Stare, zużyte opony samochodowe. Dlaczego prawidłowa utylizacja jest tak ważna?

Stare, zużyte opony mogą stać się problemem niejednego miłośnika motoryzacji. Przed wyrzuceniem opony, warto zwrócić uwagę na aspekt ochrony środowiska. Ogumienie samochodowe wykonuje się z niekorzystnych dla środowiska substancji, które nie powinny znajdować się na wysypiskach. Warto pamiętać, że opona samochodowa rozkłada się przez około sto lat. W tym czasie zużyty produkt stale wydziela niekorzystne substancje chemiczne. Dlatego tak ważna jest prawidłowa utylizacja.

Okazuje się, że zużyte opony samochodowe mogą zyskać drugie życie. Jeszcze kilka lat temu bardzo modne były ozdoby i donice wykonane z opon samochodowych. Jeśli nie chcemy posiadać takich ozdób na posesji, możemy oddać ogumienie do recyklingu. Producenci opon mają obowiązek odzyskiwania minimum 75 procent tonażu opon. 15 procent spośród tej wartości powinna być poddana procesowi recyklingu. Prawidłowa utylizacja może sprawić, że stare opony zostaną ponownie wprowadzone do produkcji. Tym razem ogumienie zostanie wykorzystane do produkcji wycieraczek bądź komponentu potrzebnego do budowy dróg.

Niektóre stare opony mogą być ponownie wykorzystane w motoryzacji. Wystarczy ponowne wykonanie bieżnikowania. W tym wypadku wymaga się, aby stare opony samochodowe znajdowały się w dostatecznie dobrym stanie. Zbyt zużyte i zniszczone opony samochodowe nie nadają się do ponownego użytku. Dlatego warto wiedzieć, co zrobić z niechcianym ogumieniem. Poniżej podpowiadamy, gdzie wyrzucić opony.

Gdzie wyrzucić opony samochodowe? Utylizacja krok po kroku

Zużyte opony samochodowe zostawiamy u wulkanizatora lub w PSZOK

Co zrobić, jeśli posiadamy zużyte opony samochodowe? Istnieje kilka możliwości. Po pierwsze, opony możemy oddać do wulkanizatora. Pamiętajmy, że wulkanizator nie ma obowiązku odbierania od nas opon. Jednak wielu fachowców odbiera zużyte opony podczas wymiany kompletów na nowe. Większość wulkanizatorów odbiera stare opony za darmo, niektórzy pobierają niewielką opłatę.

Jeśli wulkanizator, z którego usług korzystamy, nie zbiera opon, możemy oddać je w inne miejsce. Kolejną propozycją będzie lokalny PSZOK, czyli Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. PSZOK działa w każdej gminie. Niestety każda jednostka może wprowadzać inne zasady odbioru odpadów. W niektórych punktach PSZOK utylizacja zużytej opony nie będzie możliwa. W innych wprowadza się limit odbioru kilku opon na rok. Nieliczne punkty PSZOK nie traktują opon jako odpadów komunalnych i całkowicie uniemożliwiają ich odbiór. W związku z tym warto zapoznać się z wymaganiami konkretnego Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Pracownik powinien poinformować nas o możliwości utylizacji opon samochodowych.

Stare zużyte opony samochodowe – utylizacja podczas zbiórki odpadów

Jeśli nie mamy możliwości, by oddać opony do punktu PSZOK, możemy poczekać do zbiórki odpadów. Większość samorządów organizuje cykliczne akcje odbioru odpadów wielkogabarytowych i śmieci, które nie nadają się do umieszczania w pojemnikach. Niektóre samorządy organizują zbiórki raz do roku, inne umożliwiają oddanie śmieci co kilka miesięcy. Zarówno harmonogram jak i warunki zbierania odpadów są uzależnione od konkretnej gminy.

Niestety nie każda gmina odbiera zużyte, stare opony samochodowe. Warunki niektórych zbiórek odpadów uwzględniają jedynie śmieci komunalne. Według nielicznych interpretacji, opony samochodowe, fotele lub części karoserii samochodowych nie są odpadami komunalnymi. W związku z tym ich utylizacja i odbiór podczas zbiórki odpadów nie będzie możliwy. Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o motoryzacji.

Co zrobić z większą ilością opon? Czy można oddać je do Centrum Utylizacji Opon?

Centrum Utylizacji Opon (w skrócie CUO) to miejsce, w którym możemy oddać zużyte, stare opony. Oferta CUE jest skierowana do firm, które posiadają stare opony w większej ilości. Zdecydowanie nie jest to opcja dla kierowcy dysponującego kilkoma starszymi oponami. Dodatkową niedogodnością może być fakt, iż Centrum Utylizacji Opon nie zbiera ogumienia od osób prywatnych.

Gdzie wyrzucić opony z firmy? Wystarczy zgłosić się do Centrum Utylizacji Opon i określić ilość ogumienia, którego dotyczy utylizacja. CUO odbierze zgłoszenie i nieodpłatnie odbierze zużyte opony samochodowe. Co więcej, CUO zajmuje się transportem ogumienia do punktu odzysku, co zostaje potwierdzone specjalnym dokumentem.

Utylizacja ogumienia przez Centrum Utylizacji Opon jest często stosowana przez wulkanizatorów. Wiąże się to z faktem minimalnego limitu ogumienia. CUE odbierze zużyte, stare opony samochodowe, jeśli dysponujemy minimalną ilością sztuk. W przypadku opon samochodowych musimy oddać minimum 250 sztuk zużytego ogumienia. Minimalna ilość opon motocyklowych została oszacowana na 100 sztuk. Co ciekawe, możemy też oddać zużyte opony pochodzące z samochodów ciężarowych. Centrum Utylizacji Opon odbiera ogumienie w ilości minimum 70 sztuk.

Wiesz już, gdzie wyrzucić opony samochodowe. Jeśli chcesz uzyskać więcej praktycznych porad, zapoznaj się z pozostałymi artykułami w naszym portalu. W osobnym artykule dowiesz się, jakie ciśnienie w oponach jest odpowiednie. A może zainteresuje Cię również, jak ustawić światła w samochodzie?

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 94,5% czytelników artykuł okazał się być pomocny