Gazobeton - cena, zastosowanie i inne przydatne informacje

Beton komórkowy jest jednym z najpopularniejszych materiałów budowlanych wykorzystywanych w budowie domu. Wszechstronne zastosowanie, wysokie parametry techniczne, a także przystępna cena przemawiają za tym, by wybrać gazobeton. Warto dowiedzieć się czegoś więcej na temat tego, czym charakteryzują się omawiane materiały budowlane, a także, na co zwrócić uwagę przy wyborze konkretnego producenta.

Jeśli planujesz budowę domu, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.

Ocena: 4,7/5 (głosów 9)

Dom z gazobetonu, czyli betonu komórkowego

Gazobeton - co to jest?

Czym jest beton komórkowy?

Beton komórkowy to jeden z podstawowych materiałów budowlanych, który składa się z piasku, wapna oraz wody. Na wytrzymałość betonu wpływ mają popioły lotne, a także dobranie odpowiedniego piasku. Pęcherzyki powietrza powstają w wyniku dodania pasty aluminiowej. Dzięki temu masa staje się spulchniona, przez co osiąga dużo niższą wagę, przy zachowaniu dużej objętości. Pęcherzyki powietrza to wynik silnej reakcji aluminium z wapnem. Właśnie ich obecność wyróżnia beton komórkowy na tle pozostałych materiałów budowlanych.

Beton komórkowy - najważniejsze cechy

Stworzony system produkcji betonu komórkowego jest przemyślany. Porowata struktura niesie ze sobą wiele cennych cech tego materiału budowlanego. Dzięki nim zostaje obniżona waga gazobetonu, przy jednoczesnym podwyższeniu właściwości termoizolacyjnych. Ponadto beton komórkowy wykazuje się doskonałą izolacją akustyczną. Wysoka izolacja materiału pozwala na uniknięcie budowy grubych ścian.

Do pozostałych zalet gazobetonu zalicza się łatwość transportu, a także niski odsetek odpadu powstałego podczas przycinania. Dostępne są bloczki gazobetonowe w różnych wymiarach. Dlatego możliwa jest szybka budowa ścian, a także elementy zaliczające się do niewielkiej architektury. Gazobeton można wykorzystać do wykonania zabudowy wewnątrz domu.

Gazobeton, czyli popularny beton komórkowy, wyróżnia się także nieco słabszymi stronami. Do nich zalicza się kruchość i szybkie powstawanie odłamów. W związku z tym podczas transportu należy zachować wyjątkową ostrożność. Ponadto nie należy przechowywać go w miejscach narażonych na wilgoć. Są to materiały budowlane wyróżniające się dużą nasiąkliwością, przez co tracą swoje cenne właściwości.

Pustaki ceramiczne i gazobeton - porównanie

Popularne materiały budowlane

Wiodące materiały budowlane w polskim budownictwie wyróżniają się wysoką jakością wykonania oraz licznymi zaletami. Do najpopularniejszych materiałów zaliczają się bloczki gazobetonowe oraz pustaki ceramiczne. Chociaż obydwa rodzaje elementów budowlanych gwarantują doskonałą trwałość na długie lata, różnią się między sobą pewnymi właściwościami. Warto się im przyjrzeć, by podjąć właściwą decyzję o wyborze optymalnego materiału.

Gazobeton a pustaki ceramiczne

Zarówno bloczki gazobetonowe, jak i również pustaki ceramiczne są polecane przez fachowców. Te jednak wykazują pewne różnice w poszczególnych właściwościach.

