Funkia ogrodowa – kilka słów o gatunku

Funkia Hosta w ogrodzie – opis

Funkia Hosta to bardzo popularna bylina ozdobna. Można ją spotkać nie tylko w ogrodach, lecz także w miejskich parkach, na skwerach, między blokami. Dobrze sprawdza się w każdym zastosowaniu, ponieważ ma małe wymagania, a przede wszystkim dobrze znosi cień. Można ją wykorzystać także w kompozycjach z innymi roślinami ozdobnymi.

Funia ogrodowa wywodzi się z Azji Wschodniej, dlatego dobrze czuje się w naszych warunkach klimatycznych. Funkia jest rośliną kłączową o bardzo dużych walorach ozdobnych. Rośliny ma bardzo liczne odmiany, które różnią się między sobą kolorem, wielkością i fakturą liści, które są bardzo ciekawe. W zasadzie każda funkia wygląda inaczej. Mają jednak kilka wspólnych cech – pokrój i rodzaj kwiatów. Rośliny to duże, rozległe częste kępy złożone z liści wyrastających prosto z ziemi. Spomiędzy nich wyrastają łodyżki, na szczycie których pojawiają się dzwonkowate lub lejkowate kwiaty, które zbierają się w kwiatostany. Mogą mieć biały lub liliowy kolor. Kwitnienie przypada na lato.

W Polsce udaje się uprawa kilku różnych gatunków funkii:

 • funkia biała
 • funkia sina
 • funkia olbrzymia
 • funkia Siebolda
 • funkia japońska
 • funkia niebieska

W sklepach ogrodniczych najczęściej można znaleźć sadzonki nieopisane nazwą gatunku, a jedynie odmianą. Jednak zazwyczaj jest to funkia Siebolda lub funkia sina. Oczywiście przedstawicieli innego gatunku także możesz często spotkać.

Odmiany funkii do ogrodu

Funkia ogrodowa ma bardzo wiele bardzo ciekawych i nietypowych odmian. Wiele z nich jest bardzo dekoracyjna albo ze względu na nietypowy kolor liści, albo ze względu na ich ozdobną fakturę. Uprawa odmian barwnych jest bardzo podobna do uprawy typowego przedstawiciela swojego gatunku.

Na uwagę zasługuje zwłaszcza funkia olbrzymia. Jej odmiany są bardzo dekoracyjne, a gatunek potrafi osiągnąć nawet metr wysokości i dwa razy tyle średnicy! Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na takie odmiany jak ‘Big Daddy’, ‘T-Rex’ o karbowanych liściach i ‘Empres Wu’, która jest dwubarwna. Funkia olbrzymia ma o wiele więcej przedstawicieli, jest jednak mało popularna ze względu na to, że to bardzo duża roślina, która potrzebuje sporo miejsca. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o kwiatach ogrodowych.

Oto pozostałe najciekawsze odmiany funkii:

Funkia biała:

 • ‘White Feather’,

Funkia sina:

 • ‘Blue Moon’,
 • ‘Halcyon’,
 • ‘June’

Funkia Siebolda:

 • ‘Frances Williams’,
 • ‘Elegans’

Polecane nawozy dla kwiatów w domu i ogrodzie

Na uwagę zasługują także odmiany mieszańcowe, zwłaszcza ‘Nakai’ – to drobna, karłowata roślinka, która osiąga wysokość do 15 cm. Ma jasnozielone liście, a jej fioletowe kwiaty upojnie pachną.

Funkia ogrodowa – uprawa w ogrodzie

Sadzonki funkii

Jak wszystkie krzewy ozdobne i krzewinki, funkię najlepiej kupować w szkółkach lub w renomowanych sklepach ogrodniczych. Sadzonki rośliny czasami pojawiają się supermarketach, ale z nimi lepiej uważać. Nigdy nie wiadomo, w jakim są stanie i jak były pielęgnowane na magazynach w sklepie. Uprawa funkii nie zakończy się sukcesem, jeśli sadzonki będą w kiepskim stanie. Niestety roślina bywa podatna na różne choroby, dlatego należy zwrócić uwagę na jakość liści. Powinny być całe, dobrze wybarwione oraz gładkie.

Funkia Hosta nie jest drogą rośliną. Jej cena zależy od odmiany, bowiem te ciekawsze lub rzadziej spotykane mogą być droższe. Zazwyczaj cena oscyluje w okolicy 12 zł, jednak wahają się w granicach 9-20 zł. Zarówno funkia biała, jak i funkia Siebolda czy funkia japońska o podobnej dekoracyjności kosztują tyle samo. Funkia olbrzymia bywa droższa, ponieważ sadzonki często są większe. Funkia sina lub funkia niebieska także mogą kosztować więcej. Ich szarawo-niebieskie liście są bardzo oryginalne.

