Rodzaje róż – klasyfikacja gatunków

Początkujący amatorzy ogrodnictwa bardzo często mają ochotę zaprosić róże do swojego ogrodu. Jednak obawiają się, że jest to trudne – w końcu te najładniejsze kwiaty muszą mieć duże wymagania! Ale nic bardziej mylnego. Niektóre gatunki róż ogrodowych idealnie nadają się do zastosowania przez amatorów, inne faktycznie odkryją swój urok dopiero pod ręką doświadczonego zawodowca. Dlatego wiedz o tym, który gatunek wybrać jest kluczowa.

Czy wiesz, że róże towarzyszą ludziom jako roślina dekoracyjna od niemal 5 000 lat?! W tym czasie zdążyło powstać mnóstwo gatunków. Obecnie szacuje się, że liczba gatunków róż sięga około 200. Jedynie kilka z nich to róże ogrodowe, które uprawia się w przydomowych ogrodach. Wydaje się niewiele? Jest ich naprawdę mnóstwo – szlachetne odmiany róż w tym momencie można liczyć w dziesiątkach tysięcy! Jest w czym wybierać.

Ze względu na ogrom możliwości wprowadzono klasyfikację, która dzieli róże na kilka rodzajów. Wyróżnia się róże wielkokwiatowe, parkowe, okrywowe, miniaturowe, angielskie, rabatowe i pnące. Poszczególne gatunki różnią się między sobą wysokością, kolorem kwiatów, terminem kwitnienia i wielkością kwiatów. Które z nich wybrać? Podpowiadamy!

Gatunki róż ogrodowych

Róże wielkokwiatowe

Róże wielkokwiatowe to jedne z najciekawszych gatunkach róż ogrodowych. Stanowią najliczniejszą grupę szlachetnych odmian. Wyróżniają się największymi kwiatami, które ładnie wyglądają w wazonie. To właśnie te róże kupuje w kwiaciarni, żeby zrobić bukiet. Mają jeden ogromny plus – oszałamiająco pachną.

Róże wielkokwiatowe rosną na sporej wielkości krzewach. Osiągają one około 120 cm wysokości. Każdy kwiat jest osadzony na osobnej łodydze. Kwitną w zasadzie przez cały sezon, od kwietnia do jesieni. Ich uprawa może nie jest trudna, ale mogą wymagać okrywania na zimę. Szlachetne odmiany róż mogą być bardziej podatne na uszkodzenia mrozowe, dlatego trzeba naprawdę szczególnie uważać. Róże wielkokwiatowe występują w licznych kolorach – standardowe różowe, czerwone i białe to nie wszystko. Żółte, fioletowe, w odcieniach łososiowych, a nawet niebieskawe.

Polecane produkty dla róż - przetestuj je w swoim ogrodzie

Najciekawsze odmiany róż wielkokwiatowych to: ‘Annapurna’, ‘Beverly’, ‘Chopin’, ‘Burgund’, ‘Piano’, ‘Aphrodite’, ‘Ashley’, ‘Royal Piano’, ‘Cherry Lady’. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o różach.

Róże parkowe - polecane róże parkowe

Róże parkowe są nieco mniej popularne. To niezwykłe kwiaty, które wyróżniają się sztywnymi, prostymi pędami. Nie wymagają podpór, chyba że uprawiasz odmiany o wysokich krzywach. Parkowe odmiany róż są odporne na choroby i mróz, dlatego warto sięgnąć po nie, jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z ogrodnictwem.

Gatunek kwitnie wielokrotnie w sezonie i dobrze nadaje się na żywopłot. Sprawdzi się także jako soliter. Najciekawsze odmiany róż: ‘Egon Schiele’, ‘Emilia Maria’, ‘Fontaine’, ‘Greta Maria’.

Róże okrywowe - najciekawsze róże okrywowe

Róże okrywowe niektórym mogą kojarzyć się z pnącymi, jednakże te są całkiem inny. Także mają bardzo długie pędy, ale nie pną się. Raczej ścielą się po podłożu, zajmując coraz to większe części rabaty. Ich ogromną zaletą jest to, że naprawdę bardzo szybko się rozwijają. Pokrywają ziemię ciekawymi kolorami, co wygląda po prostu wspaniale. Idealnie sprawdzają się na skarpy, rabaty i skalniaki. Można także uprawiać je na tarasach i balkonach. Trzeba tylko zapewnić im odpowiednio duże pojemniki, by ich system korzeniowy mógł się rozwijać.

