Garaże blaszane - ceny, opinie, zalety, wady, porady, koszty

W ostatnich latach mogliśmy zauważyć rosnące zainteresowanie garażami blaszanymi. Te stosunkowo lekkie konstrukcje to dobry sposób na zabezpieczenie samochodu. Ich zakup jest znacznie tańszy od kosztów budowy tradycyjnego, murowanego garażu o tych samych parametrach. Poza kosztami zakupu i montażu konstrukcji pozostaje nam właściwie jedynie wykonać podjazd do garażu i miejsce postojowe - bez murowania ścian czy budowy dachu. Ponadto, budowa garażu blaszanego nie jest obłożona tyloma regulacjami prawnymi, a niektóre tego typu konstrukcje możemy wykonać bez pozwolenia na budowę.

Przypominamy, że koszty budowy możesz obliczyć na odpowiednim kalkulatorze.

Podstawowe zalety i wady garaży blaszanych

Jedną z podstawowych zalet garażu blaszanego jest niski koszt zakupu. Niektóre osoby podejmują się samodzielnego wybudowania tego typu konstrukcji, co przynosi dodatkowe oszczędności. Nie bez znaczenia jest też czas. Budowa garażu nie powinna przekroczyć tygodnia. Jeśli zdecydujemy się na zakup gotowego garażu na zamówienie, wówczas czas oczekiwania wyniesie ok. dwóch tygodni. Garaże o typowych rozmiarach są dostępne od ręki i możemy je sprowadzić na posesję w przeciągu jednego dnia.

Drugą zaletą lekkich garaży blaszanych jest możliwość ich przewożenia i przesuwania. Niektóre małe garaże blaszane są stawiane bez odpowiednich, stałych fundamentów. Dzięki temu można je łatwo przesunąć lub przetransportować w inne miejsce posesji.

Niestety konstrukcje są także obarczone szeregiem wad. Tego typu garaże są lekkie – niesie to ryzyko ich uszkodzenia podczas intensywnych nawałnic. Kolejną niedogodnością jest słabe zabezpieczenie mienia. Blaszane ściany nie stanowią dostatecznego zabezpieczenia przed złodziejami. Trzecia wada dotyczy konstrukcji nieocieplonych. W ich wnętrzu panuje taka sama temperatura jak na zewnątrz. Zatem nasz samochód będzie zabezpieczony jedynie przed opadami atmosferycznymi, a zimowe przymrozki mogą przysporzyć nam wielu problemów.

Ile kosztuje garaż blaszany?

Cena garażu blaszanego zależy od kilku czynników takich jak jakość blachy, typ zadaszenia, a także od wysokość całej konstrukcji. Najtańsze garaże wykonane z cienkiej, niemalowanej blachy oraz z dachem jednospadowym możemy kupić już od tysiąca złotych. Jednak znacznie trwalsze i funkcjonalniejsze będą garaże wykonane z grubszej, ocynkowanej blachy. Cynk stanowi warstwę ochronną, która zabezpiecza garaż przed rdzewieniem oraz działaniem niekorzystnych warunków pogodowych. Dobry jakościowo garaż z ocynkowanej blachy będzie wydatkiem rzędu 2,5-5 tys. zł.

Najdroższe są dobre jakościowo garaże ocieplone, które są funkcjonalniejsze i znacznie bardziej eleganckie niż ich nieocieplone odpowiedniki. Dobry jakościowo, ocieplony garaż z dachem dwuspadowym będzie kosztował od 6 do 12 tys. zł. Cena będzie uzależniona od rodzaju drzwi oraz rozmiarów całej konstrukcji.

Przygotowanie podłoża pod garaż

Wszystkie garaże blaszane (bez względu od specyfikacji) powinny być umieszczone na odpowiednim, stabilnym i wyrównanym podłożu. Przed zakupem konstrukcji powinniśmy wybrać dla niej odpowiednią lokalizacje. Unikajmy terenów podmokłych oraz miejsc w których zbierają się opady. Najlepszym miejscem będzie lekkie wzniesienie, które zapewni odpowiednią izolację podłoża.

