Frezarki - rodzaje i ich zastosowania - poradnik praktyczny

Frezarki to urządzenia występujące pod różnymi postaciami w zależności od zastosowania. W dużych firmach produkcyjnych pracują duże maszyny sterowane za pomocą komputera. Przy okazji remontu jezdni możemy zaobserwować jak działa frezarka do betonu. Tymczasem w stolarniach i domowych warsztatach korzystamy z odmian ręcznych. W tym artykule opisujemy każdy z wymienionych rodzajów. Sprawdzamy też, na jakich materiałach mogą pracować frezarki.

Podstawowe informacje na temat frezarki

Frezarki są urządzeniami stosowanymi do obróbki skrawaniem. Wykorzystuje się je w wielu gałęziach przemysłu i nie tylko. Duże maszyny pracują w firmach produkcyjnych. Na przykład tych wytwarzających meble. Wersje ręczne sprawdzają się w niewielkich warsztatach i pracowniach. Opisywane urządzenia umożliwiają prace na wielu materiałach takich jak drewno, stal, tworzywa sztuczne czy też beton. Z ich pomocą obrabia się powierzchnie płaskie, tworzy rowki i żłobienia a także gwinty oraz koła zębate.

Przy okazji opisu frezarki warto odpowiedzieć na pytanie, czym jest obróbka skrawaniem. Ten proces polega na usuwania z obrabianego materiału nadmiaru powierzchni. Co oczywiste ilość usuniętego materiału jest precyzyjnie kontrolowana. Frezowanie, czyli obróbka przy pomocy frezarki odbywa się w charakterystyczny sposób. Zastosowane w urządzeniu wieloostrzowe narzędzie wykonuje ruch obrotowy. Tymczasem obrabiany materiał porusza się ruchem posuwnym. Jest on mocowany do tak zwanego wrzeciona przeważnie z otworem osiowym. Frezarki występują w różnych rodzajach podzielonych ze względu na położenie i ilość wrzecion lub zastosowanie. Na początek frezarka dolnowrzecionowa i górnowrzecionowa.

Frezarka górnowrzecionowa oraz dolnowrzecionowa

Frezarka górnowrzecionowa, jak już jej nazwa wskazuje, ma wrzeciono umiejscowione powyżej blatu stołu roboczego. W ten sposób dochodzi do skrawania od góry w warunkach bezpiecznych dla operatora. Frezarka górnowrzecionowa jest przystosowana do obrabiania różnych materiałów. Takich jak chociażby drewno, akryl, tworzywa sztuczne, płyty kartonowo-gipsowe. Jest to też frezarka do metalu. Najczęściej spotyka się ją w firmach meblarskich i produkcyjnych. Jest bardzo uniwersalnym narzędziem. Frezarka górnowrzecionowa umożliwia tworzenie rowków, zaokrągleń czy nawet napisów na całej powierzchni materiału. Ciekawym urządzeniem tego typu jest frezarka Makita serii RP czy tez frezarka Bosch GOF 1600.

Frezarka dolnowrzecionowa jest to profesjonalna frezarka do drewna. Poleca się ją osobom o dużym doświadczeniu w obsłudze. Dlatego, że jej wrzeciono znajduje się poniżej blatu stołu roboczego. To naraża pracująca na niej osobę na skaleczenia czy urazy rąk. Frezarka dolnowrzecionowa ma szerokie zastosowanie. Tworzy precyzyjne wręgi i felce a także ozdobne, profilowane krawędzie. Dzięki niej operator bez trudu wykona proste rowki w drewnie oraz czopowe lub wczepowe połączenia desek. Widać, więc, że frezarka dolnowrzecionowa jest bardzo uniwersalna.

Frezarka obwiedniowa i frezarka do betonu

Frezarka obwiedniowa to typowa frezarka do metalu. Umożliwia obrabianie wielu materiałów tego typu. Jest to przede wszystkim stal stopowa, mosiądz, brąz, aluminium. Warto też wiedzieć, że dobrze sobie radzi z tworzywami sztucznymi. Jakie zastosowania ma frezarka obwiedniowa? Przeważnie wykorzystuje się ją do produkcji kół zębatych. Za jej pomocą tworzy się też wałki zębate z modułem i koła zębate walcowe. Nowoczesna frezarka obwiedniowa jest wyposażona w automatyczne napędy i systemy sterowania.

Teraz odchodzimy od maszyn stosowanych w zakładach produkcyjnych. Przed nami, bowiem frezarka do betonu. Wygląda całkiem inaczej niż frezarka do metalu czy drewna. Ma też inne zastosowania. Wracając do konstrukcji, opisywane urządzenie zazwyczaj przypomina zagęszczarkę do gruntu. Frezarka do betonu służy do wykańczania powierzchni wykonanych z betonu lub innych twardych materiałów. Po prostu zrywa wierzchnią warstwę podłoża na szerokość określaną przez frez. W ten sposób jest w stanie wygładzić wszelkie nierówności. Usunąć zalegające kleje, farby itp.

Wiertarko-frezarka i ręczna frezarka do drewna

Wiertarko-frezarka łączy w sobie zalety dwóch urządzeń. To sugeruje nam już nazwa urządzenia. Z jednej strony służy do tradycyjnego wiercenia. Z drugiej jest to frezarka do drewna lub metalu. Przy jej pomocy wykonamy frezowanie powierzchni płaskich i kształtnych. Utworzymy gwintowania otworów. Dzięki dużej uniwersalności wiertarko-frezarka może być stosowana w wielu miejscach. Takich jak warsztaty mechaniczne czy różnego rodzaju serwisy. Oczywiście wiertarko-frezarka znajdzie też zastosowanie w przydomowych warsztatach.

Przed nami ostatni z rodzajów opisywanych urządzeń występujący w dwóch odmianach. Jest to ręczna frezarka do drewna, choć oczywiście istnieje też frezarka do metalu tego typu. Pojawia się w wersji krawędziowej i do obróbki płaskich łączników. Pierwszy z wymienionych typów reprezentuje na przykład frezarka Bosch GKF 600. Umożliwia precyzyjne frezowanie krawędzi. Bardzo podobnym urządzeniem jest frezarka Makita MT M3700. Tymczasem drugie z wymienionych narzędzi służy do tworzenia rowków do połączeń kątowych.