Fundamenty od A do Z - wszystko na temat budowy fundamentów
Co warto wiedzieć o budowie fundamentów domu jednorodzinnego?
Budowa każdego domu jednorodzinnego rozpoczyna się od stworzenia fundamentów. Jest to bardzo ważny etap realizacji inwestycji. Fundamenty domu jednorodzinnego powinny być przygotowane w sposób staranny oraz dobrze przemyślany. Poniżej podpowiemy jak wybudować fundament, a także, na co zwrócić szczególną uwagę
Wybieramy najlepsze fundamenty domu jednorodzinnego
Fundamenty są jednymi z najważniejszych elementów konstrukcyjnych budynków. Ich zadaniem jest przenoszenie obciążeń całego obiektu do gruntu. Na fundamenty oddziaływają silne obciążenia statyczne, które mogą prowadzić do deformacji podłoża. Owe zjawisko nazywamy osiadaniem budynku. Fundament musi zostać przewidziany na etapie tworzenia projektu budowlanego. Jego kształt i specyfika technologiczna są w dużym stopniu uzależnione od lokalnych warunków geotechnicznych.
Wybór fundamentów pod dom jednorodzinny przekłada się na koszty budowy. Wszystkie założenia powinny zostać przewidziane już w projekcie budowlanym. Wybierając fundamenty trzeba wziąć również pod uwagę lokalne uwarunkowania gruntowe. Budowa domu na podłożu o mniejszej nośności oraz wysokim poziomie wód wiąże się z koniecznością stworzenia bardziej skomplikowanych fundamentów. Do wyboru mamy:
Ławy fundamentowe – to najpopularniejsze i najłatwiejsze w wykonaniu fundamenty domu jednorodzinnego. Ławy fundamentowe świetnie sprawdzą się na gruntach nośnych oraz przy niskim poziomie wód gruntowych.
Płyta fundamentowa – stopniowo zyskuje popularność i jest coraz chętniej wybierana przez polskich inwestorów. Płyta fundamentowa może być z powodzeniem stosowana na gruntach o gorszej nośności. Wykonanie fundamentów pod dom wiąże się z koniecznością wynajęcia wykwalifikowanej ekipy wykonawców. Jednak warto pamiętać, że płyta fundamentowa może być jednocześnie podłogą dolnej kondygnacji budynku. Dobra izolacja termiczna sprawia, że tego typu rozwiązanie dobrze sprawdza się w budynkach energooszczędnych.
Fundament na studniach – jak już wspomnieliśmy budowa domu na gruntach o gorszej nośności wymaga zastosowania bardziej skomplikowanych rozwiązań. Jedną z możliwości jest osadzenie fundamentu na studniach kopalnych. W tym celu wykonuje się studnie podobne do tych, które pobierają wodę. Następnie umieszcza w nich zbrojenie i łączy ze zbrojeniem fundamentów. W kolejnym kroku kręgi zalewa się mieszanką betonową. Przekrój fundamentów powinien być dokładnie zaprojektowany i wykonany zgodnie z dokumentacją. Tego rodzaju wykonanie fundamentów pod dom nie jest zbyt popularne. Wszystko za sprawą wysokich kosztów i dużego stopnia skomplikowania prac.
Fundament na palach – to kolejne rozwiązanie, które możemy zastosować na gruntach o niewielkiej nośności. Fundament zostaje osadzony na umieszczonych w ziemię palach. Pale wbija się na taką głębokość, by zakotwiły się w stabilnej warstwie podłoża. Rozstaw pali to ok. 50 do 80 cm. Wykonanie fundamentów pod dom wiąże się z koniecznością wkopania wielu pali o grubości minimum 30 cm. Niestety fundament posadowiony na palach jest też najdroższym rozwiązaniem.
Ławy fundamentowe czy płyta fundamentowa?
Osoby zastanawiające się jak wylać fundament przeważnie biorą pod uwagę płyty bądź ławy fundamentowe. Oba rozwiązania posiadają własne wady oraz zalety.
Ławy fundamentowe bardzo dobrze sprawdzają się na zwartych gruntach. Możemy je wykonać, jeśli budowa domu odbywa się na terenie o niskim poziomie wód gruntowych. Wykonanie fundamentów pod dom jest dość proste i nie angażuje zbyt dużej ilości czasu. Mały stopień skomplikowania prac oraz niski koszt to główne atuty, które przemawiają za tego typu rozwiązaniem.
Wybierając ławy fundamentowe musimy pamiętać o wykonaniu odpowiedniej izolacji przeciwwilgociowej. Izolacja przeciwwilgociowa nie powinna stanowić zbytniego utrudniania. Sytuacja komplikuje się w przypadku izolacji termicznej. Ławy fundamentowe są trudne do ocieplenia. Dlatego wykonanie fundamentów pod dom energooszczędny lub pasywny kończy się wyborem płyt fundamentowych.
