Pożyczki bankowe i pozabankowe

Jakie możliwości pożyczania z banku

Kiedy potrzebujesz dodatkowej gotówki na pilny wydatek i planujesz skorzystać z usług banku, możesz skorzystać z dwóch produktów bankowych. Jednym z nich jest kredyt gotówkowy, a drugim kredyt na karcie kredytowej.

Kredyt gotówkowy z banku i przeznaczenie środków

Banki oferują swoim klientom kredyty, które, podobnie jak pożyczki krótkoterminowe, możesz przeznaczyć na dowolny cel. W praktyce oznacza to jednak zupełnie coś innego, bo każdy bank wprowadza swoje własne obostrzenia i wykluczenia. W większości banków nie możesz wziąć kredytu gotówkowego z przeznaczeniem na rozwój działalności gospodarczej i spłaty zobowiązań tej działalności (np. opłat do ZUS, podatku dochodowego). Kredyt gotówkowy to również jeden z najwyżej oprocentowanych produktów na rynku finansowym.

Kwota i okres kredytowania przy kredycie bankowym

Kwoty na jakie opiewają kredyty gotówkowe zaczynają się od 500 zł, a kończą na 100, a nawet 200 tys. zł. Spłata każdego, nawet najniższego kredytu rozłożona jest na raty, na okres nie krótszy niż 12 miesięcy. Przez taki czas musisz regularnie spłacać swoje zobowiązanie. Nawet jeśli chcesz wcześniej zwrócić bankowi pożyczoną kwotę, musisz zapłacić odsetki naliczone za cały okres kredytowania (w zależności od oferty banku).

Karta kredytowa i szybkie pieniądze

Kolejnym sposobem na pożyczenie pieniędzy z banku jest skorzystanie z kredytu na karcie kredytowej. Jest to wygodny i szybki sposób na pożyczenie pieniędzy, jednak wymaga od posiadacza karty pewnej wiedzy finansowej. Kredyt na karcie może nie kosztować nic (nie płacisz żadnych odsetek za pożyczenie pieniędzy) lub bardzo dużo, jeśli nie umiesz wykorzystywać tzw. okresów bezodsetkowych. Zanim skorzystasz z kredytu na karcie, warto, żebyś poznał zasady jej funkcjonowania. Ponad połowa klientów znanego serwisu pożyczkowego wonga.com korzystająca z pożyczek krótkoterminowych mogła wybrać również kredyt na karcie. Zdecydowała się jednak na pożyczkę, ze względu na zrozumiałe i przejrzyste zasady jej działania.

Pożyczka krótkoterminowa z serwisu pożyczkowego

Kiedy zależy Ci na czasie i jak najszybciej potrzebujesz dodatkowych środków, weź pod uwagę pożyczkę krótkoterminową. Bez wychodzenia z domu, zbędnych formalności i wypełniania wielu formularzy dostaniesz pieniądze, których potrzebujesz. Wystarczy, że na stronie głównej serwisu pożyczkowego wybierzesz kwotę pożyczki i okres, na jaki chcesz ją zaciągnąć, wypełnisz wniosek pożyczkowy i poczekasz na decyzję. Wspomniany już serwis wonga.com gwarantuje, że po mniej niż 15 minutach dodatkowa gotówka trafi na Twoje konto.

Pieniądze bez dodatkowych zaświadczeń

O ile bank wymaga od Ciebie przedstawiania zaświadczeń o dochodach i formie zatrudnienia, o tyle żaden serwis pożyczkowy nie będzie tego potrzebował. Wspomniany już serwis wonga.com dysponuje złożonym algorytmem, który w kilka minut analizuje ponad 8 tys. różnych danych i na ich podstawie podejmuje decyzję o przyznaniu środków. Nawet jeśli nie jesteś zatrudniony w oparciu o umowę o pracę, ale na Twoim koncie regularnie pojawiają się wpływy (czy to z umowy zlecenia, umów o dzieło lub z faktur płaconych przez klientów), możesz złożyć wniosek o przyznanie pożyczki.

