Frezarka obwiedniowa - zastosowanie, wiodące modele, opinie, ceny

Frezarka obwiedniowa – zastosowanie

Frezarka obwiedniowa to maszyna, którą stosuje się do obróbki walcowatych kół zębatych. Można wykorzystać ją do kół zębatych o zębach prostych lub śrubowych. Jest to maszyna profesjonalna, która działa bardzo precyzyjnie. Raczej nie jest przeznaczona do użytku amatorskiego, także ze względu na pokaźne rozmiary – po prostu niewiele osób ma dostatecznie duży warsztat.

Najczęściej spotykane są frezarki do metalu, ale dobrym rozwiązaniem jest także frezarka obwiedniowa do drewna. Warto wiedzieć, że frezarka czasami błędnie nosi nazwę „tokarka obwiedniowa”. Obie te nazwy zasadniczo oznaczają to samo. Tokarka także jest stosowana do kół zębatych, ale w inny sposób. Przede wszystkim nie ma frezów, czyli elementów wymiennych, które można zmieniać w zależności od efektu, jaki chce się uzyskać. Frezarki obwiedniowe służą do trzech zastosowań: frezowania obwiedniowego walcowych kół o zębach śrubowych lub zębach prostych, frezowanie ślimacznic według metody promieniowej i frezowanie ślimacznic według metody stycznej. Należy także wiedzieć, że frezarki to nie to samo co prasy krawędziowe, które służą do zupełnie innych celów. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o elektronarzędziach.

Rodzaje frezarek obwiedniowych

Najbardziej przydatny podział przebiega pod względem rozwiązań kinematycznych: wyróżnia się frezarki uniwersalne z dyferencjałem oraz frezarki bezdyferencjałowe. Te drugie mają o wiele mniej skomplikowany układ i są łatwiejsze w obsłudze, ale niestety oznacza to, że są także mniej uniwersalne.

Frezarki z dyferencjałem mogą mieć układ poziomy lub pionowy. Nazwa jest związana z przebiegiem osi obrabianego koła. W każdym wypadku pojawiają się inne mechanizmy odpowiedzialne za dokładność i precyzyjność pracy. Obrabiarka do kół zębatych o pionowym układzie jest bardziej skomplikowana, składa się z łoża, stojaka, wspornika, belki poprzecznej, sani stołu, silnika głównego, ustawienia głębokości frezowania, ustawienia przesuwu wrzeciennika narzędziowego, ramienia wrzeciennika narzędziowego, głowicy narzędziowej, tablicy sterowniczej i regulacji posuwu. W przypadku frezarki o układzie poziomym konieczne są wyłącznie frezy ślimakowe do wielowypustów i trzpień z obrabianym kołem.

Na rynku dominują obecnie automatyczne frezarki. Sprawdzają się o wiele lepiej w warsztatach i przedsiębiorstwach produkcyjnych, które tworzą lekkie i małe elementy. Używa się ich do produkcji wieloseryjnej i świetnie sobie radzą. W przypadku jednak bardziej zaawansowanej produkcji dużych elementów pełna automatyzacja nie zdaje egzaminu. To samo dotyczy urządzeń kupowanych do użytku hobbystycznego. A może zainteresuje cię także ten artykuł o frezarce do metalu?

Polecane promocje na narzędzia

Frezarka obwiedniowa – polecane modele i producenci

Nie ulega wątpliwości, że frezarka obwiedniowa to duża inwestycja. Dlatego przed zakupem warto się przyjrzeć ofercie wielu producentów i sprawdzić wyposażenie frezarek. Liczy się wszystko: moc silnika, wielkość obrabianych kół, czy są nożyce gilotynowe, rozmiary urządzenia. Tokarka obwiedniowa często bywa przedmiotem aukcji na portalach aukcyjnych – do użytku hobbystycznego warto kupić używany sprzęt, ponieważ jest tańszy o nawet 70%! Podczas gdy frezarki używane kosztują około 16-17 tysięcy, cena nowych urządzeń może przekraczać 100 tys. Wszystko zależy od wielkości, a frezarki profesjonalne często są wyceniane indywidualnie. Frezarki do metalu są nieco droższe niż te do drewna.

Warto kupić urządzenia od producentów, którzy specjalizują się w dużych maszynach tego typu i w ich ofercie jest nie tylko obrabiarka do kół zębatych, lecz także prasy krawędziowe czy tokarki innego rodzaju. Sprawdź także ten artykuł o frezarce do betonu.Porównanie tokarek obwiedniowych różnego rodzaju

Marka i model

Moc silnika

Średnica frezowania

Waga

Uwagi

CNC MHD Cooper P 254

7 silników o różnej mocy

250 mm

4100 kg

Półautomat frezarski

Mar Masz

3 kW

100 mm

900 kg

Dwa stanowiska, docisk pneumatyczny

CNC 6090

2,2 kW

W zależności od materiału i frezów

350 kg

Frezarka obwiedniowa do drewna i materiałów sztucznych

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 85,9% czytelników artykuł okazał się być pomocny