Garaż w ogrodzie - blaszany czy murowany? Projekty, ceny i inne porady

Gdy decydujemy się, aby w naszym ogrodzie postawić garaż, mamy do wyboru wiele rozwiązań. Najefektowniej wyglądać będzie garaż murowany. Na rynku dostępne są także gotowe garaże: blaszane, garaże drewniane lub betonowe.

Garaż murowany

Garaż murowany – budowa i ceny

Najważniejszą zaletą garaży murowanych jest to, że są najbardziej trwałe ze wszystkich przedstawionych tutaj rodzajów garaży. Jednak ich budowa jest najbardziej skomplikowana, czasochłonna i kosztowna. Ponadto garaże murowane charakteryzują się bardzo dobrą odpornością na warunki atmosferyczne.

Budowa garaży murowanych bardzo przypomina budowę domów jednorodzinnych. Do konstrukcji ścian najczęściej używa się cegieł lub pustaków. Dach garażu murowanego można pokryć np. dachówką lub blachą trapezową. Również wykończenie takiego garażu przypomina wykończenie budynku mieszalnego.

Ceny budowy takich garaży są zróżnicowane. Wszystko zależy od jego wielkości, projektu i materiałów z których ma być wykonany. Trzeba się liczyć z kosztami minimum 20 000 zł.

Projekty garaży murowanych

Projekty garaży murowanych łatwo dopasować stylistycznie do domu mieszkalnego. Bardzo ważne, aby Plany garaży murowanych mogą zostać dopasowane do powierzchni jaką dysponujemy. Mogą przyjmować rozmaite kształty.

Taki garaż może przylegać do domu jednorodzinnego, czyli być niejako do niego dobudowany. Garaż murowany może być także połączony z budynkiem gospodarczym lub tworzyć całość z wiatą ogrodową. Wszystko zależy od upodobań i oczekiwań.

Dzięki temu, że istnieje duża dowolność w projektowaniu takich garaży, możemy się zdecydować na garaż murowany jednostanowiskowy, dwustanowiskowy lub mieszczący więcej pojazdów. Tutaj wszystko zależy od tego iloma samochodami dysponują domownicy, jaka jest powierzchnia do zagospodarowania i budżet.

Gotowe garaże – blaszane, drewniane i betonowe

Garaże blaszane – charakterystyka i ceny

Gotowe garaże blaszane to idealne rozwiązanie w przypadku, gdy dysponujemy małą powierzchnią ogrodu i nie chcemy robić bałaganu w ogrodzie w czasie konstrukcji. Kolejną ich zaletą jest to, że gotowe garaże można postawić w bardzo krótkim czasie. Zwykle wystarczy na to godzina lub dwie. Natomiast ich wykończenie nie powinno zająć więcej niż kilka dni.

Producenci oferują garaże blaszane jednostanowiskowe oraz dwustanowiskowe. Na rynku dostępne są różne projekty takich garaży. Ceny garaży jednostanowiskowych zaczynają się od 1 000 zł, natomiast koszty garaży blaszanych dwustanowiskowych to kilka tysięcy złotych. Za dodatkową opłatą możliwy jest montaż garażu.

Garaże blaszane skonstruowane są ze stalowej blachy trapezowej, która ma grubość 0,5 – 0,7 mm. Blacha ta jest ocynkowana ogniowo, powleczona poliestrem, pomalowana proszkowo, pokryta farbą akrylową lub zabezpieczona jedynie farbą podkładową. W ostatnim przypadku należy ją pomalować farbą antykorozyjną.

Garaże blaszane – montaż i wykończenie

Konstrukcję nośną garaży blaszanych stanowią słupy z kątownika. Blachę mocuje się przy pomocy nitów aluminiowo-stalowych. Dach opiera się na konstrukcji z kształtowników, do nich mocowana jest blacha trapezowa wkrętami. Jeżeli kształtowniki  pokryte zostały jedynie farbą podkładową, należy nałożyć na nie farbę antykorozyjną.

