bardzo dużego doświadczenia, w celu zachowania bezpieczeństwa podczas pracy. Warto rozważyć zakup także frezarki dolnowrzecionowej.

Zwracając uwagę na budowę narzędzi, frezarki górnowrzecionowe podzielimy na:

  • Pionowe – są to bardzo duże maszyny, które posiadają możliwość regulacji stołu, przechylenia głowicy, a także prędkości obrotowej silnika.
  • Poziome – urządzenie umieszczone jest na stole, na którym wrzeciono do mocowania frezów znajduje się w pozycji poziomej. A może zainteresuje cię także ten artykuł o frezarce do metalu?

Polecane frezarki i frezy - sprawdź je!

Frezarki wrzecionowe dzielimy także na:

  • Frezarki amatorskie – tutaj zaliczymy najczęściej frezarki do drewna o niewielkiej mocy silnika (od 700 do 1500 W). Natomiast masa tego narzędzia nie powinna przekroczyć 7-8 kilogramów. Najczęściej prędkość obrotowa wynosi do 20 tys. obrotów na minutę.
  • Frezarki profesjonalne – są to ciężkie maszyny, ważące nawet kilkaset kilogramów. Cechują się mocą silnika powyżej 2000 W. Prędkość obrotowa utrzymuje się na poziomie od 20 tys. do nawet 30 tys. obrotów na minutę.

Frezarka górnowrzecionowa – przykładowe ceny i opinie

Frezarki wrzecionowe mogą okazać się niezwykle przydatnymi narzędziami w amatorskim warsztacie. Dobrze jest się zorientować, jakiej marki elektronarzędzia są obecnie polecane. Chociaż często przy wyborze frezarki do drewna kluczową rolę odgrywa jak najniższa cena, to jednak w pierwszej kolejności powinniśmy zwracać uwagę na wydajność narzędzia, a także bezpieczeństwo podczas pracy. Sprawdź także ten artykuł o frezarce do betonu.Przykładowe ceny i opinie na temat frezarek wrzecionowych

Nazwa produktu

Cena

Frezarki Bosch POF AE 1,2 W, frezarka górnowrzecionowa

Cena od 399,00 zł – bardzo dobre opinie

Frezarki Bosch GMF 1600 CE 1600 W + prowadnica

Cena od 1820,00 zł – bardzo dobre opinie

Frezarki Bosch POF 1400 ACE + walizka

Cena od 539,00 zł – bardzo dobre opinie

Frezarki Makita 900W na stół

677,18 zł – bardzo dobre opinie

Frezarki Bosch GOF 1250 LCE na stół

1679,00 zł

Frezarki Makita RP1110CJ na stół

1299,00 zł

Frezarski Makita DRT50RTJX2 na stół

1712,00 zł

Frezarki Makita RP2301FCX

1759,00 zł

Koszt frezarki dolnowrzecionowej stołowej Scheppach HF50 1500W

1099,00 zł

Koszt frezarki dolnowrzecionowej stołowej 1900W Basspolska

834,01 zł

Koszt frezarki dolnowrzecionowej stołowej Fs 160L

3850,00 zł

Ręczne frezarki do laminatów DeWalt D26200

899,00 zł

Ręczne frezarki Virutex FR277R

961,00 zł

Ręczne frezarki do lameli Ferm Power BJM1009

294,00 zł

Ręczne frezarki Ryobi ONE+ R18TR-0

408,00 zł

Frezarka górnowrzecionowa Graphite 59G717

267,00 zł

Frezarki do drewna Hikoki M12V2 WSZ

1357,00 zł

Jak widać, ceny frezarek górnowrzecionowych są dość mocno zróżnicowane. Najtańsze zakupimy już za 200-400 złotych. Natomiast profesjonalne elektronarzędzia kosztują nawet kilka tysięcy złotych. Jeżeli zależy nam na wysokiej jakości sprzęcie, który jednak ma posłużyć w przydomowym warsztacie, to warto zainwestować ok. 1000 złotych w ręczną frezarkę popularnej marki Bosch lub Makita. A może zainteresuje cię także ten artykuł o frezarkach marki Makita?

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 97,1% czytelników artykuł okazał się być pomocny