Odmiany róż okrywowych idealne do ogrodu: ‘Gartenfreude’, ‘Sommerabend’, ‘The Fairy’, ‘Cubana’, ‘Innocencia’, ‘Aspirin Rose’.

Róże pnące długo kwitnące na pergoli, a także inne gatunki róż do ogrodu oraz bardziej popularne odmiany
Gatunki róż krok po kroku, czyli mniej i bardziej popularne odmiany i gatunki róż do ogrodu

Róże pnące długo kwitnące - ciekawe róże ogrodowe

Róże pnące w zasadzie nie powinny się tak nazywać. Nazwa ta jest zupełnie umowna, ponieważ nie mają żadnych organów czepnych. Jednakże świetnie opierają się na podporach i zajmują coraz to nowe miejsca. Są świetne na pergolach, ścianach altan i ogrodzeniach.

Gatunek obejmuje bardzo wiele najróżniejszych odmian. Wśród nich są zarówno pełne, jak i pojedyncze, kwitnące raz w sezonie i wiele razy na sezon, o dużych i małych kwiatach. Najładniejsze odmiany róż pnących: ‘Climber’, ‘Veilchenblau’, ‘Francois Juranville’,’Aloha’, ‘Moonlight’, ‘Santana’.

Róże rabatowe jako piękne róże ogrodowe

Róże rabatowe występują także pod nazwą wielokwiatowych. To dlatego, że na rozkrzewionym krzewie pojawiają się bardzo liczne kwiaty. Jest ich po prostu mnóstwo, co pięknie wygląda. Roślina jest niewysoka, ma wiele gęsto ułożonych i często splątanych pędów. Dodatkowo nie mają także wysokich wymagań glebowych, a poza tym są długowieczne. Świetnie sprawdzają się na rabacie, ale można posadzić je także jako solitery. Pięknie się prezentują w różnych kolorach: herbaciane, żółte, fioletowe, białe, czerwone i różowe.

Róże rabatowe, które warto posadzić w ogrodzie: ‘Gebruder Grimm’, ‘Cherry Parafit’, ‘Margo Koster’, ‘Amber Queen’, ‘Berleburg’, ‘The Fairy’, ‘Gruss an Aachen’, ‘Olympisches Feuer’.

Róże angielskie

Angielskie róże ze wszystkich wymienionych tutaj gatunków są najnowsze. Ta grupa to krzyżówka, która powstała ze zmieszania starych i nowych odmian. I uzyskały to, co najlepsze z nich wszystkich. Ze starych odmian rośliny mają duże i pełne kwiaty. Z nowych – wyjątkowe kolory i odporność na wszelkie choroby. Dlatego możesz je uprawiać nawet jeśli nie masz większego doświadczenia z pielęgnacji kwiatów ozdobnych.

Odmiany róż angielskich o ciekawych kolorach: ‘Abraham Darby’, ‘Constance Spry’, ‘Graham Thomas’, ‘Hyde Hall’, ‘Mary Rose’, ‘James Galaway’.

Róże miniaturowe

Róże miniaturowe, nazywane także drobnokwiatowymi lub karłowymi to odmiany, które pochodzą od róży chińskiej. Świetnie sprawdzają się do uprawy w pojemnikach lub w ogrodzie. Są maleńkie i kwitną przez cały sezon, a do tego naprawdę nie potrzebują żadnej szczególnej pielęgnacji. Czy można chcieć czegoś więcej?

Miniaturki w doniczkach trwają zaledwie kilka miesięcy, następnie wysadza się je do ogrodu w połowie maja. Nie są podatne na mróz. Ich wielką zaletą jest niezwykle obfite kwitnienie – wytwarzają mnóstwo drobnych kwiatuszków, ułożonych jeden obok drugiego. Można uprawiać go na skalniakach.

Odmiany róż miniaturowych do uprawy pojemnikowej lub w ogrodzie: ‘Alegria’, ‘Victoria’, ‘Yellow Star’, ‘Glow’, ‘Lydia’, ‘Sun City’.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 98,1% czytelników artykuł okazał się być pomocny