Dowolny cel pożyczki

Biorąc pożyczkę w serwisie pożyczkowym nie podajesz celu, na jaki ją przeznaczysz. Pieniądze możesz wydać na pilne potrzeby albo na rzeczy, które od dawna chciałeś sobie kupić. Serwisy pożyczkowe nie ograniczają Cię, co możesz zrobić z pożyczoną od nich gotówką. Możesz złożyć wniosek o pożyczkę z przeznaczeniem na zakup pralki (przeznaczenia pożyczki nie podajesz we wniosku), a wydać pieniądze na weekendowy wyjazd. Jak pokazują statystyki (raport Związku Firm Pożyczkowych) większość pożyczkobiorców korzysta z pożyczek krótkoterminowych, żeby uregulować rachunki, spłacić bieżące zobowiązania lub zrobić zakupy żywnościowe do domu. Są również i tacy, którzy pożyczają, żeby zrealizować swoje marzenia, wyjechać na wakacyjny wyjazd lub kupić długo wyczekiwany sprzęt RTV.

Krótki okres kredytowania przy pożyczce

60 dni to maksymalny okres, na jaki pożyczysz pieniądze, a taką możliwość daje Ci tylko serwis wonga.com. Na pozostałych platformach pożyczkowych skorzystasz z pożyczki z 30-dniowym okresem spłaty. Krótki okres kredytowania to duża zaleta, bo tak jak szybko pożyczysz pieniądze, tak samo szybko je zwrócisz. Spłata zobowiązania w jednorazowej transzy nie związuje Cię na długo z pożyczkodawcą; nie musisz też każdego miesiąca odkładać określonej sumy, żeby zapłacić ratę.  

Jasne i przejrzyste zasady pożyczania

Według statystyk prowadzonych przez serwis wonga.com klienci platformy w większości przypadków mogli skorzystać z innych form finansowania niż pożyczka. Zdecydowali się jednak na wzięcie pożyczki ze względu na jasne i przejrzyste zasady jej funkcjonowania. Przy pożyczce nie musisz się zastanawiać, jaki będzie jej koszt całkowity – zobaczysz go od razu po wybraniu kwoty pożyczki i okresu, na jaki chcesz ją wziąć. Wszystkie dodatkowe opłaty, takie jak prowizje za przedłużenie spłaty, odsetki za opóźnienia w spłacie, itp. wyszczególnione są w tabeli opłat. Zanim podpiszesz umowę i wyślesz wniosek pożyczkowy, możesz dokładnie poznać wszystkie koszty.

Budowanie historii kredytowej bez brania kredytu

Zdarza się, że klienci decydują się na wzięcie kredytu gotówkowego, bo zależy im na budowaniu historii kredytowej. Serwis wonga.com jako pierwsza w Polsce firma z sektora pozabankowego rozpoczął współpracę z Biurem Informacji Kredytowej i, podobnie jak banki, pomaga klientom budować historię kredytową na przyszłość. Kiedy w terminie spłacasz swoje zobowiązania (nawet jeśli jest to mała kwota), trafiasz do bazy BIK jako lojalny i wypłacalny pożyczkobiorca.

Mała kwota pożyczki na potrzebne wydatki

W serwisie pożyczkowym sam decydujesz, jaka kwota pożyczki jest Ci potrzebna. Wonga oferuje swoim klientom pożyczki od 50 zł do 2,5 tys. zł. Pierwszą pożyczkę możesz wziąć maksymalnie do 750 zł na bardzo korzystnych zasadach. Koszt całkowity pożyczki dla nowych konsumentów to zaledwie 10 zł. W terminie spłaty zwracasz więc pożyczkodawcy pożyczoną kwotę powiększoną o prowizję w wysokości 10 zł.

Spłata pożyczki w dowolnym terminie

Pożyczkę krótkoterminową możesz spłacić w dogodnym dla siebie terminie. Jeśli zdecydujesz, że zwrócisz ją za 35 dni, ale wcześniej zdobędziesz środki na jej spłatę, możesz bez żadnych dodatkowych kosztów, oddać pieniądze pożyczkodawcy.

Kiedy potrzebujesz dodatkowej gotówki, masz do wyboru usługi bankowe lub serwisy pożyczkowe. Zanim podejmiesz decyzję o tym, skąd pożyczysz pieniądze, zastanów się, jakiej sumy potrzebujesz i na jak długo. Jeśli myślisz tylko o małych wydatkach, skorzystaj z pożyczki krótkoterminowej lub kredytu na karcie kredytowej. A kiedy chcesz wydać dużą kwotę, udaj się do banku po kredyt gotówkowy.

Materiał sponsorowany

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 72,5% czytelników artykuł okazał się być pomocny