Garderoba w Twoim domu

Garderoba - porady dla urządzających garderobę

Garderoba to popularne pomieszczenie, które często spotykamy w wielu domach jednorodzinnych. Jej zadaniem jest przechowywanie odzieży. Garderoba może łączyć się z takimi pomieszczeniami jak przedpokój, pokój dzienny, sypialnia, a czasem nawet jadalnia. Warto zadbać o to, by stanowiła wyodrębnioną przestrzeń, niedostępną dla widoku osób postronnych. Szczelne drzwi sprawią, że we wnętrzu garderoby będzie można swobodnie przymierzać ubrania.

Każda garderoba może być wysoce funkcjonalna. Wystarczy dobrać odpowiednie drążki, wieszaki, oświetlenie i półki na ubrania. Nie istnieje jeden uniwersalny sposób na wyposażenie tego pomieszczenia. Wszystko zależy od liczby użytkowników, preferowanego miejsca na ubrania oraz od specyfiki przechowywanej odzieży. W niektórych przypadkach lepiej sprawdzi się duża ilość przestronnych szuflad, w innych wystarczą długie drążki, wyposażone w wygodne wieszaki. Dlatego dobrym pomysłem będzie stworzenie własnego projektu garderoby, który uwzględni wszystkie potrzeby wszystkich użytkowników.

Jednym z istotnych elementów garderoby są drzwi. Dużą popularnością cieszą się drzwi uchylne, które łączą garderobę z takimi pomieszczeniami jak pokój dzienny, przedpokój, sypialnia, czy jadalnia. Warto jednak pamiętać, że drzwi uchylne nie zdają egzaminu w szczególnie małych pomieszczeniach, w których trzeba oszczędzać wolną przestrzeń. W tym wypadku znacznie lepiej sprawdzają się eleganckie drzwi przesuwne. Ich niewątpliwym atutem jest możliwość ulokowania w wąskim przedpokoju, czy przy niewielkiej sypialni. Drzwi przesuwne nie ograniczają przestrzeni przed sobą, a co za tym Idzie nadają się do ciasnych aranżacji wnętrz.

Alternatywą dla garderoby są szafy wnękowe. Jest to rozwiązanie dedykowane do niewielkich pomieszczeń (wąski przedpokój, niewielka sypialnia). Szafa wnękowa nie zajmuje dużo miejsca, może posiadać drzwi przesuwne, a we wnętrzu drążki i wieszaki na ubrania. Niektóre szafy posiadają nawet wewnętrzne oświetlenie, które zwiększa komfort ich użytkowania.

Jeśli interesują Cię garderoby i szafy wnękowe, zapraszamy do działu poniżej. Podpowiemy Ci jak zagospodarować pokój, a także w jaki sposób zaprojektować i urządzić garderobę. Na dole strony znajdziesz listę powiązanych tematów.