Tunel foliowy

Oczywiście, niektórzy zapaleni majsterkowicze mogą starać się zbudować go samodzielnie, jednak, jak wiemy, chałupniczo wykonane konstrukcje nie zawsze wyglądają estetycznie, a ich budowa zajmuje dużo czasu i wymaga niemałych umiejętności. Na szczęście wspaniałą alternatywą są gotowe, profesjonalnie zaprojektowane i bardzo funkcjonalne tunele ogrodowe Focus Garden.

Bezpiecznie, słonecznie i ciepło – po co stawiać tunel foliowy w swoim ogrodzie?

Podstawową korzyścią, jaka płynie z posiadania tunelu foliowego we własnym ogrodzie (zobacz) jest fakt, że uprawiane przez nas rośliny będą rozwijać się dużo lepiej niż, gdyby miały wzrastać bez niego. Ekologiczna, przydomowa uprawa warzyw, dzięki tunelowi ma szansę dojrzewać dłużej, efektywniej i przynosić bogate plony nawet kilka razy w ciągu sezonu.

Dzieje się tak dlatego, że konstrukcja, a także prawidłowo założona folia na tunelu przede wszystkim chroni uprawę od nieprzychylnych warunków atmosferycznych. Stanowi barierę bezpiecznie odgradzającą rośliny od chłodu, mocnych porywów wiatru, gradu czy rzęsistego deszczu, a nawet przemoczenia, które sprzyja rozrostowi grzybów. 

Ponadto, dzięki foliowej osłonie wewnątrz tunelu ogrodowego tworzy się specyficzny i bardzo sprzyjający wzrostowi roślin mikroklimat. Światło słoneczne przedostaje się do środka w odpowiedniej ilości, a wilgoć, która nie ucieka nadmiernie z wnętrza ogrodowego tunelu, sprawia, że rośliny mają tam zapewnione świetne warunku do rozrostu.

Co uprawiać w foliowym tunelu ogrodowym?

Specyficzny ciepły i wilgotny mikroklimat panujący wewnątrz tunelu ogrodowego sprzyja hodowli wymagających stabilnej aury roślin miękkich czy kwiatów. Najczęściej jednak, jako plon główny, uprawiane są w nich warzywa i owoce ciepłolubne, takie jak pomidor, papryka, ogórek, bakłażan czy nawet, coraz bardziej popularne melony.

Warto dobrze przemyśleć to, na jakiej uprawie najbardziej nam zależy i odpowiednio rozplanować zasiew wewnątrz tunelowej uprawy. Świetnym rozwiązaniem jest też umieszczenie w środku skrzynek, w których można swobodnie hodować rośliny o specjalnych upodobaniach podłoża. W takim odseparowanym środowisku na pewno łatwo będzie im zapewnić dogodne warunki do wzrostu.

W tunelach ogrodowych, których podstawą jest metalowy, solidny szkielet, świetnym pomysłem jest też podwieszenie donic do górnych części konstrukcji. Jest to bardzo rozsądne zagospodarowanie przestrzeni, a taki dwupoziomowy ogród wygląda bardzo estetycznie i ciekawie.

Należy jednak pamiętać, że świetne warunki do rozwoju naszych roślin oznaczają także zwiększone ryzyko pojawiania się, równie bujnie rozwijających się chwastów. Jednak wystarczy być uważnym i co jakiś czas doglądać upraw, aby w naszym tunelowym warzywniaku rozwijały się dokładnie te gatunki, jakie chcemy.

Czy to się opłaca? Czym się kierować podczas zakupu?

Oczywiście nikt nie lubi wyrzucać pieniędzy w błoto. Inwestując w przydomową mini hodowlę ekologicznych warzyw, nikt nie chciałby, aby konstrukcja foliowego tunelu okazała się nietrwała. Dlatego przed zakupem przede wszystkim trzeba skupić się na jakości materiałów użytych do wytworzenia poszczególnych modeli.

Warto, aby rurki, które tworzą szkielet tunelu były metalowe i obustronnie ocynkowane. To sprawi, że nasz tunel będzie solidny, wytrzymały i nie podda się korozji.
Kolejną ważną sprawą jest jakość folii pokrywającej tunel. Powinna być gruba i praktycznie niezniszczalna. W tej roli świetnie sprawdza się wtopiona w folię siatka wzmacniająca, co znacznie wydłuża jej trwałość.

Istotne są też zamki wszyte w drzwi i okienka wentylujące – powinny być dwustronne i naprawdę solidnie wykonane.

Dodatkowe przydatne właściwości ogrodowego tunelu, to praktyczne rzepy pozwalające przytwierdzić do stelaża folię, a także przedłużone powierzchnie ścian, które pozostawiając przy gruncie „zapas”, tworzą fartuch ziemny. Ten, przysypany ziemią, chroni uprawy nawet przed przygruntowymi przymrozkami i skutecznie pozwala utrzymać ciepłe powietrze wewnątrz tunelu.

Gdzie znaleźć najlepsze i najtrwalsze tunele foliowe?

Jeśli szukasz miejsca, gdzie znajdziesz najlepsze i trwałe foliowe tunele ogrodowe koniecznie odwiedź sklep Focus Garden. Wszystkie z dostępnych tam modeli skonstruowane są z najwyższej klasy komponentów i wszystkie zawierają wymienione wyżej udogodnienia, a więc solidną antykorozyjną konstrukcjęwzmocnioną siatką folięsolidne zamki, tak zwany fartuch ziemny i rzepy mocujące.

Dodatkowo każdy z nich, niezależnie od rozmiaru, wyróżnia się zastosowaniem podwójnych poprzeczek montowanych w dachowej części stelaża, co zapewnia im niebywałą stabilność i pozwala służyć im przez długie lata, a nie tylko jeden sezon.

Zapraszamy na Focus Garden. Wybierz najlepszy tunel foliowy do swojego ogrodu i ciesz się własnoręcznie wyhodowanymi roślinami od wczesnej wiosny aż do jesieni.

artykuł sponsorowany

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 0,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny