Glicynia kwiecista (Wisteria floribunda) – charakterystyka

Glicynia japońska - opis glicynii w ogrodzie

Glicynia japońska (Wisteria floribunda) zwana również wisterią japońską lub też słodlinem japońskim jest pnączem zaliczającym się do rodziny bobowatych. Oczywiście ojczyzną rośliny jest Japonia, w której pnącze występuje w warunkach naturalnych. Przy odpowiednich warunkach uprawowych wisteria dorasta nawet do 10 metrów wysokości. Pędy obrastają nieduże, eliptyczne listki o jasnozielonej barwie. Na jednym pędzie rozłożonych może być w sposób nieparzysty nawet do kilkunastu liści.

Oczywiście największą ozdobą są pachnące kwiaty, które pojawiają się od maja do czerwca. Są one niezbyt duże, ponieważ osiągają do niespełna 2 cm długości. Jednak są one zebrane w pokaźne grona osiągające nawet do 0,5 metra długości. Kwiaty najczęściej spotykane są w liliowym lub niebieskofioletowym odcieniu. Czasem może się zdarzyć powtórne kwitnienie, które przypada pod koniec lata. Po okresie kwitnienia na miejscu kwiatów pojawiają się owoce w postaci strąków o długości ok. 15 cm.

Inne pnącza do uprawy w ogrodzie

Glicynia japońska nie jest jedynym ozdobnym pnączem, które chętnie uprawiamy w naszych ogrodach. Do wyboru mamy także inny gatunek wisterii, którym jest glicynia chińska. Pnącze w naturalnych warunkach występuje na terenie środkowych Chin. Glicynia chińska może dorastać nawet do 18 metrów wysokości. Kwiaty, które również pojawiają się od maja do czerwca, przybierają kolor niebieskofioletowy. Zebrane są w nieco mniejsze grona, osiągające do 30 cm długości.

Oprócz wisterii, w naszych ogrodach często spotykane są takie pnącza jak:

  • Milin amerykański - jest to pnącze zaliczające się do rodziny bignoniowatych. Dorasta do 10 metrów wysokości. Ojczyzną rośliny jest Ameryka Północna, a dokładniej południowo-wschodnie tereny Stanów Zjednoczonych. Milin amerykański kwitnie od lipca do września, wydając w tym czasie pomarańczowe lub pomarańczowoczerwone kwiaty w kształcie trąbek.
  • Wiciokrzew - popularne pnącze, które możemy spotkać niemal na całym obszarze półkuli północnej. Identycznie jak poprzednia roślina, wiciokrzew dorasta do 10 metrów wysokości. Białe kwiaty nie są zbyt wielką ozdobą pnącza. Na ich miejscu pojawiają się najczęściej czarne jagody.

Jeżeli nie możemy pozwolić sobie na uprawę wisterii lub innego pnącza, to świetnie sprawdzą się byliny cebulowe oraz inne rośliny nadające się do pojemników. Jednym z polecanych gatunków jest funkia, której liczne odmiany różnią się między sobą wielkością, a także czasem kolorem liści. Funkia będzie stanowiła doskonałe tło dla innych kwitnących roślin. Poszukując ciekawych gatunków kwiatów cebulowych, warto skupić się na roślinach acidantera. Kwiaty swoim kształtem przypominają storczyki, jednak wyróżniają się spiczastymi płatkami. Dorastają one do 10 cm średnicy. Byliny cebulowe tego gatunku, kwitną od lipca do sierpnia. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o roślinach ogrodowych.

Glicynia japońska (Wisteria floribunda) - uprawa i pielęgnacja

Wisteria floribudna - wymagania uprawowe w ogrodzie

Najważniejszą kwestią w uprawie wisterii japońskiej, jest zapewnienie jej odpowiedniego stanowiska. Po posadzeniu pnącze jest wrażliwe na ujemne temperatury, a także silne podmuchy wiatru. Dlatego należy wybrać jej stanowisko słoneczne i osłonięte. Podłoże musi być umiarkowanie wilgotne. Najlepiej, aby gleba była przepuszczalna, ale jednocześnie dobrze trzymała wilgoć. W chwili, gdy podłoże będzie zbyt mokre lub suche, wisteria może nie kwitnąć tak jakbyśmy tego od niej oczekiwali.

Decydując się na młode sadzonki, warto uzbroić się w cierpliwość. Początkowo przyrost pnącza jest bardzo wolny. Jednak z biegiem czasu zaczyna przyspieszać, dochodząc do przyrostu 1-3 metrów rocznie. Niestety pachnące kwiaty mogą pojawić się dopiero po siedmiu latach uprawy. Sam okres kwitnienia wynosi zaledwie 3 tygodnie, jednak dla tego widoku warto uzbroić się w cierpliwość. Sadząc wisterię, należy pamiętać o odpowiedniej podporze. Ponieważ początkowo niezdrewniałe łodygi ulegają szybkiemu łamaniu.

Polecane nawozy dla kwiatów w domu i ogrodzie

Glicynia kwiecista - zabiegi pielęgnacyjne

Glicynia kwiecista wymaga odpowiedniego nawodnienia. Jeżeli będzie rosła ona na przepuszczalnym podłożu, to nie musimy się martwić o nadmiar wody. Jednak w czasie suszy, należy pamiętać o podlewaniu pnącza. Zaraz po posadzeniu glicynii, warto pamiętać również o nawożeniu. Najlepiej sprawdzi się kompost lub obornik. Z czasem roślina jest już na tyle samodzielna, że dodatkowe jej zasilanie nie będzie konieczne. Jak już wcześniej wspomniano, pnącze jest mało odporne na mrozy. Dlatego przed okresem zimowym należy ją zabezpieczyć agrowłókniną. W ten sposób okrywamy przede wszystkim główny pęd oraz korzenie.

Glicynia kwiecista w czasie kwitnienia w ogrodzie, a także glicynia japońska i jej uprawa
Jak pielęgnować kwiat glicynia kwiecista, czyli glicynia japońska i jej pielęgnacja

Jak każde pnącze, również wisteria wymaga regularnego przycinania. Cięcie należy zaplanować w lipcu oraz w sierpniu. W tym czasie przycinamy wyłącznie tegoroczne pędy nad 4 lub 5 pąkiem. W ten sposób zostawiamy maksymalnie 20 cm młodych pędów. Natomiast starsze zostawiamy przywiązując do pergoli lub muru, wyznaczając w ten sposób kierunek wzrostu całego pnącza. Po okresie zimowym należy zwrócić szczególną uwagę na wiosenne przycinanie. W tym czasie koniecznie usuwamy wszystkie zniszczone, przemarznięte lub uschnięte pędy. Dodatkowo wycinamy wszystkie pędy, które wyrastają u nasady pnia, aby go nie osłabiały. Możemy również zadbać o przycięcie bocznych pędów, które cięliśmy w poprzednim sezonie. Takie pędy skracamy aż do 3 pąka.

Rozmnażanie wisterii odbywa się poprzez odkłady powtarzane. Innym, zdecydowanie łatwiejszym sposobem na powielenie sadzonek, jest ukorzenienie rocznych pędów. W profesjonalnych uprawach najczęściej spotkamy się sadzonkami szczepionymi. Rozmnażanie przez nasiona najlepiej sprawdza się w naturalnych warunkach występowania glicynii. Niestety nasze warunki atmosferyczne nie należą do zbyt sprzyjających, aby młoda siewka miała szansę na samodzielne utrzymanie.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 97,6% czytelników artykuł okazał się być pomocny