Garaż

Garaż to innymi słowy obiekt budowlany, przeznaczony do przechowywania pojazdów mechanicznych. Garaż może być budynkiem samodzielnym (wolnostojącym) bądź zostać zintegrowany z innym obiektem (np. garaż w bryle domu jednorodzinnego). Wyróżniamy garaże jednostanowiskowe oraz garaże wielostanowiskowe. Wszystkie posiadają bramy wjazdowe oraz drzwi wejściowe. Garaż może być konstrukcją lekką (przenośne garaże blaszane) lub ciężką (stacjonarne garaże murowane).

Rodzaje i charakterystyka przydomowych garaży

Zapoznaj się z informacjami na temat garaż. Nasze sprawdzone porady związane z garaż pomogły już wielu osobom. Zapoznaj się z artykułami poniżej i przeczytaj te które Cię interesują

Projekty domów z garażem jednostanowiskowym – wybierz coś dla siebie!

Projekty domów z garażem jednostanowiskowym – wybierz coś dla siebie!

Wśród najbardziej popularnych projektów domów znajdują się te z garażem jednostanowiskowym. Wówczas w bryle budynku umieszczany jest garaż, do którego domownicy mają łatwy dostęp.
, 24 maja 2017

Garaże drewniane - ceny, projekty, porady dla wybierających

Garaże drewniane - ceny, projekty, porady dla wybierających

Niegarażowany samochód dużo szybciej niż jego garażowany odpowiednik staje się wyeksploatowany. Niekorzystne warunki atmosferyczne, wahania temperatur oraz inne czynniki powodują, że samochód szybciej się "starzeje" i traci na wartości. Odpowiedzią na ten problem jest budowa garażu z drewna. Garaże drewniane można kupić gotowe, zamówić lub nabyć projekt garażu drewnianego, a później wykonać go samodzielnie lub zlecić budowę wyspecjalizowanej firmie. Podpowiadamy, jak zbudować garaż drewniany, jaki projekt garażu drewnianego wybrać oraz na co zwracać uwagę, kupując gotowy garaż czy wiatę.
, 23 maja 2017

Gres techniczny - ceny, rodzaje, opinie i porady dla kupujących

Gres techniczny - ceny, rodzaje, opinie i porady dla kupujących

Płytki gresowe stały się popularnym materiałem wykończeniowym, który wybieramy do domów, garaży i pomieszczeń użytkowych. Na szczególną uwagę zasługuje gres techniczny wyróżniający się ponadstandardową odpornością. Poniżej przybliżymy rodzaje i właściwości płytek gresowych, oszacujemy orientacyjne ceny zakupu oraz podpowiemy, jak dokonać właściwego wyboru.
, 12 kwietnia 2017

Jaka jest najlepsza posadzka w garażu?

Jaka jest najlepsza posadzka w garażu?

Posadzka w garażu jest poddawana stałej, intensywnej eksploatacji, dlatego warto dołożyć wszelkich starań, by nawierzchnia była trwała i żywotna. Do wyboru pozostaje wiele metod wykończenia podłóg w garażu. Poniżej podpowiemy, jaka posadzka w garażu będzie dobrym rozwiązaniem.
, 8 kwietnia 2017

Układanie kostki brukowej - ceny, porady, sprawdzone sposoby

Układanie kostki brukowej - ceny, porady, sprawdzone sposoby

Układanie kostki brukowej koło domu, w ogrodzie czy na podjeździe posesji to ostatni etap do osiągnięcia pięknej nawierzchni. Aby nawierzchnia z kostki brukowej spełniała swoją funkcję musi zostać odpowiednio zaprojektowana. Pierwszym etapem powinien być wybór odpowiedniej kostki brukowej ze względu na przeznaczenie. Samo układanie kostki brukowej po doborze odpowiednich materiałów może wydawać się prostą czynnością, jednak czasem może sprawić dużo problemów. Jakie są rodzaje kostek brukowych? Jaki jest koszt układania kostki brukowej? Jak układać kostkę brukową samodzielnie? Na te i inne pytania odpowiadamy poniżej.
, 15 kwietnia 2017