Funkia Hosta – uprawa, czyli wymagania i stanowisko

Wszystkie funkie wyróżniają się długowiecznością. Funkia Sieolda czy funkia sina potrafią w jednym miejscu przeżyć nawet 25 lat! Są o wiele bardziej trwałe niż niektóre krzewy ozdobne. Dlatego często sadzi się je w różnych parkach, tym bardziej że nie potrzebują szczególnej pielęgnacji.

Uprawa funkii zaczyna się od znalezienia optymalnego miejsca dla roślin. Musi spełniać kilka warunków, ale najważniejszy jest jeden: funkia musi mieć miejsce, gdzie będzie mogła dobrze się rozwijać! Roślina szybko się rozprzestrzenia, a kępy liści stają się coraz większe. Nie można posadzić wokół niej za wielu roślin, chociaż na luźnej rabacie będzie się dobrze czuła. Dobrym towarzystwem dla funkii jest inna funkia lub drzewka i krzewy ozdobne. Będą rzucać półcień, którego ta roślina potrzebuje.

To prawdziwa królowa półcienistych i cienistych ogrodów! Co prawda niektóre odmiany tolerują stanowiska słoneczne, ale funkia sina czy funkia biała oraz wszystkie odmiany barwnie dekorowane musza mieć cień. Inaczej liście nie będą się prawidłowo wybarwiać!

Funkia sina o niebieskich liściach, a takze sadzenie, stanowisko, uprawa, pielęgnacja, wymagania
Funia (Hosta) krok po kroku, czyli odmiany, stanowisko, uprawa, pielęgnacja, zastosowanie, sadzenie

Funkie potrzebują wilgotnego podłoża. Dlatego najlepiej sprawdza się dla nich gleba gliniasta. Bardzo malowniczo wyglądają przy brzegach oczek wodnych i innych zbiorników. Funkia ogrodowa może rosnąć także w zwykłej ziemi ogrodowej, należy ją tylko wyściółkować (by zapobiec utracie wilgoci z podłoża) oraz często podlewać. Przed sadzeniem warto zastosować nawóz mineralny lub dobrze przefermentowany obornik.

Funkia Hosta w ogrodzie, czyli pielęgnacja krok po kroku

Pielęgnacja funkii na co dzień

Funkia lubi wilgoć. Dlatego jej pielęgnacja powinna skupiać się przede wszystkim na jej nawadnianiu. Zwłaszcza w czasie suszy lub podczas największych upałów należy je regularnie podlewać. Najlepiej wybrać na to godziny poranne lub wieczorne. Funkie, inaczej niż typowe krzewy ozdobne i krzewinki, nie powinny być podlewane zbyt często. Lepiej rzadziej dostarczyć im więcej wody niż codziennie podlewać je po trochu. Funkia Hosta rosnąca pod starymi drzewami także powinna być obficiej podlewana, ponieważ korzenie drzew mogą pobierać więcej wody. Stanowią poważną konkurencję.

Do tego należy pamiętać o nawożeniu. Wystarczy kompost lub obornik, rozkłada się go przy roślinach, następnie należy wmieszać w podłoże na głębokość maksymalnie 20 cm, by nie uszkodzić korzeni.

Ważnym zabiegiem jest usuwanie szypułek kwiatowych po przekwitnięciu. Dzięki temu roślina będzie bardziej gęsta. Nie potrzeba stosować żadnego przycinania – należy wyłącznie usuwać suche liście i pędy. Bez obaw, nawet jeśli w danym sezonie pojawi się w kępie puste miejsce, roślina szybko się zagęści. Nie ma potrzeby ochrony gatunku przed chłodem. Funkia jest mrozoodporna, a jej kępy pod śniegiem tworzą piękną ozdobę zimowego ogrodu.

Funkia ogrodowa – możliwe choroby i szkodniki

Funkia Hosta rośnie w wilgotnych miejscach, dlatego jej największym problemem są stworzenia uwielbiające takie środowisko – ślimaki. Hostę najczęściej atakują ślimaki bezskorupowe, a na jej liściach mają najlepsze warunki do rozwoju. Wilgoć, wiele zielonego pokarmu (chociaż ślimaki mogą także atakować barwne gatunki jak funkia niebieska czy nawet najciekawsze odmiany o dwóch kolorach). To sprawia, że na kolonia coraz szybciej się powiększa. Szkodniki mogą nawet pożreć całą roślinę!

Z tego względu należy zadziałać stanowczo. Ślimaki można usuwać mechanicznie – po prostu je zbierać. Można także użyć odpowiedniego preparatu, który zabija szkodniki. Jest także wiele sposobów na to, by zmniejszyć ryzyko pojawienia się ślimaków na funkiach. Jednym z nich jest zastosowanie specjalnych środków barierowych wokół funkii. Rozsypuje się je naokoło rośliny i przez jakiś czas (najczęściej kilka tygodni, ale to zależy od producenta), ślimaki nie będą mogły przedostać się do funkii. To skuteczny sposób.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 98,2% czytelników artykuł okazał się być pomocny