Drugą, najważniejszą czynnością jest odpowiednie przygotowanie podłoża. Co prawda, niektórzy ustawiają swoje garaże bezpośrednio na ziemi, jednak jest to niewskazane. Umieszczenia garażu bezpośrednio na podłożu skutkuje szybkim atakiem korozji i znaczącym zmniejszeniem żywotności całej konstrukcji. Jeśli nie chcemy wydawać zbyt wielu pieniędzy, powinniśmy przynajmniej wykonać podłoże punktowe. Najczęściej tworzy się je z kilku płyt betonowych, które umieszcza się w bezpośrednio pod garażem. Co prawda nie jest to zbyt mocna podstawa, jednak zapewni nam podstawową izolację od podłoża.

Jeśli chcemy, aby nasz garaż był umieszczony na dobrej jakościowo i stabilnej podstawie, wówczas możemy wykonać ją na dwa sposoby:

  • Przygotować wylewkę betonową – jej rozmiary powinny być przynajmniej o 20 cm większe niż wymiary garażu. Jeśli na wylewce mają stawać samochody osobowe, wówczas jej grubość powinna być większa niż 12 cm.
  • Ułożyć płyty betonowe – ułożenie płyt betonowych jest tańsze niż wykonanie wylewki. Dobre jakościowo podłoże z płyt może być solidną i trwałą podstawą, która ochroni garaż przed negatywnym działaniem wilgoci pochodzącej z gleby.

Czy opłaca się samodzielnie budować garaż blaszany?

Zakup garaży gotowych jest znacznie popularniejszym rozwiązaniem niż samodzielna budowa tego typu konstrukcji. Gotowe produkty są dostępne w bardzo atrakcyjnych przedziałach cenowych, zatem nie zawsze opłaca się wykonywać je samodzielnie.

Warto zauważyć, że łączny koszt zakupu materiałów budowlanych jest niewiele mniejszy od ceny gotowego garażu. Dodatkowym wydatkiem może okazać się koszt przewiezienia materiałów. Dobrym pomysłem na znaczne zredukowanie kosztów jest zakup materiałów używanych. W tym przypadku, samodzielna budowa garażu blaszanego może przynieść większe oszczędności i staje się bardziej opłacalna.

Jak zbudować garaż blaszany?

Pierwszym etapem budowy garażu jest wykonanie projektu. Musimy uwzględnić w nim wszystkie rozmiary, ustalić grubość blachy i kształt dachu. Projekt będzie podstawą, według której należy wykonać wszystkie późniejsze prace montażowe.

Proces budowy garażu rozpoczynamy od wykonania ramy budynku. Wszystkie elementy ramy powinny być dokładnie zespawane. Pamiętajmy, że to właśnie rama będzie podtrzymywała wszystkie pozostałe elementy i to od jej jakości zależy trwałość całej budowli. Ramę najlepiej wykonać z grubych, stalowych kątowników, które wytrzymują znaczące obciążenia.

Po zespawaniu ramy przystępujemy do zamontowania zadaszenia i ścian. Najlepiej nadaje się do tego ocynkowana blacha trapezowa. Arkusze blachy docinamy na wymiar i przytwierdzamy do ramy za pomocą nitów. Przed docięciem blachy warto wszystko bardzo dokładnie wymierzyć. Po zamontowaniu wszystkich ścian wystarczy już tylko założyć drzwi garażowe. Najłatwiej będzie wykonać konstrukcje uchylne, które tworzy się z arkusza blachy oraz odpowiednich zawiasów.

Cały proces budowy garażu blaszanego nie jest skomplikowany, jednak wymaga odpowiedniej wiedzy i doświadczenia. Dodatkową niedogodnością będzie konieczność posiadania dobrej jakościowo spawarki oraz nitownicy. Jeśli nie posiadamy tych urządzeń, wówczas lepiej będzie zakupić gotową konstrukcję.

Czy warto zainteresować się garażem blaszanym?

Garaż blaszany jest dość ciekawą alternatywą dla tradycyjnych garaży murowanych. Tanie modele o standardowych rozmiarach 3x5 metrów możemy kupić już od 1.000 zł. Dużymi atutami tego rozwiązania są także łatwość montażu i demontażu, możliwość przetransportowania w inne miejsce. Oferty producentów są korzystne pod względem finansowym. Warto zauważyć, że samodzielna budowa garażu staje coraz mniej opłacalna.

Przed zakupem lub wykonaniem garażu blaszanego warto zapoznać się z przepisami prawa. Budowa większych garaży wymaga uzyskania pozwolenia na budowę. Budowa bez wypełnienia wszystkich formalności to duże ryzyko, które wiąże się z możliwością nałożenia na nas dotkliwych kar finansowych.

Zdjęcia w niniejszym tekście zostały udostępnione dzięki uprzejmości firmy Maritom S.C., która zajmuje się sprzedażą garaży blaszanych za pośrednictwem swojej strony internetowej www.maritom.pl.

Garaże blaszane - opinie i zastosowanie

Garaż blaszany coraz częściej pojawia się na podwórkach. Są to bardzo lekkie konstrukcje, których największą zaletą jest niewielka cena. Koszt zakupy garażu blaszanego jest o wiele niższy niż wybudowanie murowanej konstrukcji. Na dodatek można postawić konstrukcję w miejscach, gdzie budowa jest niemożliwa. Garaże samochodowe z blachy pojawiają się także na przykład na działkach dzierżawionych, jeśli właściciel nie zgadza się na prowadzenie prac budowlanych. Coraz więcej firm specjalizuje się w dostarczaniu gotowych garaży samochodowych. Wiele osób decyduje się na samodzielne zbudowanie konstrukcji, ponieważ nie jest to skomplikowane, a blacha na garaż jest dość tania. Nic dziwnego, że „blaszaki” są coraz bardziej popularne.

Garaże blaszane ma bardzo wiele zalet. Najważniejszą z nich jest to, że można go postawić bardzo szybko. Typowy garaże samochodowe o standardowych wymiarach są dostępne od ręki, na specyficzne nie będziemy czekać zbyt długo. Na dodatek całe konstrukcje można szybko i bez większego problemu przewieźć na inne miejsce. Niektóre garaże blaszane nie mają nawet fundamentów, dlatego przemieszczenie ich nie jest żadnym kłopotem.

Blaszaki mają także wady. Jedną z nich jest to, że jest to konstrukcja nietrwała, którą łatwo można zniszczyć. A to sprawia, że można mieć obawy co do bezpieczeństwa garażowanego mienia. Oczywiście garaże metalowe z blachy są także nieogrzewane. Dzięki nim chronisz samochód wyłącznie przed opadami śniegu lub deszczu, nadal jest narażony na działanie niskich temperatur.

Garaże blaszane – cennik

Standardowe garaże metalowe mają wymiary 3x5 metrów, więc dla takich wymiarów będziemy tutaj przyjmować ceny. Cena konkretnego garażu jest zależna od wielu czynników. Największe znaczenie ma typ zadaszenia, jednak takie elementy jak jakość i kolor blachy na garaż także mają wpływ. Cena jest także zależna od wysokości konstrukcji i rodzaju zamontowanych w nim drzwi. Jeśli będą bardziej odporne na włamanie, przyjdzie ci zapłacić więcej. Cena najtańszej konstrukcji tego typu wynosi około 1300-1400 zł.

Warto jednak zainwestować w konstrukcję wykonaną z blachy lepszego gatunku. Będzie bardziej trwała i mniej podatna na uszkodzenia mechaniczne, dlatego także jej ceny są o wiele wyższe. Koszt garaży samochodowych może w takim wypadku wynosić już mniej więcej 3-4 tysiące złotych. Garaże blaszane mogą być także stylizowane na drewniane. Taka blacha na garaż jest jeszcze droższa, więc cennik powiększa się o kolejne 500-600 zł. Jednak tego rodzaju budowle prezentują się o wiele ładniej. Są estetyczne i niczym nie przypominają starych „blaszaków” z poprzedniej epoki.

Znacznie niższy koszt będzie, jeśli zdecydujesz się na samodzielnie postawienie konstrukcji. Tutaj najważniejszą rolę odgrywa koszt blachy na garaż. Ceny blachy wynoszą od 12 do 18 zł za metr kwadratowy. Do tego należy doliczyć tylko śruby i inne elementy łączące poszczególne części blachy. To wszystko sprawi, że będziesz mógł wybudować garaż za nie więcej niż kilkaset złotych. Do tego jednak musisz dokupić bramy garażowe – optymalnie wzmacniane i zabezpieczone systemem antywłamaniowym. Tym samym dobrej jakości garaż blaszany zbudujesz za kwotę niższą niż 1300 zł.