Budowa garażu

Gdy liczy się każdy metr kwadratowy, sposób usytuowania garażu nabiera szczególnego znaczenia. Trzeba go tak ulokować, aby zajął jak najmniej miejsca. Oszczędnym rozwiązaniem jest budowa domu z garażem wkomponowanym w bryłę. Sprawdza się zwłaszcza w przypadku nieruchomości o regularnych kształtach. Pozwala zaoszczędzić miejsce na działce i obniżyć koszty budowy. Dom i garaż przykrywa wówczas ten sam dach, powstaje mniej ścian zewnętrznych niż w przypadku realizacji osobnego budynku garażowego, oszczędza się więc na budowie oraz wykończeniu całości. 

Jeśli jednak działka jest bardzo mała, wkomponowanie garażu w bryłę może okazać się niewystarczającym zabiegiem. Garaż powinien wówczas zniknąć pod powierzchnią ziemi. Tak też się dzieje, gdy jest zaplanowany w piwnicy. To najlepsze usytuowanie w przypadku niewielkich działek. Ale jednocześnie najbardziej kosztowne. Wymaga wykonania podziemnej kondygnacji i zgodnego z przepisami zjazdu.

Właściciele mniej wymagających działek mogą rozważyć jeszcze dwa inne warianty ulokowania garażu. Obydwa często pojawiają się w projektach gotowych. – W przypadku szerokich, prostokątnych działek dobrym rozwiązaniem jest budowa domu z garażem dobudowanym do bocznej elewacji – mówi architekt z portalu Tooba.pl. – Garaż i dom tworzą wówczas jedną całość, choć posiadają odrębne zadaszenia. Budowa garażu przy bocznej ścianie domu jest tańszym rozwiązaniem niż realizacja dodatkowego budynku – dodaje.

W projektach gotowych garaż często sytuuje się przed fasadą budynku. To typowe rozwiązanie dla domów przeznaczonych na tzw. wąskie działki, na których umieszczenie garażu przed frontową elewacją stanowi jedyne możliwe do realizacji – poza lokalizacją w podziemiu  – rozwiązanie. Jego zaleta polega na odsunięciu drzwi wejściowych, a tym samym wszystkich pomieszczeń mieszkalnych, od granicy działki. Minusem jest natomiast skrócenie podjazdu, co może utrudnić manewry podczas parkowania i wyjeżdżania z posesji.

Bramy wjazdowe i napędy - sprawdź!

Wszystkie powyższe rozwiązania posiadają jedną wspólną cechę. Jest nią możliwość zaprojektowania wygodnego przejścia z części mieszkalnej do garażowej. Takiej możliwości nie ma w przypadku realizacji osobnego budynku garażowego. Zobacz też materiały o garażach drewnianych.artykuł zewnętrzny

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 85,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny