Gazobeton - opinie, ceny, gdzie kupić i jak zastosować gazobeton

Trendy w budownictwie zmieniają się podobnie jak w innych dziedzinach życia. Pewne materiały budowlane odchodzą do lamusa, inne zyskują na popularności. Materiałem budowlanym który cieszy się niesłabnącą popularnością, a wykorzystanie tego materiału w budownictwie ciągle wzrasta jest gazobeton, inaczej zwany betonem komórkowym. Co  sprawia że jest tak chętnie wybieranym materiałem budowlanym, dlaczego tak wielu inwestorów i wykonawców decyduje się na zastosowanie systemów komórkowych? Spróbujemy odpowiedzieć na te pytania i szczegółowo przyjrzeć się zastosowaniom betonu komórkowego.

Chcesz otrzymać atrakcyjne oferty na prace budowlane lub remontowe? Skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, wypełnij formularz i otrzymaj oferty od sprawdzonych firm zainteresowanych wykonaniem Twojego zlecenia. Na tym formularzu możesz też otrzymać oferty na zakup materiały budowlane.

Ocena: 4,6/5 (głosów 9)

Zdjęcie pochodzi z materiałów prasowych firmy Xella Polska - produkt Ytong

Popularne materiały budowlane, a gazobeton

Gospodarka wolnorynkowa dała nam możliwość dostępu do szerokiej gamy materiałów budowlanych. Inwestorzy i wykonawcy mogą wybierać spośród mnogości propozycji wielu różnych producentów. Popularnymi produktami jest ceramika poryzowana, tradycyjna czy też ekologiczne sylikaty. Coraz częściej do budowy ścian jedno- i dwuwarstwowych wykorzystuje się również bloczki lub pustaki z keramzytobetonu. Każdy z tych produktów posiada właściwości które sprawiają, że do niektórych rozwiązań budowlanych będą się nadawały świetnie, a do innych dużo gorzej.

Pustaki ceramiczne to bardzo popularny materiał, który ze względu na wykorzystanie do produkcji naturalnych składników uchodzi za ekologiczny i przyjazny środowisku. Pustaki ceramiczne posiadają wiele zalet. Są to między innymi  wytrzymałość, dobra izolacyjność akustyczna oraz stosunkowo dobra izolacyjność termiczna. Pustaki z ceramiki charakteryzują się również dużą odpornością na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych, takich jak mróz czy wysokie temperatury, a także wilgoć. Niestety pustaki ceramiczne są kruche, jak również mają tendencję do odchyłości wymiarowych. Koszt wykorzystania tego materiału wzrasta wraz z koniecznością wykonania tynku, czego przy kruchości ceramicznych pustaków nie da się niestety uniknąć.

W Polsce popularnym materiałem przy budowie domów są ponadto silikaty. Jest to tani materiał, jednak mało uniwersalny. Nie wszystkie elementy konstrukcyjne domu można wykonać przy ich użyciu (np. do wykonania stropów są za ciężkie, do wykonania fundamentów konieczne jest odpowiednie przygotowanie izolacją przeciwwilgociową). Ich wadą jest też duży ciężar ściany oraz słaba izolacyjność termiczna.

Charakterystyka gazobetonu

Kolejnym materiałem który zyskuje coraz większą przychylność zarówno inwestorów jak i wykonawców jest gazobeton, czyli beton komórkowy. Ten rodzaj materiału posiada dobre parametry, i wiele zalet, które wyróżniają go na tle innych rozwiązań używanych w budownictwie.

W technologii wytwarzania betonu komórkowego wykorzystuje się cement i wapno jako spoiwo, natomiast kruszywem jest piasek, lub fakultatywnie połączenie piasku z popiołem. Rozdrobnione aluminium pełni funkcję środka spulchniającego. Aluminium wchodzi w reakcję z wodorotlenkiem wapnia, co powoduje wydzielanie się wodoru. Wodór uchodząc spulchnia masę i powoduje powstawanie porów, natomiast miejsce wodoru zastępuje powietrze. Różne zaprawy bardzo dobrze łączą je ze sobą.

Do najważniejszych cech charakteryzujących ten wszechstronny materiał należy jego trwałość - nie ulega bowiem korozji biologicznej ani chemicznej. Gazobeton jest ponadto materiałem mrozoodpornym, co wynika w dużej mierze z jego struktury.

Gazobeton charakteryzuje się dobrą akumulacją cieplną, czyli bardzo powoli oddaje ciepło, które zostało wcześniej zakumulowane. Ta ważna cecha przekłada się w praktyce na optymalne warunki i komfort przebywania w pomieszczeniach budynku wykonanego z betonu komórkowego. Zasadniczo ten rodzaj materiału budowlanego cechuje się również dyfuzją pary wodnej, oznacza to, że "ściany oddychają", czyli w pomieszczeniach nie jest ani za sucho ani zbyt wilgotno.