Garaż w bryle budynku czy wolnostojący? Porównujemy koszty

Garaż w bryle budynku czy wolnostojący? Porównujemy koszty

Wybór pomiędzy garażem wolnostojącym, a wpisanym w bryłę budynku nie jest taki prosty. Oba rozwiązania mają szereg indywidualnych wad oraz zalet. O budowie konkretnego typu pomieszczenia garażowego powinny decydować warunki na posesji, możliwość dobudowania podjazdu do garażu oraz preferencje inwestora. Równie istotne będą koszty całego przedsięwzięcia, które opiszemy poniżej.
, 2 września 2016

Gdzie zbudować garaż?

Gdzie zbudować garaż?

Na dużej działce wybór sposobu usytuowania garażu nie stanowi problemu. Trudność pojawia się wówczas, gdy nieruchomość jest mała, wąska, ma nietypowy kształt. Jak zaplanować garaż, aby optymalnie wykorzystać całą powierzchnię ogrodu?
, 19 maja 2017

Miejsce postojowe w garażu podziemnym - na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Miejsce postojowe w garażu podziemnym - na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Większość inwestorów kupujących mieszkanie w nowo wybudowanym budynku ma możliwość zakupu miejsca postojowego w garażu podziemnym. Niekiedy jest to nawet zakup obligatoryjny, który następuje łącznie z zakupem nieruchomości. Dlatego warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę przy transakcji, a także zapoznać się z orientacyjnym zakresem cen deweloperskich.
, 28 kwietnia 2016

Jak urządzić garaż?

Jak urządzić garaż?

Każdy garaż powinien być pomieszczeniem wielofunkcyjnym, w którym schowamy samochód, narzędzia i akcesoria ogrodowe. Odpowiednie zagospodarowanie przestrzeni tego pomieszczenia może wpłynąć na komfort domowników. Dlatego warto się zastanowić nad tym, jak urządzić garaż, by maksymalnie wykorzystać jego możliwości.
, 28 kwietnia 2016

Prosto, tanio i szybko, czyli rzecz o garażach blaszanych

Prosto, tanio i szybko, czyli rzecz o garażach blaszanych

Garaże blaszane zdobywają coraz większą popularność wśród posiadaczy domów z ogrodami. Jeśli pomieszczenie, w którym stoi samochód, nie jest zabudowane z różnych względów w bryle budynku, bardzo mądrym posunięciem jest postawienie garażu z blachy. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań tego typu.
, 10 kwietnia 2017

Jakie drzwi garażowe wybrać? Porady od eksperta

Jakie drzwi garażowe wybrać? Porady od eksperta

Kiedy już zapadnie decyzja o budowie lub dobudowie garażu, następną ważną sprawą jest, jakie drzwi do garażu wybrać. Obecnie producenci drzwi garażowych oferują nam szerokie spektrum możliwości. Jak odnaleźć się w tym gąszczu propozycji? Na co zwrócić szczególną uwagę? Czym kierować się przy wyborze drzwi do garażu? Postaramy się odpowiedzieć na te pytania.
, 21 kwietnia 2016

Projekty domów z piwnicą - na co zwrócić uwagę?

Projekty domów z piwnicą - na co zwrócić uwagę?

Funkcjonalne zagospodarowanie małej działki wiąże się z koniecznością wyboru projektu z piwnicą lub bez. Obecnie zdecydowana większość inwestorów decyduje się raczej na budynki z poddaszem, rezygnując z piwnic. Ma to swoje wady i zalety. Brak piwnicy to utrata bardzo dużej ilości miejsca na pomieszczenia które i tak muszą się w domu znaleźć - kotłownia z piecem CO, czy garaż. Zobaczmy jednak, na co zwrócić szczególną uwagę decydując się na projekt domu z piwnicą.
, 29 kwietnia 2016

Bramy segmentowe - który model najlepiej wybrać?

Bramy segmentowe - który model najlepiej wybrać?

Wybór bramy garażowej segmentowej nie jest łatwy, ponieważ na rynku spotykamy wiele rozmaitych ich typów oraz dużą rozbieżność cenową. Zróżnicowane są też napędy do bram. Aby znaleźć najlepsze rozwiązanie, należy w sposób indywidualny określić nasze potrzeby, a zatem charakter działki, ilość dostępnego miejsca, a co najważniejsze wygodę i komfort użytkowania.
, 1 maja 2016

Wiata garażowa - wszystko co musisz wiedzieć

Wiata garażowa - wszystko co musisz wiedzieć

Murowany garaż to ogromne koszty, konieczność spełnienia wielu wymagań formalnych oraz  konieczność wykonania podjazdu, ogrzewania budynku w sezonie zimowym, jego odpowiedniej wentylacji i oświetlenia. Alternatywą dla zbudowania garażu murowanego jest wiata garażowa, która zabezpieczy nasz samochód przed deszczem i śniegiem i w przeciwieństwie do pełnego garażu murowanego, nie wygeneruje tak znaczących kosztów. Co więcej, taką wiatę każda "złota rączka" może złożyć samodzielnie!
, 18 sierpnia 2016

Bramy automatyczne - ile kosztują, jaki napęd wybrać?

Bramy automatyczne - ile kosztują, jaki napęd wybrać?

Garażowe bramy automatyczne są synonimem wygody i komfortu. Tradycyjne bramy wjazdowe niby nie są trudne w użytkowaniu, otwierają się szybko i sprawnie, bez wielkiego użycia siły, jednak tylko jeśli nie należą do dużych i ciężkich konstrukcji. Z biegiem czasu mogą przysparzać problemów ich właścicielom garażu, dlatego są wymieniane na automatyczne. Dlatego tak ważna jest odpowiednia automatyka do bram garażowych.
, 19 kwietnia 2016

Dobudowa garażu do domu jednorodzinnego - koszty, procedura, potrzebne zezwolenia, podjazd do garażu

Dobudowa garażu do domu jednorodzinnego - koszty, procedura, potrzebne zezwolenia, podjazd do garażu

Przy zakupie lub budowie domu, czynniki ekonomiczne sprawiają, że właściciele odkładają sprawę budowy garażu na czas bliżej nieokreślony. Osoby które mogą  pochwalić się własnym domem jednorodzinnym, niejednokrotnie dopiero po pewnym czasie dochodzą do wniosku, że rozbudowa domu o garaż jest sprawą o pierwszorzędnym znaczeniu. Sprawdźmy więc, ile kosztuje dobudowa garażu do domu jednorodzinnego wraz z podjazdem, jakich formalności musimy dopełnić i ile czasu potrwa sama budowa.
, 2 września 2016

Wydatki na budowę domu – wykończenie i wyposażenie wnętrza

Wydatki na budowę domu – wykończenie i wyposażenie wnętrza

W poprzednich częściach obliczyliśmy, jaki będzie koszt budowy domu oraz wykończenia wnętrz łazienki i kuchni. To jednak nie koniec wydatków przed możliwością wprowadzenia się do domu. Musimy jeszcze wykończyć pozostałe pomieszczenia – salon, przedpokój (hol) i pozostałe pokoje w naszym domu. Sprawdźmy więc, jakie będą koszty tych prac – od wykonania podłóg i ścian, przez sufit podwieszany aż do umeblowania wszystkich pomieszczeń.
, 28 kwietnia 2016

Jak zalegalizować samowolę budowlaną?

Jak zalegalizować samowolę budowlaną?

Większość prac budowlanych podlega konieczności uzyskania pozwolenia bądź zezwolenia na budowę na działce budowlanej. Niedopełnienie tej formalności jest traktowane jako samowola budowlana i może się wiązać z daleko idącymi konsekwencjami (karą grzywny bądź nawet nakazem rozbiórki). Prawo budowlane daje także możliwość zalegalizowania samowoli budowlanej. Procedury nie należą do najłatwiejszych, jednak warto się im dokładnie przyjrzeć.
, 2 września 2016

Jak powiększyć mały przedpokój?!