Gdy garaż blaszany jest już zmontowany należy przymocować go do podłoża. Czynność ta nosi nazwę zakotwiczenia. Ma to na celu ustabilizowanie konstrukcji w przypadku silnych wiatrów. Do wylewki betonowej przytwierdza się garaż blaszany co mniej więcej specjalnymi kołkami rozporowymi, natomiast masywniejsze garaże blaszane kątownikami.

Aby garaże blaszane wyglądały estetycznie można je otynkować. W tym celu stosuje się tynkowanie natryskowe nanosząc kilkucentymetrową warstwę tynku akrylowego. Zabieg ten usztywnia konstrukcję. Garaż można również ocieplić warstwą styropianu od środka. Stosuje się warstwy styropianu o grubości 2 cm, a następnie przykrywa się je plastikowymi panelami.

Garaż betonowy

Gotowe garaże betonowe są budynkami monolitycznymi, ściany, dach i podłoga stanowią jeden odlew ze zbrojonego betonu. Zapewnia to trwałość i szczelność tym budowlom. Konstruowane są ze zbrojonego betonu klasy C25/30, C30/37 oraz C35/45.

Plany garaży betonowych są standaryzowane, gdyż producenci dysponują kilkoma formami odlewów. Projekty garaży betonowych są zatem ograniczone do kilku podstawowych wymiarów. Gotowe garaże tego typu można układać jeden na drugim. Jest to optymalne rozwiązanie, gdy na działce jest duże nachylenie terenu.

Na rynku dostępne są także garaże betonowe modułowe. Plany tych garaży opierają się o łączone elementy: ściany, sufity i podłogi. Producenci dostarczają poszczególne elementy na działkę, a montaż odbywa się na miejscu. Ceny garaży betonowych wahają się od 2 000 do 10 000 zł.

Drewniane garaże w ogrodzie

Gotowe drewniane garaże najczęściej wykonywane są z desek świerkowych lub sosnowych. Projekty garaży drewnianych są wykonywane przez producentów na wymiar i życzenie klienta. Plany garaży drewnianych opracowywane są o system słupów, które opierane są na poziomej belce i złączone górną belką. Na górnej belce oparta jest konstrukcja dachu. Ściany wykonywane są z okładziny z desek.

Drewniane garaże są szybkie w konstrukcji, zwykle trwa to jeden lub dwa dni. Możne je zmontować samemu, lecz producenci oferują także montaż w ramach zakupu. Drewno powinno być zaimpregnowane i chronione przed korozją biologiczną. Gdy tak nie jest musimy wykonać to samemu.

Drewniane garaże są znacznie mniej odporne na czynniki zewnętrzne niż garaże blaszane czy betonowe. Bardzo często drewniane garaże mają różne elementy, jak np. spoiwa wykonane z innych materiałów, często są to tworzywa sztuczne lub metale. Ceny garaży drewnianych wynoszą 20 000 – 40 000 zł.

Przygotowanie terenu pod garaż

W przypadku garaży murowanych ważne jest, aby wykonać odpowiednie fundamenty. Natomiast teren, na którym ma stanąć garaż gotowy powinien być wyrównany, wypoziomowany i utwardzony. Można do tego użyć wylewki betonowej, nawierzchni z płyt, kamieni lub kostki brukowej. Wytrzymałość podłoża zależna jest od rodzaju garażu, na który się zdecydujemy.

Utwardzenie terenu powinno być przynajmniej pół metra większe z każdej strony niż docelowe wymiary garażu. Ważne również, aby ten opasający fragment był nieco pochylony na zewnątrz. Dzięki temu zabiegowi woda deszczowa nie będzie się gromadzić przy ścianach garażu.

Przy wyborze garażu powinniśmy wziąć pod uwagę to jaką przestrzenią dysponujemy. Mamy do wyboru bowiem garaże jednostanowiskowe, dwustanowiskowe lub takie, które pomieszczą więcej pojazdów. Producenci oferują różne projekty garaży w różnych cenach.