 • Wytrzymałość - beton komórkowy w porównaniu do ceramiki wykazuje się mniejszą wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne, dlatego należy zachować szczególną ostrożność podczas transportu tych kostek z betonu.
 • Izolacja termiczna - ceramika w podstawowej wersji nie wykazuje się zbyt wysoką izolacją termiczną. Dopiero wyroby poryzowane, które również jak wyroby z gazobetonu posiadają pęcherzyki powietrza, gwarantują zdecydowanie lepsze zabezpieczenie przed stratami ciepła.
 • Izolacja akustyczna - obydwa materiały budowlane wykazują się bardzo dobrą izolacją akustyczną. W przypadku ceramiki, chcąc uzyskać jak najlepszą ochronę przed hałasem, warto zdecydować się na cegłę pełną.
 • Ciężar - ceramika jest dużo cięższa niż beton komórkowy. Podczas gdy beton komórkowy waży od 500 do ok. 800 kg/m3, wyroby z ceramiki będą ważyć już od 1200 kg/m3.
 • Nasiąkliwość - ceramikę budowlaną ze względu na bardzo niską nasiąkliwość można z powodzeniem stosować na zewnątrz. Natomiast gazobetonowe bloczki są mniej odporne na działanie wody.
 • Łączenie bloczków - obydwa rodzaje materiałów budowlanych można łatwo ze sobą łączyć, dzięki profilowanym bokom. Podczas budowy można uniknąć układania zaprawy pionowej.
 • Zastosowanie w wyposażeniu wnętrz - wymienione materiały budowlane można wykorzystać do wykończenia wnętrz. Klinkierowa cegła świetnie sprawdzi się jako obudowa kominków, ścian lub filarów. Natomiast wyroby z gazobetonu mogą posłużyć jako elementy do zabudowy wnętrz - wykonania półek, szafek oraz obudowy sprzętów domowych.
 • Promieniotwórczość - najniższy poziom promieniotwórczości wykazuje biały beton komórkowy. Szara odmiana betonu komórkowego, czyli suporex utrzymuje pośredni poziom promieniotwórczości. Natomiast najwyższym wskaźnikiem wykazują się bloczki ceramiczne. Sprawdź także nasze porady, z czego budować dom.

Rodzaje gazobetonu i zastosowanie

Gazobeton - rodzaje

Wśród elementów wykonanych z betonu komórkowego wyodrębnia się przede wszystkim bloczki betonowe. W zależności od producenta wymienia się kilka rodzajów bloczków, wśród których wyróżnia się bloczki profilowane na pióra, bądź na wpusty. Dodatkowo wymienimy bloczki na zaprawę poziomą, bez konieczności wykonania zaprawy pionowej.

Kolejnym elementem wykonanym z betonu komórkowego są nadproża. Przeznaczone są one do wykonania nadmurówki nad bloczkami betonowymi. Należy wspomnieć również o bloczkach uzupełniających, czy też bloczkach przeznaczonych do izolacji termicznej wieńca. Natomiast do wzmocnień nadproży wykorzystuje się specjalne kształtki U.

Można dokonać podziału betonu komórkowego ze względu na rodzaj klasy gęstości. Na rynku mamy do czynienia z betonem o gęstości od 300 do 800 kg/m3 (ze zmienną co 50kg/m3). Im zostanie zachowana większa gęstość, tym materiały betonowe będą wykazywać się większą izolacją akustyczną, a także większą odpornością na ściskanie. Natomiast izolacja termiczna zwiększa się wraz ze spadkiem gęstości betonu komórkowego.

Bloczki gazobetonowe - zastosowanie

Bloczki z gazobetonu są wszechstronne w użyciu. Wykorzystuje się je na ściany zewnętrzne jednowarstwowe, jak i również warstwowe. Są głównym budulcem ścian wewnętrznych, wśród nich wymienia się ściany działowe oraz konstrukcyjne. Beton z pęcherzykami powietrza występuje także w innych elementach. Dzięki temu może posłużyć do budowy nadproża, wzmocnienia wieńca stropowego, a także elementów wykończeniowych wewnątrz budynku.

Do zastosowania wewnętrznego wykorzystywane są bloczki o najniższej gęstości. Ponieważ takie konstrukcje nie będą wymagać dodatkowej izolacji. Natomiast ściany działowe oraz nośne, wymagają zastosowania bloczków o gęstości od 700 do 800 kg/m3. Jeżeli tej klasy bloczki połączy się na zaprawę pionową oraz poziomą, można wykorzystać je do wzniesienia ścian piwnicy.

Wiodące marki gazobetonu

Solbet

Jednym z największych producentów betonu komórkowego jest Solbet. Materiał budowlany produkowany jest już od 1951 roku. Firma Solbet zajmuje się produkcją nie tylko betonu komórkowego, ale na swoim koncie ma również szeroko pojętą chemię budowlaną.

