Generalny wykonawca budowlany – jak znaleźć odpowiednią firmę?
Wybór jednego wykonawcy generalnego zamiast wielu ekip budowlano-remontowych pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze podczas wznoszenia domu lub innego obiektu. Jak wybrać właściwą firmę, która w kompleksowy sposób przeprowadzi wszystkie prace związane z inwestycją – od projektu po uprzątnięcie terenu po budowie?
Doświadczenie generalnego wykonawcy – kluczowy czynnik wyboru
Dokonując wyboru generalnego wykonawcy, w pierwszej kolejności warto przeanalizować doświadczenie rozpatrywanych firm budowlanych. Trzeba pamiętać o tym, że wybrany podmiot wykona w naszym imieniu szereg zadań inwestycyjnych. Pracownicy firmy muszą przebrnąć przez wiele procedur, m.in. uzyskać pozwolenie na budowę, przygotować kosztorysy i harmonogramy prac czy kontrolować dokumentację projektową. A to oczywiście tylko część ich obowiązków. W grę wchodzą jeszcze chociażby nadzór dostawy materiałów, zabezpieczenie placu budowy czy koordynacja pracy wielu podwykonawców. Od doświadczenia generalnego wykonawcy zależy zatem, jak płynnie wspomniane procesy będą przebiegać i w rezultacie – w jakim terminie uda się inwestycję zakończyć. A jak dobrze sprawdzić doświadczenie generalnego wykonawcy?
Przykłady realizacji, czyli portfolio generalnego wykonawcy
Im więcej obiektów wybudował konkretny podmiot, tym większe ma doświadczenie – to jasne. Weryfikację firm, które bierzemy pod uwagę, rozpocznijmy od obejrzenia ich portfolio. Przykłady ukończonych inwestycji można zwykle znaleźć na stronach internetowych lub w katalogach wykonawców. Można też na własną ręką odwiedzić wybudowane obiekty, co pozwala ocenić jakość ich wykonania i standard wykończenia. Zrealizowane projekty i zastosowane w nich rozwiązania są świadectwem wiedzy i doświadczenia generalnego wykonawcy. Dobrym pomysłem jest też zapoznanie się z opinią osób, które korzystały już z usług danego realizatora.
Specyfikacja zrealizowanych prac
Znalezienie wykonawcy generalnego z bogatym doświadczeniem to połowa sukcesu. Warto dodatkowo zorientować się, czy firma realizowała inwestycje z zakresu budownictwa, który nas interesuje. Inną specyfikację ma bowiem budownictwo mieszkaniowe, a inną przemysłowe, użyteczności publicznej czy sportowe. Upewnijmy się, że wybrana firma jest ekspertem w danej dziedzinie.
Zakres usług budowlanych
Jeden realizator zwykle gwarantuje lepszą koordynację specjalistycznych robót niż kilka oddzielnych ekip wykonujących kolejne etapy prac. Najlepsza jest więc sytuacja, w której generalny wykonawca oferuje pełen zakres usług budowlanych – od projektu po wykończenie obiektu pod klucz. To przekłada się na terminowe zakończenie całości inwestycji. Tego typu rozwiązanie odciąży nas od szukania ekip wykończeniowych, kupowania materiałów, koordynacji i rozliczania się z pracy z podwykonawcami. Warto też zorientować się, czy realizator zobowiązuje się do uporządkowania terenu po ukończeniu budowy oraz przeszkolenia z obsługi urządzeń, które zostały zainstalowane w obiekcie.
Liczba pracowników zatrudnianych przed generalnego wykonawcę
Im bogatszy zespół pracowników, tym lepiej. Czy realizator zatrudnia na stałe kierowników, inżynierów i monterów? Czy ma własny zespół projektowy? Stała umowa ze specjalistami wpływa na większe zaangażowanie całego zespołu. Fachowcy mogą ze sobą współpracować i uzgadniać istotne kwestie, co przekłada się na sprawność przebiegu budowy. Inwestorowi pozostanie jedynie zapłata za wykonane prace i odbiór budynku. Oczywiście, jeśli chcemy mieć pewność, że prace idą zgodnie z planem, możemy sprawdzać jakość przeprowadzanych robót, choć to właśnie realizator powinien wykonywać pełną koordynację wszystkich zadań.
Inne kwestie, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze generalnego wykonawcy
Bogate zaplecze sprzętu i transportu
Warto zorientować się, czy firma posiada bogatą flotę maszyn i transportu. To pozwoli uniknąć przestoju i kosztów związanych z wypożyczaniem ciężkiego sprzętu.
Gwarancja na wykonany obiekt
Ważne, by generalny wykonawca brał na siebie pełną odpowiedzialność za wykonane roboty budowlano-montażowe i instalacyjne, która wynika z przepisów o rękojmi i gwarancji. To oczywiście powinno być określone w pisemnej umowie.
Pomoc w wyborze technologii i materiałów
Generalny wykonawca powinien oferować fachowe doradztwo bez względu na zaawansowanie projektu. Rozwiązania technologiczne i materiały powinny być dobierane indywidualnie do warunków inwestycji oraz naszych potrzeb czy możliwości finansowych.
Profesjonalne zapoznanie z projektem przed rozpoczęciem prac
Ważny, aby generalny wykonawca budowlany do każdego zadania podchodził indywidualnie. Warto zwrócić uwagę czy przed rozpoczęciem aktywnego działania firma przedstawi oszacowany zakres prac oraz termin ich wykonania.
Jak wybrać generalnego wykonawcę – podsumowanie i przykład przedsiębiorstwa
Wynajęcie generalnego wykonawcy pozwala uniknąć wielu zawiłości związanych z budową domu – to na jego barkach spoczywa odpowiedzialność za formalności związane z przestrzeganiem przepisów prawa budowlanego czy dopilnowanie terminowości podwykonawców. Warto tę odpowiedzialność powierzyć jedynie doświadczonemu i cieszącemu się świetną reputacją realizatorowi.
Dobrym przykładem generalnego wykonawcy, który spełnia te wymagania, jest Bielskie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego S.A. To największa firma budowlana na Podbeskidziu, która kompleksowo realizuje zadania inwestycyjne w generalnym wykonawstwie. Przez ponad 70 lat działalności BPBP S.A. wybudowało ponad 500 obiektów przemysłowych, mieszkaniowych, sportowych i użyteczności publicznej. Firma działa na rynku zarówno polskim, jak i zagranicznym. Co istotne, zatrudnia aż 280 pracowników i dysponuje własnym sprzętem i flotą transportową. Ma doświadczenie, zatrudnia ekspertów i cieszy się renomą – to przykład firmy generalnego wykonawstwa, której można zaufać.
Artykuł sponsorowany