Dobrze zaizolowana od spodu płyta fundamentowa zapobiega pojawianiu się mostków termicznych. Dzięki temu łatwiej będzie utrzymać odpowiednio niskie zapotrzebowanie na energię grzewczą. Warto również dodać, iż płyta fundamentowa posiada zdecydowanie lepszą nośność niż ława. Dlatego dobrze sprawdzi się na posesjach o trudniejszych warunkach gruntowych. Nowoczesne płyty sprawdzą się nawet na działkach, na których nie można byłoby wykonać ław fundamentowych. Zatem w niektórych przypadkach są jedynym tanim sposobem na wykonanie fundamentów pod dom jednorodzinny.
Jak wylać fundament, czyli ławy fundamentowe krok po kroku
Wykonanie fundamentów pod dom jednorodzinny przebiega przez kilka niezmiennych etapów. Z pewnością warto je dokładnie przeanalizować, jeśli chcemy wiedzieć jak zrobić fundament samodzielnie. Poniżej wskażemy najważniejsze etapy wykonania ławy fundamentowej.
Wytyczenie miejsca budowy – to pierwszy krok zmierzający do budowy ławy fundamentowej. Wytyczenie miejsca budowy wymaga stworzenia dokładnego wyrysu. W odległości ok. 50 cm od wyrysu wkopujemy paliki i przeciągamy drut wiązałkowy. Będzie to oznaczenie miejsca wykonania fundamentów.
Wykonanie wykopu = przed wylaniem ławy fundamentowej trzeba przygotować odpowiedni wykop. Można go wykopać ręcznie lub użyć ciężkiego sprzętu. Drugie rozwiązanie może być nieco większym wydatkiem, jednak przyniesie też duże oszczędności czasu. Jeśli ława fundamentowa zostanie wylana bezpośrednio na grunt, musimy wykonać wykop w sposób bardzo dokładny. Po zakończeniu pracy koparki trzeba będzie dodatkowo poprawić wykopy w narożach i wyrównać dolną warstwę gleby.
Izolacja przeciwwilgociowa – to ważny etap prac. Izolacja przeciwwilgociowa zabezpiecza fundament przed podciąganiem wód gruntowych. Najprostszym sposobem na jej wykonanie okazuje się ułożenie szczelnej warstwy folii hydroizolacyjnej. Montujemy ją na dnie oraz bokach wykopu. Dla zachowania pełnej ochrony folia hydroizolacyjna powinna być też wywinięta na wierzch wykopu. Podczas układania folii trzeba zapewnić pełną szczelność. Arkusze folii łączymy na przynajmniej 20 cm zakładkę, a w miejscach połączeń naklejamy taśmę uszczelniającą. Dzięki temu stworzymy szczelną barierę ochronną, która uchroni beton przed bezpośrednim działaniem podwyższonego poziomu wilgoci.
Montaż izolacji przeciwwilgociowej w wykopie ma też inne zastosowanie. Zapobiega przedostawaniu się zaczynu cementowego do gleby. Dzięki temu zaprawa betonowa zachowuje swoje właściwości, a beton staje się żywotny oraz odporny.
Wykonanie zbrojenia – po wykonaniu wykopów oraz ułożeniu folii przychodzi czas na stworzenie zbrojenia. Charakterystyka zbrojenia powinna być przewidziana w projekcie budowlanym. Znajdziemy w nim grubość prętów zbrojeniowych, oraz charakterystykę wszystkich połączeń. Wykonanie fundamentów pod dom przeważnie polega na stworzeniu zbrojenia z czterech prętów głównych oraz prętów łączących. Pręty główne posiadają średnicę ok. 12 mm. Z kolei pręty łączące osiągają średnicę 6 mm.
Zalanie ławy – przygotowane zbrojenie zalewamy mieszaniną betonu. Najlepiej wykorzystać w tym celu beton towarowy z gruszki. Zaprawy przygotowane bezpośrednio na miejscu budowy mogą nie posiadać odpowiednich proporcji. Dodatkowo pojawia się problem związany z szybkim przygotowaniem dużej liczby mieszanki. Pamiętajmy, że ławy fundamentowe muszą być w całości zalane przed związaniem betonu. Samodzielne uzupełnianie mieszaniny betonowej i łączenie jej ze związanym już betonem nie jest dobrym pomysłem. Takie działania przełożą się na zmniejszenie trwałości fundamentu.
Zagęszczanie – to ważny etap wylewania fundamentów. Zagęszczanie polega na usunięciu pęcherzyków powietrza z zaprawy betonowej. Dzięki temu ławy fundamentowe zyskają większą trwałość oraz żywotność. Beton można zagęszczać wibratorem lub nakłuwać szpadlem. Wybór techniki zagęszczania zależy wyłącznie od możliwości inwestora. Trzeba jedynie pamiętać, by podczas zagęszczania nie dotykać zatopionego zbrojenia. Zagęszczając beton nie można też naruszyć ciągłości ułożonej wcześniej folii.
Wysychanie betonu – ława fundamentowa wymaga czasu do pełnego, powolnego wyschnięcia. Zaprawa nie może zbyt szybko wytracić wilgoci. Dlatego po upływie 24 godzin od wylania fundamentu warto zakryć go folią. Jeśli na zewnątrz panują wysokie temperatury, warto dodatkowo podlewać fundament bieżącą wodą. W czasie upałów zaleca się nawet trzykrotnie podlewanie w ciągu doby. Z podlewania fundamentu możemy zrezygnować jedynie wtedy, gdy temperatura zewnętrzna oscyluje wokół 5 0C.