Kolejną zaletą gazobetonu jest łatwość jego obróbki - można go dowolnie przycinać. Należy jednak brać pod uwagę, że im gęstszy beton tym przycinanie będzie trudniejsze. Gazobeton cechuje się ponadto optymalną wytrzymałością na ściskanie - im większa gęstość, tym wyższa wytrzymałość.

Niestety tak jak każdy materiał budowlany, również bloczki gazobetonowe posiadają mankamenty. Do jego wad można zaliczyć słabą izolację akustyczną, szczególnie w przypadku odmian o niższej gęstości (poniżej 700). Ponadto beton komórkowy wymaga odpowiedniego przechowywania pod przykryciem na placu budowy, również podczas transportu należy zabezpieczyć palety aby chronić go przed uderzeniami, ponieważ mimo swojej wytrzymałości ma tendencje do kruszenia.

Jeżeli chciałbyś dowiedzieć się więcej na temat wyboru materiału na ściany nośne domu, zapoznaj się z tym artykułem. W tym miejscu natomiast skupimy się na gazobetonie.

Rodzaje i ceny gazobetonu

Jeśli chodzi o cenę betonu komórkowego to jest ona zależna od wybranego producenta, jak również od gęstości betonu, i co oczywiste od wymiarów, jak również średniej wytrzymałości na ściskanie. Dwie wiodące marki oferują zróżnicowane ceny w zależności od wyboru produktu.

Solbet to niekwestionowany lider produkcji betonu komórkowego w Polsce. Solbet to doświadczony gracz branży budowlanej, który swoje wyroby z powodzeniem sprzedaje również za granicą. Firma posiada obecnie pięć dużych zakładów produkcyjnych. Ze względu na to, że firma Solbet jest gwarantem wysokiej jakości bloczków gazobetonowych, warto wziąć pod uwagę zakup materiałów budowlanych tej właśnie marki.

Ceny gazobetonu Solbet zaczynają się już od 384 zł za paletę. Paleta zawiera 24 szt. Bloczków gazobetonowych. Cena dotyczy materiału o najniższej gęstości (400 [kg/m3]). Jeśli inwestor zdecyduje się na produkt o wyższej gęstości, cena będzie wyższa o kilkadziesiąt złotych na palecie. Dostępne są różne ilości sztuk w palecie - nawet do 160 szt. Podane powyżej ceny stanowią kwotę netto. Solbet to firma znana i ceniona, od Żywiecczyzny aż po Pomorze na placach budowy można zobaczyć folie opatrzone logo tego producenta, które sugerują, że wybór padł na materiały budowlanej właśnie tej firmy.

Podczas poszukiwań odpowiedniego materiału na ściany zewnętrzne, jeśli wybór padnie na gazobeton, można natknąć się na materiał o nazwie pustak Suporex. Jest to również produkt firmy Solbet. Jest to także beton komórkowy, a Suporex to jego nazwa handlowa. Należy również pamiętać że gazobeton, beton komórkowy to różne nazwy tego samego materiału budowlanego. Przykładowa cena Suporexu to około 6,40 zł za szt. (24x24x59).

Kolejnym potentatem na rynku produktów z gazobetonu jest Xella Polska Sp. z o.o. Firma zajmuje się dystrybucją i produkcją  markowych wyrobów Ytong - bloczków gazobetonowych. Bloczki gazobetonowe Ytong według informacji podawanych przez producentów są przeznaczone do stawiania ścian na zaprawie do cienkich spoin lub zwykłej.

Ze strony internetowej Xella Polska Sp. z o.o. dowiemy się również, że produkty Ytong są wytwarzane z precyzją do 1mm., a także znajdziemy informacje o możliwych zastosowaniach bloczków gazobetonowych o danych rozmiarach. Ceny bloczków Ytong kształtują się na podobnym poziomie co wyrobów Solbet. Oczywiście cena zależy w dużej mierze od wymiarów, a także od liczby elementów w palecie. Przykładowo za  produkty Ytong o nazwie handlowej Energo +, które idealnie nadają się do stawiania ścian zewnętrznych jednowarstwowych zapłacimy 530 zł. W palecie znajdują się 24 elementy.

Kolejną nazwą handlową bloczków gazobetonowych jest H+H. Gazobeton o tej nazwie spotkamy w ofertach wielu polskich hurtowni. Producentem betonu komórkowego H+H jest H+H Polska Sp. z o.o. należąca do duńskiego konsorcjum. Polski producent H+H jest godny uwagi, ponieważ oferuje szerokie spektrum bloczków o gęstości od 350 do 700 kg/m3. Podobnie jak w przypadku bloczków Ytong również tutaj mamy do czynienia z precyzją wymiarów (do 1 mm).

