Rodzaje i charakterystyka przydomowych garaży

Co musisz wiedzieć, zanim wybudujesz garaż?

Na większych działkach budowlanych przeważnie powstają duże, wolnostojące garaże murowane. Ich budowa podlega przepisom prawa budowlanego, a cała inwestycja powinna zostać wykonana w oparciu o projekt budowlany. Przestronne garaże murowane mogą posiadać jedno lub kilka miejsc postojowych. W większych obiektach znajduje się też wydzielona przestrzeń, przeznaczona do przechowywania narzędzi. Obiekt może posiadać ocieplenie zewnętrzne i wydajny system grzewczy. Dzięki temu można go komfortowo użytkować o każdej porze roku.

Tańszą alternatywą są wiaty garażowe oraz garaże blaszane. Ich lekka konstrukcja może być zbudowana z drewna (wiaty garażowe lub po prostu garaże drewniane) bądź metalu (garaże blaszane). Niezaprzeczalnym atutem tego rozwiązania jest przystępna cena inwestycji. Gotowe garaże blaszane bądź wiaty garażowe możemy nabyć już od kwoty 1 500 zł. Budowle mogą służyć jako budynek tymczasowy, dzięki czemu upraszcza się procedury formalne.

Kolejnym ciekawym rozwiązaniem są garaże murowane, wbudowane w bryłę budynku. Jest to specjalnie wydzielona strefa domu, posiadająca szczelną izolację akustyczną oraz odrębną wentylację. Garaż wpisany w bryłę budynku zazwyczaj posiada instalację grzewczą. Możemy przechowywać w nim pojazdy i wchodzić do nich bez wychodzenia na zewnątrz. Dzięki temu nie musimy przejmować się aktualnymi warunkami pogodowymi, które panują za naszymi oknami. Wbudowane garaże murowane nie wymagają też opracowywania oddzielnego projektu, ani dodatkowych zezwoleń. Co za tym idzie, ich budowa jest bardziej ekonomiczna w porównaniu z inwestycją w garaż wolnostojący. Dodatkową zaletą wynikającą z budowy garażu wpisanego w bryłę budynku jest oszczędność miejsca na działce. Garaż wolnostojący zajmuje dodatkową przestrzeń, co nie jest korzystne na działkach o szczególnie małych rozmiarach. W niektórych przypadkach garaż w bryle budynku jest nawet jedynym możliwym do wykonania rozwiązaniem.

Jeśli interesują Cię garaże blaszane, wiaty garażowe bądź garaże murowane, zapraszamy do działu poniżej. Podpowiemy Ci jaki budynek będzie najlepszym rozwiązaniem, zobaczysz jak wybrać funkcjonalną bramę garażową, a także zapoznasz się z najważniejszymi wydatkami związanymi z budową stanowisk samochodowych. Na dole strony znajduje się lista powiązanych tematów.