Jak wylać fundament z płyty?
Wykonanie fundamentów pod dom wygląda tu dość podobnie jak w przypadku ławy fundamentowej. W pierwszej kolejności należy przygotować teren, usunąć humus oraz wytyczyć lokalizację fundamentu na działce.
Po przygotowaniu podłoża przychodzi czas na ułożenie warstwy podkładowo drenażowej. Najczęściej stosuje się tu żwir, pospółkę albo piasek.
Kolejny krok to wykonanie płyty fundamentowej.
Budowa płyty fundamentowej może być dość skomplikowana. Dlatego do prac warto zatrudnić doświadczoną ekipę fachowców. Pamiętajmy też, że płyta pełniąca funkcję podłogi budynku musi posiadać rozprowadzone instalacje. Warto je dokładnie rozplanować i przygotować ze szczególną starannością. Wszelkie modyfikacje następujące po wylaniu zaprawy betonowej będą trudne do wykonania.
Ile kosztuje budowa ławy lub płyty fundamentowej
Dokładny koszt budowy fundamentów zależy od wielu czynników. Duże znaczenie będzie miał między innymi rodzaj gruntu oraz rozmiar przyszłego budynku. Budowa domu na podmokłym terenie zawsze generuje wyższe wydatki niż budowa domu na suchym i zwartym podłożu. Możemy przyjąć, iż minimalna cena za ławy fundamentowe przystosowane pod budynek o powierzchni 100 m2 wynosi 25 000 zł. Mowa tutaj o fundamencie posadowionym na nośnym oraz suchym podłożu. Budowa domu na grząskim podłożu wiąże się z koniecznością stworzenia bardziej masywnej ławy. To z kolei zwiększy koszty jej wykonania o kolejne kilka bądź nawet kilkanaście tysięcy złotych.
W niektórych przypadkach lepiej sprawdza się płyta fundamentowa. Cena jej wykonania rozpoczyna się od ok. 22 000 zł. Mowa tutaj o lekkiej płycie o grubości 20 cm, przystosowanej pod budynek o powierzchni 100 m2. W przypadku gruntów o gorszej nośności musimy wykonać grubszą ławę (ok. 30 cm). To z kolei zwiększy wydatki o kolejne 3 000 – 5 000 zł.
Przed budową fundamentów warto wykonać własny kosztorys i zapoznać się z ofertą rynkową kilku lokalnych wykonawców. Dzięki temu inwestor będzie w stanie wybrać najlepiej dopasowane rozwiązanie.
Fundament to podstawa każdego budynku. Warto przyłożyć wszelkich starań do wykonania go zgodnie z obowiązującymi normami oraz technologią. Przed rozpoczęciem prac zaleca się także określić poziom wód gruntowych. To właśnie od niego zależy specyfika zastosowanego fundamentu. Wykonawca musi znać wszystkie zasady posadowienia budynku i wiedzieć jak prawidłowo wykonać fundamenty. Wszelkie nieprawidłowości popełnione na tym etapie budowy będą bardzo trudne do naprawienia.
W Polsce największą popularnością cieszy się budowa ław fundamentowych. Ich grubość jest uzależniona od rozmiarów budynku, jego masy oraz od rodzaju gruntu. Niski poziom gruntu zazwyczaj wiąże się z wyższym poziomem zawilgocenia. W tym wypadku budowa ław fundamentowych powinna posiadać szczelne izolacje przeciwwilgociowe bądź przeciwwodne.
Na konstrukcji ław tworzy się ściany fundamentowe. Pamiętajmy, że ściany fundamentowe także wymagają ochrony przed wilgocią i wodami gruntowymi.
Innym popularnym typem fundamentów są płyty fundamentowe. Ich budowa w znaczący sposób odbiega od specyfiki tradycyjnych ław fundamentowych. Płyta może być jednocześnie posadzką parteru budynku i posiadać rozprowadzone instalacje elektryczne oraz wodno-kanalizacyjne. Warto dodać, że płyty fundamentowe dobrze przenoszą obciążenia budynków i mogą być stosowane nawet wtedy, gdy poziom wód gruntowych jest dość wysoki. Ogólnie przyjmuje się, że płyta fundamentowa to rozwiązanie ekonomiczne (tańsze od budowy ław fundamentowych). Warto jednak pamiętać, że niski poziom gruntu i wysokie zawilgocenie podłoża wymaga zastosowania płyty o większej grubości (ok. 30 cm). To z kolei podnosi koszty inwestycyjne.
Jeśli interesują Cię fundamenty (nowoczesne płyty bądź tradycyjne lawy), ściany fundamentowe i instalacje elektryczne, zapraszamy do działu poniżej. Dowiesz się w nim jak prawidłowo wykonać fundamenty, jaką ekipę budowlaną wybrać, w jaki sposób stworzyć izolacje przeciwwilgociowe i wiele innych. Na dole strony znajduje się lista powiązanych tematów.
Tu znajdziesz aktualny cennik budowy fundamentów.