Jak powiększyć mały przedpokój?!

Nie zawsze mamy możliwość zamieszkania w przestrzeniach przestronnych i zgrabnych, często musimy z uwagi na uwarunkowania życiowe borykać się z ograniczeniami przestrzennymi naszego komfortu. W takim przypadku zachodzimy w głowę, jak polepszyć warunki codziennej egzystencji. Oczywiście nie jesteśmy w stanie zburzyć ścian, ale możemy zastosować kilka znakomitych trików, które pomogą powiększyć za mały przedpokój. Szafy przesuwne, sprytne wieszaki i rezygnacja z niepotrzebnych elementów to tylko początek!
, 25 kwietnia 2016

Budowa garażu - projekt, koszt, wykonanie

Budowa garażu - projekt, koszt, wykonanie

Odpowiednio wykonany garaż będzie spełniał wiele przydatnych funkcji - od miejsca parkingowego, aż po pomieszczenie umożliwiające przechowywanie sprzętów i narzędzi. Jego budowa powinna być starannie przemyślana, zwłaszcza, gdy budujemy go przy gotowym domu jako de facto osobne pomieszczenie. Najważniejszy jest wybór rodzaju garażu, zakup odpowiedniego projektu, materiałów budowlanych oraz właściwe ulokowanie budynku na naszej posesji. Wszystko powyższe czynniki bezpośrednio wpływają na koszt inwestycji, a także na zachowanie funkcjonalności garażu.
, 29 kwietnia 2016

Garaże blaszane - ile kosztują? Jak je wykonać?

Garaże blaszane - ile kosztują? Jak je wykonać?

W ostatnich latach mogliśmy zauważyć rosnące zainteresowanie garażami blaszanymi. Te stosunkowo lekkie konstrukcje to dobry sposób na zabezpieczenie samochodu. Ich zakup jest znacznie tańszy od kosztów budowy tradycyjnego, murowanego garażu o tych samych parametrach. Poza kosztami zakupu i montażu konstrukcji pozostaje nam właściwie jedynie wykonać podjazd do garażu i miejsce postojowe - bez murowania ścian czy budowy dachu. Ponadto, budowa garażu blaszanego nie jest obłożona tyloma regulacjami prawnymi, a niektóre tego typu konstrukcje możemy wykonać bez pozwolenia na budowę.
, 29 kwietnia 2016

Jak wykonać podjazd do garażu? Z jakiego materiału go zbudować?

Jak wykonać podjazd do garażu? Z jakiego materiału go zbudować?

Budowa ścieżek i podjazdów garażowych to jeden z ostatnich etapów budowy domów jednorodzinnych. Ich przemyślane wykonanie gwarantuje komfort użytkowania garażu na długie lata. Dobre jakościowo ciągi komunikacyjne powinny umożliwić nam wygodne oraz bezpieczne przemieszczanie się po posesji. Do wykonania tego typu nawierzchni możemy użyć wielu różnorodnych materiałów. Najpopularniejsze z nich to kostka betonowa, kamień, klinkier oraz drewno.
, 5 lutego 2017

Aranżacja piwnicy, czyli jak najlepiej zagospodarować piwnicę?

Aranżacja piwnicy, czyli jak najlepiej zagospodarować piwnicę?

