Rodzaje glikolu

Glikole to organiczne związki chemicznych z grupy alkoholi dwuhydroksylowych, czyli tak zwanych dioli. Rodzaje glikolu to tak naprawdę różne związki chemiczne, które różnią się między sobą ilością atomów węgla i atomów wodoru. Najprostszym alkoholem polihydroksylowym jest glikol etylenowy o wzorze sumarycznym C2H6O2. Jest to bezbarwna i bezzapachowa ciecz o słodkawym zapachu, znajduje zastosowanie w wielu dziedzinach przemysłu, głównie w chłodnictwie. Glikol etylenowy jest bardzo toksyczny, jego przypadkowe spożycie grozi śmiercią. Czasami występuje pod nazwą glikol monoetylenowy lub glikol techniczny

Kolejny rodzaj to glikol propylenowy. W odróżnieniu od poprzednika nie jest toksyczny. Znajduje zastosowanie w kosmetyce. To lepka, oleista ciecz, bezwonna i bezbarwna. Glikol propylenowy ma wzór C3H8O2 i jest na szeroką skalę produkowany w procesach przemysłowych w bardzo wysokiej temperaturze. Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o klejach.

Szkodliwość glikolu

Glikol może być bardzo szkodliwy. Jego działanie jest niezwykle toksyczne, dlatego przy stosowaniu go należy zachować szczególną ostrożność. Po jego spożyciu szybko jest metabolizowany do kwasu glikolowego, kwasu gliksalowego i kwasu szczawiowego. Te składniki w połączeniu mogą doprowadzić do kwasicy organizmu i w ciągu kilkunastu godzin uszkodzić nerki, wątrobę i mózg. Spożycie glikolu może grozić śmiercią.

Glikol propylenowy jest o wiele mniej trujący. Trudno powiedzieć, że ma jakąś szkodliwość. Tak naprawdę często można znaleźć go w czasie procesów przemysłowego przygotowywania żywności. Znajduje się także w kosmetykach stosowanych bezpośrednio na skórę. Bywa jednak przyczyną alergii i wiele osób o cerze wrażliwej unika preparatów z nim w składzie.

Glikol etylenowy – zastosowanie

Glikol monoetylenowy można znaleźć w bardzo wielu produktach z chemii budowlanej. Bardzo często pojawia się w składzie żywic poliestrowych i alkalidowych. Można także znaleźć go we włóknach syntetycznych, rozpuszczalnikach i plastyfikatorach. Do tych celów nie używa się go osobno. Chociaż glikol można kupić w sklepie, nie dodaje się go do chemii budowlanej tego rodzaju. A może zainteresuje cię także ten artykuł o kleju do kafelek i glazury?

Raczej jest on wykorzystywany do chłodnic i różnego rodzaju systemów chłodniczych. Bardzo często ten składnik znajduje się w klimatyzacjach i tym podobnych urządzeniach. Roztwór wody (42-60%) glikolu jest niezamarzający. Te niezwykłe właściwości sprawiają, że świetnie sprawdza się w chłodnictwie. Można stosować go także jako chłodziwo w instalacjach grzewczych.

Glikol propylenowy - właściwości

Mogłoby się wydawać, że glikol propylenowy ma zgoła inne przeznaczenie. Jednak właściwości są bardzo podobne, dlatego także ma podobne zastosowanie. Oczywiście spotyka się go w kosmetyce, farmacji i przemyśle spożywczym. Bardzo często stosuje się go także do produkcji papierosów, jako czynnik regulujący wilgotność tytoniu.

Najbardziej znany jest jednak ze swoich właściwości chłodzących. Można stosować go w instalacjach chłodniczych i grzewczych, jak pompa ciepła. Służy także jako płyn solarny czy płyn do chłodnic w samochodzie. Z jego właściwości korzystają także silniki samolotów i promów kosmicznych. Co więcej, glikol propylenowy może być stosowany także do odladzania różnych powierzchni. Nasuwa się jeszcze pytanie: czy można mieszać glikol propylenowy z etylenowym? Otóż nie powinno się tego robić. Każdy z nich może mieć inne właściwości, więc lepiej stosować tylko jeden rodzaj.

Polecana chemia budowlana

Glikol etylenowy czy propylenowy?

Ze względu na bardzo dużą toksyczność, glikol etylenowy powoli zostaje wyparty przez propylenowy. Dzieje się tak, ponieważ jest duże ryzyko wycieku glikolu na żywność lub ziemię, a to oznacza duże skażenie. Obecnie procesy wytwarzania glikoli są tak samo łatwe, ale glikol propylenowy jest bezpieczniejszy dla środowiska – zarówno w momencie działania i utylizacji, jak i podczas produkcji. To po prostu bezpieczniejsze rozwiązanie. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o klejach do parkietu.

Kupując glikol jakiegokolwiek rodzaju powinno się zwrócić uwagę na jego klarowność i czystość. Najlepsze produkty mają atesty PZH, które są ważne od 3 do 5 lat. Warto zwrócić uwagę na to, że od 2015 roku PZH przestało atestować glikol etylenowy, uważając, że jest niebezpieczny, a jego działanie można zastąpić propylenowym odpowiednikiem. Obecnie na rynku dostępne są niemal wyłącznie produkty mieszane, z niewielką ilością glikolu etylenowego. Samego, czystego środka raczej nie znajdziesz. Płyny z jego zawartością najczęściej zawierają także niebieski barwnik, który ostrzega przed przypadkowym spożyciem.

Glikol – cennik i producenci

Najbardziej znany producent produktów na bazie glikolu to firma… Glikol. W jej ofercie znajduje się glikol techniczny do bardzo wielu zastosowań. To płyny instalacyjne z dodatkiem inhibitorów korozji i środków stabilizujących. Nadają się do różnych zastosowań – czy to pompa ciepła, czy płyn solarny, dobrze się sprawdzają. Producent oferuje zarówno produkty na bazie glikolu etylenowego, jak i propylenowego.

Warto także zainteresować się produktami marek Ecobal czy Glicotec. Są one świetnej jakości. Są przeznaczone głównie do chłodnic samochodowych lub innego rodzaju układów chłodniczych. Warto zwrócić uwagę także na produkty typu koncentrat. Są wydajniejsze i zajmują o wiele mniej miejsca.

Cennik produktów na bazie glikoli

Marka

Nazwa

Objętość

Cena

Boryszew

Płyn niezamarzający Ergolid

20 l

278 zł

Ekobal

Koncentrat do instalacji chłodniczo-grzewczych

30 l

600 zł

Biomus

Glikol propylenowy czysty 99,9%

5 l

70 zł

Glikol

Glikor EKO

30 l

172 zł

Glitherm

Glikol etylenowy 30%

20 l

77 zł

Rodzaj i markę glikolu najlepiej dopasować do tego, który wcześniej oryginalnie był w urządzeniu. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko wytrącenia się innych związków chemicznych, które mogą być bardzo szkodliwe. A może zainteresuje cię także ten artykuł o polecanych klejach do tapet?

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 96,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny