Fundament pod ogrodzenie a typ ogrodzenia

Idealnie dopasowane ogrodzenie to nie tylko wybór wytrzymałych materiałów, ale również wizualne dopasowanie do budynku mieszkalnego. Dlatego, zanim zdecydujesz się na murek pod ogrodzenie, wcześniej powinieneś sprawdzić najpopularniejsze typy płotów.

Najczęściej wybierane rodzaje ogrodzeń

Typ ogrodzenia

Charakterystyka

Ogrodzenia tymczasowe

Najczęściej są to siatki leśne lub specjalne panele ogrodzeniowe. Głównym zadaniem ogrodzeń tymczasowych jest wyznaczenie powierzchni działki, na której prowadzona jest budowa. Nie wymagają one wylania fundamentu, ponieważ na późniejszym etapie zostają zastąpione trwałym ogrodzeniem. Jeżeli jednak chcemy, aby taki płot przez kilka lat spełniał swoją rolę, doskonale sprawdzi się podmurówka pod ogrodzenie. Wtedy unikniemy zarastania trawą bezpośrednio pod panelami, a także odwiedzin zwierzaków na naszej posesji.

Ogrodzenia metalowe

W tym przypadku mamy do czynienia z ogromną różnorodnością płotów. Wśród nich znajdują się ogrodzenia metalowe składające się z gotowych przęseł i paneli, jak i również ogrodzenia wykonywane pod specjalne zamówienie. Najczęściej pod ogrodzenia metalowe stosuje się fundament punktowy.

Ogrodzenia gabionowe

Wykonane ze stalowych kosze ogrodzenia gabionowe, z każdym rokiem cieszą się coraz większą popularnością. Wypełnione są one naturalnym kamieniem, dzięki czemu dostarczają właścicielom posesji wiele cennych korzyści. Główną zaletą ogrodzeń gabionowych jest doskonała izolacja akustyczna, a także odporność na czynniki atmosferyczne. Dodatkowo ogrodzenia tego typu nie wymagają żadnych prac konserwacyjnych. Świetnie pasują do nowoczesnych budynków.

Ogrodzenia z kamienia

Ogrodzenia z kamienia wyróżniają się niesamowitą wytrzymałością na czynniki mechaniczne oraz atmosferyczne. Dodatkowo, jak w przypadku ogrodzeń gabionowych, nie wymagają konserwacji. Najczęściej ogrodzenia z kamienia buduje się z granitu, bazaltu, kwarcytu, piaskowca lub nawet kamienia polnego.

Ogrodzenia z klinkieru

To kolejny typ trwałych ogrodzeń, które nie wymagają żadnych prac konserwacyjnych. Ceramiczny materiał doskonale radzi sobie z czynnikami atmosferycznymi, a także uszkodzeniami mechanicznymi. Budowa ogrodzeń z klinkieru jest dość drogim rozwiązaniem, jednak świetnie dopasowanym do budownictwa, w którym ceramika odgrywa pierwszoplanową rolę.

 

Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o ogrodzeniach.

Jak wykonać krok po kroku fundament pod ogrodzenie?

To, jak krok po kroku wylać fundament pod płot, będzie zależeć od kilku czynników. Do nich zalicza się przede wszystkim materiał, z jakiego stawiasz ogrodzenie czy też strefa klimatyczna, która obejmuje twoje miejsce zamieszkania. Na terenie Polski mamy aż cztery strefy klimatyczne. Jest to istotne, ponieważ fundament powinien być osadzony poniżej strefy przemarzania gruntu. Wyróżnimy:

  • I strefę klimatyczną obejmującą zachodnią i północno-zachodnią część kraju – zaleca się posadowienie fundamentu poniżej strefy przemarzania gruntu na głębokości 80 cm,
  • II strefę klimatyczną obejmującą północną i środkową część kraju – zaleca się posadowienie fundamentu poniżej strefy przemarzania gruntu na głębokości 100 cm,
  • III strefę klimatyczną obejmującą południową i południowo-wschodnią część kraju – zaleca się, aby wylać fundament na głębokości 120 cm,
  • IV strefę klimatyczną obejmującą wschodnią i północno-wschodnią część kraju – zaleca się, aby wylać fundament na głębokości 140 cm. A może zainteresuje cię także ten artykuł z wzorami na ogrodzenia metalowe?

Fundament pod ogrodzenie czy murek pod ogrodzenie lub pod płot, czyli podmurówka pod ogrodzenie krok po kroku
Fundament pod ogrodzenie krok po kroku – poradnik praktyczny

Do ogrodzeń tymczasowych nie musimy wykonywać fundamentu. Jeżeli jednak siatka lub metalowe panele mają posłużyć przez dłuższy okres czasu, wtedy zaleca się wylanie fundamentu punktowego. Głębokość posadowienia nie musi przekraczać 80 cm. Pod każdy słupek przygotowujemy wylewkę o średnicy około 30 cm. Jeżeli zastanawiasz się jak wykonać fundament pod płot metalowy, dobrze jest zadbać o podmurówkę. Murek pod ogrodzenie zapewni jeszcze większą stabilność, a także uszczelni przestrzeń pomiędzy gruntem a panelami. Wzmocnienie ogrodzeń tymczasowych można przeprowadzić także przy pomocy gotowej podmurówki.

Podmurówka pod ogrodzenie - podsumowanie

Podmurówka pod ogrodzenie jest świetnym rozwiązaniem, jeżeli nie musimy decydować się wylanie fundamentu. Oczywiście dotyczy to lżejszych konstrukcji. Dlatego murek pod ogrodzenie nie zda egzaminu w przypadku płotów wykonanych z kamienia naturalnego bądź klinkieru. Podmurówka pod ogrodzenie jest dostępna w sprzedaży w postaci gotowych bloczków. Można ją również wykonać samodzielnie. Wracając jednak do tego, jak wykonać krok po kroku fundament pod ogrodzenie, który poradzi sobie z cięższymi materiałami, należy skupić się na wylewce ciągłej. Sprawdź także ten artykuł o ogrodzeniach panelowych.

Fundament do ogrodzeń gabionowych, ogrodzeń z klinkieru, kamienia naturalnego bądź metalowego, należy przygotować z betonu klasy B15 lub B25. Beton klasy B25 pozwoli na stworzenie trwalszej wylewki pod płot. Natomiast beton klasy W4 poradzi sobie z wodami gruntowymi, które mogą podchodzić do poziomu fundamentu. Najlepiej wylewkę pod ogrodzenie z klinkieru lub innego materiału, umieścić w odeskowanym wykopie. Nie można zapominać o dylatacji, zapobiegającej w przyszłości przed pękaniem. Jeżeli fundament pod ogrodzenie będzie bardzo mocno obciążony, koniecznie należy zadbać o zbrojenie. Kolejnym etapem w pracach jest odczekanie, aż beton dokładnie zawiąże. W przypadku, kiedy wyciągamy fundament pod płot powyżej gruntu, warto go osłonić specjalnym daszkiem, który zabezpieczy konstrukcję przed działaniem wody. A może zainteresuje cię także ten artykuł z cennikiem ogrodzeń?

ikona podziel się Przekaż dalej