Producent Solbet w swojej ofercie posiada następujące bloczki:

 • Bloczki „P+W” profilowane na pióra oraz wpusty wraz z uchwytami
 • Bloczki „W” profilowane na wpusty wraz z uchwytami
 • Bloczki bez profilowania z uchwytami
 • Bloczki bez profilowania i bez uchwytów
 • Bloczki „Z” profilowane na zamek

Producent w swoim nazewnictwie posiada bloczki Solbet Optimal oraz Solbet Optimal Plus. Te drugie zazwyczaj oznaczają bloczki o szerokości wynoszącej przynajmniej 240 mm.

Ytong

Bloczki komórkowe marki Ytong produkowane są przez firmę Xlella Polska sp. z o.o.. Są one powszechnie stosowane w budownictwie energooszczędnym oraz ekologicznym. Technologia Ytong została opracowana w 1928 roku przez Axela Erikssona - naukowca pochodzącego ze Szwecji. Od końca lat dwudziestych XX wieku, rozpoczęto produkcję bloczków Ytong na skalę przemysłową. Na początku tylko na terenie Niemiec i Polski. Następnie produkty te rozpowszechniono w innych krajach.

Ytong wyróżnia się precyzyjnym dozowaniem surowców, dzięki czemu bloczki wyróżniają się wysoką jakością parametrów. Pory zawarte w strukturze bloczków podwyższają izolację termiczną oraz zwiększoną wytrzymałość na działania czynników mechanicznych.

Bloczki Ytong doskonale sprawdzają się do budowy domów w technologii jednowarstwowej. Dzięki temu są one bardziej odporne na wilgoć wewnątrz ścian. Natomiast technologia dwuwarstwowa zapewnia utrzymanie odpowiedniego mikroklimatu w pomieszczeniach. Bloczki Ytong są doskonałym materiałem budowlanym, sprawdzającym się w naszym klimacie.

Cennik betonu komórkowego i podsumowanie

Cennik bloczków komórkowych Ytong, Solbet i innych

Przykładowy cennik betonu komórkowego różnych marek

 • Suporeks biały Solbet o wymiarach 6x24x59 cm - cena 1,80 zł/szt
 • Suporeks biały Solbet o wymiarach 8x24x59 cm - cena 2,70 zł/szt
 • Bloczek biały Solbet o wymiarach 12x24x59 cm - cena 3,70 zł/szt
 • Bloczek biały Solbet o wymiarach 18x24x59 cm - cena 5,30 zł/szt
 • Pustak max biały Solbet o wymiarach 24x24x49 cm - cena 5,90 zł/szt
 • Pustak max biały Solbet o wymiarach 30x24x59 cm - cena 8,50 zł/szt
 • Bloczek Ytong o wymiarach 24x59,9x19,9 cm - cena 6,80 zł/szt
 • Pustak max biały Solbet o wymiarach 36x24x59 cm - cena 10,60 zł/szt
 • Suporex Termalica o wymiarach 24x25x60 cm - cena pustaków 7,30 zł/szt
 • Suporex o wymiarach 12x24x60 cm - cena 5,50 zł/szt
 • Suporex o wymiarach 24x24x60 cm - cena 8,50 zł/szt

Jak widać, cena pustaków jest do siebie mocno zbliżona, jeżeli chodzi o różnych producentów. Ostatecznie jednak cennik waha się od rozmiarów bloczków, a także dokładnego składu. Suporex biały jest tańszy od szarego. Ponadto cena pustaków o większych wymiarach będzie wyższa od drobniejszych elementów.

Czy warto zdecydować się na gazobeton?

Suporeks jest bardzo popularnym materiałem budowlanym, który wykazuje się cennymi właściwościami. W budownictwie mieszkaniowym szczególny nacisk kładzie się na izolację termiczną. Wysokiej jakości suporex jest to w stanie zapewnić.

Do dyspozycji mamy różnego rodzaju elementy. Do nich zalicza się pustak max, pozwalający na szybkie stawianie ścian zewnętrznych oraz działowych. Suporeks może występować również w mniejszych rozmiarach, dzięki czemu wykorzystuje się do zabudowy wewnątrz mieszkania. Dodatkową zaletą betonu komórkowego jest atrakcyjniejsza cena pustaków względem bloczków ceramicznych.

, aktualizacja 3 lutego 2018
Zaloguj się aby dodać komentarz

Zaloguj


Jeżeli jeszcze nie masz konta, zarejestruj się bezpłatnie.
Ta strona korzysta z plików cookies.

Więcej informacji znajdziesz w polityce cookies.


Zamknij