Kostki brukowe różnią się między sobą specyfiką produkcji, zastosowanym materiałem, wielkością, kształtem oraz barwą. Właśnie te parametry decydują o walorach dekoracyjnych oraz trwałości elementów aranżacyjnych lub nawierzchni. Kostka brukowa przemysłowa (standardowa) przeważnie jest stosowana na większych parkingach i chodnikach. Jej cechami charakterystycznymi są szary jednolity kolor oraz prosty kształt. Natomiast kostka szlachetna zapewnia wyższe walory dekoracyjne, jest produkowana w wielu kolorach i kształtach. 

Kostka brukowa wokół domu

Kostkę brukowa można wykorzystać do stworzenia podjazdu do garażu. W takiej przestrzeni niezbędne jest podłoże wytrzymałe na duże obciążenie - takie zapewnia np. producent kostki brukowej Bruk-Bet, tworząc materiał trwały i odporny. Samochód osobowy sam w sobie jest dość ciężki, dlatego tak ważne jest, aby położony materiał nie pękał pod jego ciężarem. Dodatkowo trzeba wziąć pod uwagę, że często autem przywozimy różne artykuły potrzebne do domu, co zwiększa jego wagę.

Kostka brukowa nadaje się również jako materiał wykończeniowy na taras. W takim przypadku, zamiast wkopywać ją w ziemię układamy kostkę na betonowym podwyższeniu. Taras z takiego materiału będzie wytrzymały, odporny na czynniki zewnętrzne i zabrudzenia, a do tego będzie estetyczny. Dodatkowo do podwyższenia można wykonać z tego samego materiału wygodne schodki. 

Kostka brukowa w ogrodzie

Kostka brukowa w ogrodzie idealnie nadaje się do tworzenia ażurowych płotków lub ozdobnych murków oporowych. Dodatkowo bardzo dobrze sprawdzi się przy budowie ścieżek ogrodowych oraz krawężników odgradzających rabaty kwiatowe. Z kostki brukowej możemy również stworzyć nietypowe aranżacje obsadzone różną roślinnością. Taką kostkę można także wykorzystać do wzmocnienia skarp, zwłaszcza tam, gdzie osuwa się ziemia i  jako podkreślenie zmian ukształtowania terenu w ogrodzie. Kostka brukowa przyda się także do wybudowania typowo dekoracyjnych elementów architektury ogrodowej (np. oczko wodne, fontanna).

Kostka brukowa jest bardzo wytrzymała, dekoracyjna oraz prosta w układaniu, a do tego umożliwia stworzenie na powierzchni różnych kształtów i wzorów. Te cechy sprawiają, że jest chętnie wykorzystywana w aranżacji ogrodu oraz przy tworzeniu kompozycji wokół domu. 

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej