Gładź szpachlowa

Materiał budowlany, którego głównym składnikiem wiążącym jest gips, a składnikami dodatkowymi między innymi kreda, dolomit czy spowalniający wiązanie plastyfikator. Czasem jako materiał wiążący występuje wapno lub cement. Gładź szpachlowa występuje w suchej postaci do rozrobienia z wodą w formie zaprawy. Technika nakładania polega na rozprowadzaniu na ścianie cienkiej warstwy mieszaniny i wyrównywaniu, którą po wyschnięciu ściera się i ponownie wyrównuje papierem ściernym.
Wykończenia wnętrz - cennik robót wykończeniowych 2018
Wykończenia wnętrz - cennik robót wykończeniowych 2018
Tynkowanie ścian w domu - cennik podstawowych prac 2018
Tynkowanie ścian w domu - cennik podstawowych prac 2018
Tynk gipsowy - zalety, wady, sposób nakładania, opinie
Tynk gipsowy - zalety, wady, sposób nakładania, opinie
Gładź gipsowa - rodzaje, ceny, sposoby kładzenia szpachli gipsowej
Gładź gipsowa - rodzaje, ceny, sposoby kładzenia szpachli gipsowej

Gładź szpachlowa, czyli szpachle do ścian i ich rodzaje

Na rynku występują cztery rodzaje gładzi szpachlowej, a każda z nich charakteryzuje się nieco innymi parametrami i znajduje zastosowanie przy różnych pracach wykończeniowych. Kluczowym parametrem zróżnicowania jest materiał wiążący gładzi szpachlowej. Do wyboru jest: gładź gipsowa, gładź cementowa, gładź wapienna i gładź polimerowa. Czym charakteryzuje się każda z nich i jakie jest jej przeznaczenie?

Najbardziej rozpowszechnionym rodzajem gładzi szpachlowej jest gładź gipsowa. Powstaje z drobno zmielonego, naturalnego lub syntetycznego gipsu. Ten rodzaj nie nadaje się szczególnie do pomieszczeń narażonych na wystąpienie wilgoci, gdyż – co czasami można zaobserwować na ścianach – jest podatny na wchłanianie wody, tworzenie wybrzuszeń i w efekcie pękanie. Nadaje się idealnie do standardowych, suchych pomieszczeń, zwłaszcza jako baza pod białe kolory farb. Najlepiej w tym celu sprawdzi się naturalny gips, który jest bielszy od syntetycznego, szczególnie gips alabastrowy. Pozwala to na zaoszczędzenie pieniędzy na białej farbie, gdyż wystarczy pokryć gładź mniejszą liczba warstw. Jedynym minusem jest konieczność szlifowania, z czym wiąże się intensywne pylenie, uciążliwe zwłaszcza podczas remontów. Warto jeszcze nadmienić, że gotowa gładź szpachlowa z gipsu syntetycznego jest bardziej odporna na uszkodzenia, ale też nie tak biała jak jej naturalna odpowiedniczka.

Drugi rodzaj, jeśli chodzi o szpachle do ścian, to gładź wapienna. Podobnie, jak gładź gipsowa, pozwala na uzyskanie bardzo gładniej powierzchni. Jej przewagą nad już omówioną jest fakt, że można ją stosować w wilgotnych pomieszczeniach, jak łazienki czy pralnie, bez ryzyka wystąpienia pęknięć. Szlifowanie nie jest wymagane, gdyż wystarczające jest już samo wygładzanie na mokro. Minusem gładzi szpachlowej wapiennej jest to, że można przy jej użyciu wykonać warstwę nie większą niż 5mm, więc niwelowanie większych nierówności nie wchodzi w grę.

Gładź tynkowa cementowa to trzeci omawiany rodzaj gładzi. Jak nietrudno się domyślić, przy jej użyciu nie jest możliwe uzyskanie tak białego koloru, jak ma to miejsce w przypadku dwóch poprzednich. Podobnie jak gładź wapienna, może być stosowana w pomieszczeniach wilgotnych, a jej niewątpliwą przewagę stanowi także wysoka odporność i wytrzymałość. Nie jest konieczne jej szlifowanie, a gotowa gładź może występować także w wariancie białym.

Czwarty i ostatni rodzaj gładzi tynkowej to gładź polimerowa. W sprzedaży znaleźć można gotową gładź lub suchą mieszankę do sporządzenia mieszaniny o konsystencji gęstej śmietany z wodą. Ten rodzaj wymaga szlifowania, więc warto wziąć to pod rozwagę przy jej wyborze. Gładź polimerowa wykazuje się dużą elastycznością.

Gładź szpachlowa – rodzaje a zastosowanie

Zatem jaką gładź szpachlową wybrać? Gładź gipsowa nadaje się do stosowania na niemal każdym rodzaju powierzchni, czyli na samym betonie, gipsie, płytach kartonowo-gipsowych czy cemencie. Świetnie sprawdza się na powierzchni ścian przeznaczonych do malowania, gdyż jest bardzo gładka. Gładź cementową stosuje się na tynk cementowy lub cementowo-wapienny nie tylko wewnątrz budynków, ale także na ścianach zewnętrznych.

Podobnie jak gładź cementowa, także gładź wapienna nadaje się do stosowania na tynkach cementowych i cementowo-wapiennych. Dobrze sprawdza się jako baza pod malowanie. Ostatnia z omawianych, czyli gładź polimerowa nadaje się do pokrycia powierzchni betonowych, cementowych, cementowo-wapiennych, a także gipsowych czy na płytach kartonowo-gipsowych.

CZYTAJ WIECEJ
Ta strona korzysta z plików cookies.

Więcej informacji znajdziesz w polityce cookies.


Zamknij