Podjazdy najczęściej buduje się z kostek lub płyt betonowych. Nawierzchnia z prefabrykatów betonowych jest  prosta i szybka w wykonaniu, a płyty i kostki betonowe to materiały trwałe, łatwe w eksploatacji i możliwe do szybkiej wymiany w razie potrzeby naprawy nawierzchni. Niewątpliwą zaletą płyt i kostek betonowych dostępnych na rynku jest też coraz ciekawszy design.

Rozmiar podjazdu oraz grubość kostek i płyt betonowych

Podjazdy przy domach często są dość krótkie ze względu na ograniczoną wielkość działek budowlanych. Zazwyczaj sprowadzają się do krótkiego ciągu pieszo-jezdnego od bramy wjazdowej do garażu. Przyjmuje się, że minimalna szerokość podjazdu powinna wynosić 2,5-3 m, a długość – 5 m. Pozwala to na stosunkowo wygodne parkowanie. Jest to istotne z uwagi na to, że podjazd często pełni rolę dodatkowego miejsca postojowego dla domowników lub gości.

Jednym z najważniejszych aspektów, na jaki trzeba zwrócić uwagę przy budowie podjazdu, jest grubość betonowych elementów. Powinna być ona dobrana do masy pojazdów. Na podjazd, po którym będą poruszać się samochody osobowe o masie nieprzekraczającej 3,5t, zaleca się elementy betonowe o grubości min. 6 cm. Gwarantuje to odpowiednią wytrzymałość i zapobiega pęknięciom nawierzchni. Przy większej masie pojazdów grubość prefabrykatów betonowych powinna wynosić 8, 10, a nawet 12 cm. Grubość ta pozwala lepiej przenosić obciążenia. Przeznaczenie wybranych płyt należy sprawdzić w deklaracjach właściwości użytkowych produktu lub skonsultować z fachowcem.  Równie duże znaczenie ma design, gdyż nawierzchnia podjazdu zawsze powinna stanowić spójną całość z otoczeniem. W zależności od indywidulanych preferencji nawierzchnię podjazdu można wykonać z prefabrykatów o różnych formatach.

Niewielkie wymiary – elegancko i klasycznie

Chętnie stosowanym rozwiązaniem jest kolekcja Polbruk Ideo. Składa się na nią 5 różnych kształtów kostki brukowej w formatach 24×12 cm, 24×16 cm, 30×16 cm, 60×20 cm i 40×20 cm. System ten pozwala tworzyć niepowtarzalne kombinacje oraz unikalne mozaiki. Ideo doskonale nadaje się na tarasy i chodniki, ale ze względu na grubość 6 cm może służyć też do budowy nawierzchni podjazdów o małym natężeniu ruchu. Ze względu na łatwość utrzymania nawierzchni, na podjazdy polecana jest kostka o gładkiej fakturze. W tym wykończeniu Ideo jest dostępne w kolorze nerino czyli uniwersalnej szarości oraz barwach utrzymanych w ciepłych tonacjach:  latte, hawaii, onyx.

Funkcjonalny podjazd. Co warto wiedzieć?
Funkcjonalny podjazd. Co warto wiedzieć?

Kolejnym ciekawym rozwiązaniem jest kostka Polbruk Metrik. Ma ona geometryczną prostokątną formę i posiada wymiar 7x28 cm oraz grubość 6 cm. Jest uniwersalnym materiałem, którego można użyć do budowy ciągów pieszo-jezdnych o małym natężeniu ruchu, alejek, chodników, placów oraz tarasów. Kostka posiada gładką fakturę i występuje w czterech kolorach będących odcieniami szarości: białym, stalowym, bazaltowym i nerino. Poza klasycznym ułożeniem naprzemiennym z przesunięciem lub bez, można ją również ułożyć w modną „jodełkę”.

Funkcjonalny podjazd. Co warto wiedzieć?
Funkcjonalny podjazd. Co warto wiedzieć?

Wielkoformatowe płyty – minimalistycznie i nowocześnie

Coraz bardziej popularnym rozwiązaniem stosowanym na podjazdach są również płyty wielkoformatowe. W tej kategorii warto zwrócić uwagę na płytę Polbruk Magna. Zachwyca ona unikalną fakturą oraz niebanalnym formatem. Jest doskonałą syntezą lubianego przez architektów minimalizmu z nutą awangardy. Występuje w dwóch grubościach: 8 i 10 cm. Pierwsza z nich jest dostępna w wymiarach  50x75 cm i 100x75 cm, a druga - 50x75 cm. Płyty z tej linii posiadają gładką fakturę i występują w dwóch melanżowych wersjach kolorystycznych – nerino, oraz latte. Każdy z nich pasuje do nowoczesnej architektury, ale z powodzeniem sprawdzi się także w innych aranżacjach stylistycznych. Bardzo stylowo i efektownie prezentuje się na nawierzchniach przy nowoczesnych posesjach.