Piwnice i kotłownia w domkach jednorodzinnych są przeważnie dość chłodnymi pomieszczeniami, które możemy zagospodarować na wiele sposobów. Funkcjonalnym rozwiązaniem jest wydzielenie poszczególnych pomieszczeń i jasne określenie ich przeznaczenia użytkowego. W pomieszczeniach położonych od strony południowej możemy urządzić pralnię, suszarnię, kotłownię lub składowisko opału. Z kolei w pomieszczeniach usytuowanych od strony północnej dobrze jest wykonać spiżarkę, która z pewnością przyda się w każdym domku jednorodzinnym.
, 28 kwietnia 2016

Budowa garażu - relacja internauty

Budowa garażu - relacja internauty

Moją przygodę z budową domu rozpocząłem jakieś 10 lat temu i od tego czasu nieustannie coś w nim zmieniam, maluję, remontuję, urządzam… Przycinam, piłuję i poprawiam, przybijam gwoździe, maluję, wykonuję drobne prace remontowe, naprawiam. Ciągle zwożę coś z marketów budowlanych, jakieś pustaki, panele, płytki, listwy, kleje czy inne dziadostwa… Prace budowlane wykonuję nie tylko w samym domu, ale też w jego okolicy. Wraz ze znajomym budowałem swego czasu blaszany garaż, a w samym ogródku też jest multum pracy: robienie jakichś murków, zbijanie jakichś altanek z desek, koszenie trawy… Co też ten człowiek się koło domu narobi! Prace budowlane i porządkowe potrafią jednak istotnie wciągnąć, a w tym roku biorę się za budowę nowego garażu.
, 22 kwietnia 2016

Co musisz wiedzieć, zanim wybudujesz garaż?

Na większych działkach budowlanych przeważnie powstają duże, wolnostojące garaże murowane. Ich budowa podlega przepisom prawa budowlanego, a cała inwestycja powinna zostać wykonana w oparciu o projekt budowlany. Przestronne garaże murowane mogą posiadać jedno lub kilka miejsc postojowych. W większych obiektach znajduje się też wydzielona przestrzeń, przeznaczona do przechowywania narzędzi. Obiekt może posiadać ocieplenie zewnętrzne i wydajny system grzewczy. Dzięki temu można go komfortowo użytkować o każdej porze roku.

Tańszą alternatywą są wiaty garażowe oraz garaże blaszane. Ich lekka konstrukcja może być zbudowana z drewna (wiaty garażowe) bądź metalu (garaże blaszane). Niezaprzeczalnym atutem tego rozwiązania jest przystępna cena inwestycji. Gotowe garaże blaszane bądź wiaty garażowe możemy nabyć już od kwoty 1 500 zł. Budowle mogą służyć jako budynek tymczasowy, dzięki czemu upraszcza się procedury formalne.

Kolejnym ciekawym rozwiązaniem są garaże murowane, wbudowane w bryłę budynku. Jest to specjalnie wydzielona strefa domu, posiadająca szczelną izolację akustyczną oraz odrębną wentylację. Garaż wpisany w bryłę budynku zazwyczaj posiada instalację grzewczą. Możemy przechowywać w nim pojazdy i wchodzić do nich bez wychodzenia na zewnątrz. Dzięki temu nie musimy przejmować się aktualnymi warunkami pogodowymi, które panują za naszymi oknami. Wbudowane garaże murowane nie wymagają też opracowywania oddzielnego projektu, ani dodatkowych zezwoleń. Co za tym idzie, ich budowa jest bardziej ekonomiczna w porównaniu z inwestycją w garaż wolnostojący. Dodatkową zaletą wynikającą z budowy garażu wpisanego w bryłę budynku jest oszczędność miejsca na działce. Garaż wolnostojący zajmuje dodatkową przestrzeń, co nie jest korzystne na działkach o szczególnie małych rozmiarach. W niektórych przypadkach garaż w bryle budynku jest nawet jedynym możliwym do wykonania rozwiązaniem.

Jeśli interesują Cię garaże blaszane, wiaty garażowe bądź garaże murowane, zapraszamy do działu poniżej. Podpowiemy Ci jaki budynek będzie najlepszym rozwiązaniem, zobaczysz jak wybrać funkcjonalną bramę garażową, a także zapoznasz się z najważniejszymi wydatkami związanymi z budową stanowisk samochodowych. Na dole strony znajduje się lista powiązanych tematów.

Powiązane tematy

Ta strona korzysta z plików cookies.

Więcej informacji znajdziesz w polityce cookies.


Zamknij