Jak widać na przykładach, jeśli decyzja padnie na budowę domu przy zastosowaniu betonu komórkowego, inwestorzy i wykonawcy będą mieli z czego wybierać. Bloczki gazobetonowe są łatwo dostępnym materiałem na polskim rynku, a mnogość ofert wpływa na konkurencyjne ceny. Przed zakupem należy jednak porównać podstawowe parametry i właściwości produktów oferowanych przez producentów i dystrybutorów, aby mieć pewność co do jakości wybranych materiałów.

Co ciekawe, ceny tego typu produktów znacznie różnią się u różnych producentów. Jak znaleźć najlepszą cenę w okolicy? Warto wypełnić taki formularz i spokojnie poczekać na oferty. Firmy i składy budowlane z okolicy zgłoszą się do Ciebie i zaproponują realizację zamówienia w atrakcyjnych cenach. Dzięki temu masz pewność, że wybierzesz najbardziej korzystną ofertę.

Zastosowanie bloczków gazobetonu

Na tle innych materiałów budowlanych gazobeton można uznać za produkt uniwersalny. Jego szerokie zastosowanie ma długą tradycję. Warto wspomnieć, że już pod koniec lat dwudziestych ubiegłego stulecia, w Szwecji, rozpoczęła się jego produkcja na skalę masową, były to tak zwane bloczki Ytong, które, jak było wspomniane wcześniej, są wykorzystywane w budownictwie również w czasach współczesnych. Jednak historia zasad wytwarzania betonu komórkowego sięga końca XIX stulecia, już wtedy poznano podstawowe zasady jego produkcji.

Obecnie wysoka jakość bloczków gazobetonowych sprawia, że jest to materiał który sprawdzi się doskonale przy budowie różnego rodzaju ścian. Rozwiązania systemowe sprawiają, że beton komórkowy wykorzystuje się, jak reklamują go producenci - od piwnicy aż po dach. Rzeczywiście, ten uniwersalny materiał stosuje się między innymi do wznoszenia ścian zewnętrznych, ścian działowych, ścian wewnętrznych nośnych, ścian ogniowych oraz piwnicznych. Dodatkowym zastosowaniem jest wykorzystanie przy wypełnianiu konstrukcji szkieletowych i robót renowacyjnych o różnym charakterze.

Należy pamiętać, że w zależności od rodzaju ścian należy zakupić beton komórkowy o dostosowanej gęstości. Ściany działowe powinny być wznoszone z bloczków o wyższej gęstości w celu poprawy wytrzymałości i własności akustycznych. Z kolei do ścian zewnętrznych należy stosować beton o niższej gęstości, gdzie główne znaczenie ma izolacyjność termiczna.

Oprócz bloczków gazobetonowych każdy producent oferujący  asortyment budowlany z tego zakresu, ma w swojej ofercie elementy uzupełniające. Są to nadproża, kształtki U czy przykładowo płyty stropowe, wytwarzane ze zbrojonego betonu komórkowego. 

Gazobeton jest wykorzystywany nie tylko w budownictwie jednorodzinnym, ze względu na swoje właściwości znajduje zastosowanie w budownictwie kilkukondygnacyjnym oraz przemysłowym, a także do budowy obiektów handlowych.

Opinie na temat gazobetonu

Wykonawcy, inwestorzy budujący dom a także użytkownicy budynków do których wznoszenia użyto betonu komórkowego są w przeważającej mierze zadowoleni z dokonanego wyboru. Niestety w internecie wciąż krążą nieprawdziwe opinie na temat gazobetonu, które wynikają z niewiedzy i stereotypów o nieznanej genezie.

Jednym z takich fałszywych przekonań jest opinia, że gazobeton jest promieniotwórczy i w związku z tym zagraża zdrowiu ludzi przebywających w budynku wykonanym z tego materiału. Tymczasem spośród dostępnych na rynku materiałów budowlanych, beton komórkowy cechuje się jednym z najmniejszych współczynników naturalnej radiacji, który w żadnej mierze nie stanowi zagrożenia dla ludzi.

Kolejną obiegową opinią, która nie ma nic wspólnego z rzeczywistością jest mit, że w betonie komórkowym często dochodzi do rozwoju grzybów i pleśni. Tymczasem liczne testy, oraz lata praktyki dowiodły, że beton komórkowy jest na nie w zupełności odporny.

Podsumowując, przeważają jednak głosy o pozytywnym wydźwięku. Lata praktyki polskiej budowy domów z gazobetonu potwierdzają, że budowanie domów z tego materiału jest szybsze i tańsze, porównując z tradycyjnymi materiałami budowlanymi, takimi jak na przykład pustaki ceramiczne czy sylikaty.

, aktualizacja 7 października 2017
Zaloguj się aby dodać komentarz

Zaloguj


Jeżeli jeszcze nie masz konta, zarejestruj się bezpłatnie.
Ta strona korzysta z plików cookies.

Więcej informacji znajdziesz w polityce cookies.


Zamknij