Funkcjonalny podjazd. Co warto wiedzieć?
Funkcjonalny podjazd. Co warto wiedzieć?

Ekologiczne rozwiązania na podjazd

Osobom poszukującym ekologicznych rozwiązań na podjazd, można polecić nawierzchnie częściowo ażurowe, które umożliwiają odprowadzenie wód opadowych bezpośrednio do gruntu.

Rozwiązaniami dedykowanymi do takich zastosowań są płyty Polbruk Meba i Polbruk Greengo.

Meba charakteryzuje się klasycznym designem i jest chętnie stosowana na podjazdy i parkingi. Posiada geometryczną formę z otworami w kształcie kwadratu. Dostępna jest w dwóch grubościach 8 i 10 cm i wymiarze 40x60 cm, oraz w trzech kolorach: szarym, grafitowym i czerwonym.

Funkcjonalny podjazd. Co warto wiedzieć?
Funkcjonalny podjazd. Co warto wiedzieć?

Nieco bardziej nowoczesny charakter ma płyta Polbruk Greengo. Ma ona wymiar 40x40 cm i jest dostępna w kolorze szarym i grafitowym. Greengo zwraca uwagę okrągłymi otworami, które są połączone prostymi lub lekko falującymi liniami. Nadaje jej to oryginalny i bardzo nowoczesny wygląd.

Ekologicznym, ciekawym rozwiązaniem polecanym w reprezentacyjnych lokalizacjach jest płyta Polbruk Extrano. Charakteryzuje ją nieszablonowy i bardzo nowoczesny design. Płyta ma kształt kwadratu o wymiarze 50x50 cm i grubość 7cm. Posiada regularne otwory przypominające kłosy zboża lub tygrysie pasy. Powycinane na płycie cienkie i grube linie wyglądają bardzo industrialnie, przez co znakomicie pasuje ona do nowoczesnych aranżacji i budynków np. o stalowej konstrukcji z dużymi przeszkleniami na elewacji. Extrano oferuje również interesujący wybór kolorystyki. Dostępne są kolory nerino, grafitowy i szary.  

W otworach ekologicznych płyt zazwyczaj sieje się trawę lub wysypuje grys. Są to rozwiązania przyjazne dla natury, a równocześnie stwarzające wiele możliwości aranżacyjnych. Po wyborze rodzaju płyt na podjazd, warto również zastanowić się nad dodatkowymi funkcjonalnościami, które sprawią, że użytkowanie podjazdu będzie bardziej komfortowe.

Bezpieczeństwo poruszania i efektowne oświetlenie

Kolejnym aspektem, który warto wziąć pod uwagę jest trwałość konstrukcji i bezpieczeństwo poruszania się po podjeździe. Na bocznych granicach podjazdu wskazane jest wykonanie obrzeży. Wzmacniają one konstrukcję nawierzchni i zapobiegają rozsuwaniu się elementów na boki. Obrzeża mają również walor dekoracyjny. Niektóre są tak zaprojektowane, że pozwalają zwiększyć bezpieczeństwo poruszania się po podjeździe. Przykładem jest obrzeże Polbruk Flesz. Ten betonowy prefabrykat posiada kształt odwróconej litery „L”, pod której daszkiem znajduje się miejsce na taśmę LED. Podświetlenie krawędzi i nawierzchni podjazdu pozwala uzyskać nie tylko interesujący efekt wizualny, ale również zdecydowanie zwiększa bezpieczeństwo manewrów  po zmierzchu i osób poruszających się po podjeździe.

Funkcjonalny podjazd. Co warto wiedzieć?
Funkcjonalny podjazd. Co warto wiedzieć?

Prawidłowy dobór materiałów przy poprawnym projekcie i montażu nawierzchni to gwarancja, że podjazd będzie służył przez długie lata. Pamiętajmy też o tym, by rodzaj nawierzchni podjazdu wybierać stosownie do przestrzeni i otoczenia.

Polbruk S.A. – to największy obecnie na polskim rynku producent kostki brukowej, płyt betonowych oraz małej architektury w Polsce, stanowi część międzynarodowego koncernu CRH plc – jednego z kluczowych dystrybutorów materiałów budowlanych na świecie. W ofercie Polbruk znajdują się produkty z segmentów - Styl, Klasyka, Architektura oraz rozwiązania przemysłowe, wykorzystywane do budowy placów, deptaków, parkingów i chodników w całej Polsce. Polbruk SA jest laureatem nagrody Superbrands Polska 2020.

O firmie

www.polbruk.pl

www.facebook.com/polbruk

www.instagram.com/polbruk_inspirujemy/

www.facebook.com/JestemFachowcem

ikona podziel się Przekaż dalej