Gdzie zamontować czujniki tlenku węgla - poradnik
Czujniki tlenku węgla (czadu) to niewielkie urządzenia, które mogą uratować nasze zdrowie i życie. Ważne jest jednak to, aby zostały zamontowane w odpowiednich miejscach, gdzie skutecznie wykrywają ewentualne zagrożenie, a następnie poinformują nas o nim. Gdzie zatem należy zamontować czujniki tlenku węgla i o jakich zasadach koniecznie pamiętać? Dowiedz się więcej z naszego poradnika.
Czujniki tlenku węgla - co warto wiedzieć?
Czujniki tlenku węgla (czadu) to urządzenia, które są niezbędne do wykrywania tego szkodliwego gazu i ostrzegania o jego obecności. Z tego powodu powinny być montowane wszędzie tam, gdzie znajdują się piece - przede wszystkim łazienki oraz kotłownie.
Montaż czujnika czadu nie jest zadaniem skomplikowanym, dlatego każdy bez trudu powinien sobie z nim poradzić. Wcześniej należy jednak wiedzieć, w jakim dokładnie miejscu powinno być umieszczone takie urządzenie, aby uniknąć fałszywych alarmów lub nieprawidłowego pomiaru.
Niezawodne czujniki tlenku węgla (czadu) znaleźć można na stronie: https://www.fonex.pl/kategorie/czujniki-czadu-tlenku-wegla-551.html.
Czym jest tlenek węgla?
Tlenek węgla (inaczej określany również jako czad) to bezwonny oraz bezbarwny gaz, który może być bardzo niebezpieczny dla naszego zdrowia, a nawet życia. Mając na uwadze jego specyficzne właściwości (brak zapachu i barwy), jego wykrycie bez użycia odpowiednich urządzeń jest praktycznie niemożliwe. Czad dostaje się do powietrza jako efekt spalania wielu popularnych paliw - węgla, drewna, gazu ziemnego albo ropy naftowej.
Z pewnością wielu z nas mogło zaobserwować (śledząc na przykład doniesienia w mediach), że najwięcej zatruć tym gazem odnotowuje się w sezonie grzewczym. Dlaczego jednak tlenek węgla jest dla nas aż tak niebezpieczny? Trzeba wiedzieć, że jego toksyczność nie pozwala komórkom naszego ciała na to, by prawidłowo korzystały z tlenu. Wdychanie czadu powoduje, że łączy się on z hemoglobiną w krwinkach czerwonych, a co za tym idzie - nie mogą one transportować tlenu do narządów.
Wśród częstych objawów zatrucia tlenkiem węgla można wymienić bóle i zawroty głowy, nudności, a czasem też ból w klatce piersiowej. Długotrwałe przebywanie z zaczadzonym miejscu może natomiast powodować drgawki, śpiączkę, a nawet uszkodzenie mózgu i śmierć.
Gdzie warto zamontować czujniki tlenku węgla (czadu)
Czujniki czadu powinny być montowane wszędzie tam, gdzie znajdują się piece na paliwa stałe albo gaz. Wśród strategicznych miejsc wskazać należy przede wszystkim łazienki i kotłownie, bowiem to właśnie tam stężenie tego trującego gazu może być największe. Warto też zdecydować się na założenie go w sypialni, ponieważ w czasie snu może zdarzyć się tak, że nie usłyszymy czujki założonej w innych pomieszczeniach.
Musimy pamiętać o tym, że czujnik tlenku węgla nie będzie działać poprawnie, jeżeli znajdzie się zbyt blisko albo zbyt daleko potencjalnego źródła zagrożenia. Z tego powodu należy mieć na uwadze kilka kluczowych zasad związanych z prawidłowym montażem czujników.
W kotłowni czujnik tlenku węgla najlepiej jest umieścić w odległości co najmniej jednego metra od pieca, jednak warto, aby urządzenie nie znajdowało się dalej niż 5-6 metrów. Czujki nie należy też umieszczać na suficie, w narożnikach, jak również miejscach, gdzie dochodzi do cyrkulacji powietrza (na przykład okna albo kratki wentylacyjne). Czujnik czadu najlepiej jest zamontować na wysokości wzroku albo minimum 30 centymetrów od sufitu.
Kolejnym miejscem, w którym obowiązkowo powinien się znaleźć czujnik tlenku węgla, jest łazienka. Tutaj również powinien się znajdować w odległości przynajmniej jednego metra od pieca i wysokości około 150-180 cm od podłogi. Nie należy natomiast umieszczać go w pobliżu kratki wentylacyjnej ani nie przysłaniać meblami, ręcznikami czy innymi akcesoriami. Mogłoby to spowodować zakłócenia w jego prawidłowym działaniu.
Jeżeli chodzi o sypialnię, to wspomniany czujnik najlepiej umieścić możliwie blisko łóżka, aby łatwo usłyszeć ewentualny sygnał ostrzegawczy. Mając na uwadze fakt, że tlenek węgla unosi się w powietrzu od podłogi do sufitu, optymalna wysokość montażu wynosi 70-100 cm.