Frezarki do drewna – rodzaje, zastosowanie, marki, opinie, ceny

Frezarki do drewna – zastosowanie

Powyżej już mniej więcej zaznaczono, jakie jest zastosowanie frezarek. Narzędzia te wykorzystywane są przede wszystkim przy produkcji mebli. Każde urządzenie wyposażone jest we wrzeciono, do którego mocuje się frezy o odpowiedniej długości. To właśnie przy pomocy frezu dochodzi do zdejmowania nadmiaru materiału. Maszyny stolarskie sprawdzają się przede wszystkim przy mniej lub bardziej skomplikowanej obróbce drewna oraz materiałów drewnopochodnych.

Przy pomocy frezarek do obróbki drewna możemy m.in.:

 • Wykonać żłobienia na krawędziach desek
 • Wykonać napisy, elementy dekoracyjne, reliefy
 • Wykonać otwory pod zawiasy oraz okucia
 • Zrobić wczepy i człopy w drewnianych deskach
 • Wyprofilować krawędzie, zaokrąglić ranty
 • Oczyścić ramy okienne, drzwi, a także podobne elementy z silikonu, kitu oraz innych uszczelniaczy
 • Usunąć lakier lub farbę z drewna o nierównej lub profilowanej powierzchni
 • Wykonać otwory o różnej głębokości
 • Ozdobić krawędzie i powierzchnie drewniane lub drewnopochodne poprzez dekoracyjne żłobienia

Oczywiście takich możliwości, jakie posiada frezarka ręczna do drewna lub maszyna stacjonarna, jest dużo więcej. Wszystko zależy od naszych umiejętności, a także parametrów, jakimi wyróżnia się urządzenie. Jednym z nich jest moc silnika, od którego zależy na przykład twardość obrabianego materiału. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o elektronarzędziach.

Maszyny stolarskie –rodzaje frezarek

Maszyny stolarskie do obróbki drewna dzielimy przede wszystkim pod względem umiejscowienia wrzeciona. Do nich zalicza się:

 • Frezarka górnowrzecionowa – w tej grupie wyróżnia się frezarki jednowrzecionowe oraz wielowrzecionowe. Jednak do obróbki drewna wykorzystuje się frezarki jednowrzecionowe. Frezarka górnowrzecionowa wyróżnia się umiejscowieniem wrzeciona nad stołem. Jednocześnie urządzenie służy do amatorskiego oraz profesjonalnego obrabiania materiału na dużą skalę.
 • Frezarka dolnowrzecionowa – w przypadku tej frezarki, wrzeciono umiejscowione jest pod stołem. Dzięki temu możliwa jest precyzyjna i bardziej skomplikowana obróbka drewna. Jednak z drugiej strony obsługa maszyny wymaga dużego doświadczenia, ponieważ jest ona mniej bezpieczna od frezarki górnowrzecionowej. W tej grupie wyróżniamy głównie frezarki stołowe, które posiadają zastosowanie nie tylko w przemyśle drzewnym czy meblowym, ale również w leśnictwie. A może zainteresuje cię także ten artykuł o frezarce do metalu?

Frezarki do drewna – rodzaje, zastosowanie, marki, opinie, ceny

Frezarki do drewna możemy podzielić również na frezarki stołowe oraz ręczne. Frezarka ręczna do drewna najczęściej posiada wrzeciono skierowane do dołu stołu. Urządzenia są zwykle zasilane na energię elektryczną, ale wśród nich możemy znaleźć także elektronarzędzia zasilane przy pomocy akumulatorów. W zakładach stolarskich większą popularnością cieszą się frezarki stołowe, pozwalające na większy komfort pracy. Do najnowocześniejszych maszyn zaliczają się frezarki do drewna CNC (Computerized Numerical Control). Dzięki nim frezowanie odbywa się poprzez zaprogramowany w komputerze szkic, przez co minimalizuje się ryzyko popełnienia błędu.

Inny podział frezarek dotyczy ich głównego przeznaczenia. Jeżeli planujemy amatorskie zastosowanie, to w zupełności wystarczą nam ręczne frezarki akumulatorowe lub zasilane energią elektryczną. Elektronarzędzia będą wyróżniać się mocą silnika nie wyższą niż 1000W. Natomiast w przypadku maszyn profesjonalnych moc silnika powinna być przynajmniej na poziomie 1700W. Istotnym parametrem jest także prędkość obrotowa, która przy zaawansowanych urządzeniach może być regulowana. Chociaż przy amatorskich frezarkach nie spotkamy się z taką funkcją. Średnia ilość obrotów na minutę waha się już od 10 tys. do nawet 33 tys. Amatorskie i profesjonalne frezarki do drewna różnią się między sobą również ciężarem. Frezarka ręczna do drewna wykorzystywana w przydomowym warsztacie nie powinna ważyć więcej niż 5 kg. Im bardziej zaawansowana technologia, tym narzędzie będzie cięższe. Natomiast frezarki stołowe ważą nawet kilkaset kilogramów, dlatego uznawane są one za stacjonarne. Sprawdź także ten artykuł o frezarce do betonu.

Polecane frezarki i frezy - sprawdź je!

Maszyny stolarskie do obróbki drewna – przykładowe ceny i opinie

Chcąc się dowiedzieć, ile kosztują maszyny przeznaczone do obróbki drewna, warto zwracać uwagę nie tylko na nowe, ale również na używane frezarki. Szczególnie, jeżeli będzie nas interesować naprawdę drogi sprzęt. Do takiego zalicza się chociażby frezarka dolnowrzecionowa. Oczywiście cena nie powinna być kluczowym kryterium przy wyszukiwaniu idealnego urządzenia. W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na parametry, które zapewnią efektywną pracę. A może zainteresuje cię także ten artykuł o frezarkach marki Makita?Przykładowe ceny popularnych frezarek do obróbki drewna

Nazwa produktu

Cena

Frezarka górnowrzecionowa Graphite 59G717

Cena od 267,00 zł – bardzo dobre opinie

Frezarka górnowrzecionowa Makita 900W RP0900

Cena od 677,18 zł – bardzo dobre opinie

Frezarka ręczna do drewna Bosch GKF 550 Professional

Cena od 263,99 zł – bardzo dobre opinie

Frezarka ręczna do drewna Einhell th-ro 1100 e, 1100W

277,99 zł

Frezarka dolnowrzecionowa Bass + frezy

980,00 zł

Frezarka dolnowrzecionowa Holzmann

6499,00 zł

Używane frezarki dolnowrzecionowe Kamro FMS 6,2 kW

15375,00 zł

Używane frezarki dolnowrzecionowe Koelle

6500,00 zł

Używane frezarki dolnowrzecionowe z wózkiem SCM FLEX 1

22017,00 zł

Używane frezarki górnowrzecionowe POF 1200 Bosch SDS

229,00 zł

Używane frezarki górnowrzecionowe Erbauer ER2100 2100W

320,00 zł

Używane frezarki górnowrzecionowe Titan TTB591 ROU

190,00 zł

Używane frezarki Festool OF 1400 EBQ

1200,00 zł

Frezarka górnowrzecionowa HIKOKI M12VE 2000W

888,99 zł

Frezarka górnowrzecionowa M3700 Makita Maktec + frezy

289,00 zł

Frezarka górnowrzecionowa 1200W Bort Verkatto

338,99 zł

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 97,5% czytelników artykuł okazał się być pomocny