Głowica termostatyczna – zasada działania, możliwości zastosowania

Jak działa pokrętło do kaloryfera z głowicą termostatyczną?

Regulator termostatyczny cieszy się coraz większą popularnością. Jaka jest jego zasada działania? Chcąc odpowiedzieć na to pytanie, musimy najpierw określić najważniejsze elementy produktu. Głowica termostatyczna posiada specjalny czujnik, a w nim mieszek sprężysty oraz trzpień głowicy.

W czujniku temperatury znajduje się mieszek sprężysty, posiadający zdolność do kurczenia oraz rozciągania. Zwiększenie temperatury powoduje wzrost objętości mieszka. W tym momencie dochodzi do napierania na trzpień głowicy. Przepchnięty trzpień zmniejsza dopływ czynnika grzewczego do obiegu grzejnika.

Po zmniejszeniu temperatury następuje automatyczne zmniejszenie objętości mieszka sprężystego. Trzpień głowicy nie jest już wypychany i automatycznie zwiększa dopływ czynnika grzewczego. Jest to dość prosta, automatyczna regulacja, przynosząca duże walory użytkowe.

Warto także dodać, że głowica kaloryfera może posiadać wodne lub gazowe czujniki temperatury. Zasada działania jest w obu przypadkach taka sama. Zawór termostatyczny z czujnikiem wodnym cieszy się nieco większą popularnością i posiada uniwersalne możliwości zastosowania. Jeśli planujesz zlecić wykonanie instalacji grzewczej lub jej modernizację, wypełnij ten krótki formularz, aby otrzymać oferty najlepszych wykonawców z twojej okolicy.

W których miejscach sprawdzi się zawór termostatyczny?

Grzejnikowa głowica termostatyczna sprawdzi się w miejscach, od których oczekujemy równomiernego rozkładu temperatury. Głowica kaloryfera zapobiega nagłemu podwyższeniu temperatury w pomieszczeniu, co przełoży się na większy komfort grzewczy.

Warto także dodać, iż dobrze dobrany zawór termostatyczny wpłynie na ograniczenie kosztów ogrzewania budynku. Automatyczne ograniczenie czynnika grzewczego zwiększa wydajność całego systemu. Szacuje się, że grzejnikowa głowica termostatyczna może ograniczyć koszty ogrzewania nawet o około 20 %.

W ofercie sprzedaży znajdziemy różnego typu głowice. Możemy wykorzystać je w ogrzewanych pomieszczeniach domów jednorodzinnych oraz mieszkań w bloku. Do mniej oczywistych możliwości zastosowania należy wykorzystanie głowic na klatkach schodowych czy wspólnych korytarzach.

Głowica termostatyczna sprawdzi się także w obiektach użyteczności publicznej, firmach i zakładach przemysłowych. Regulator termostatyczny umożliwi utrzymanie jednolitej temperatury, a ponadto ograniczy koszty ogrzewania obiektu. Co więcej, automatyczna regulacja wpłynie na zwiększenie komfortu użytkowania budynku.

Regulator termostatyczny, ale który? Popularne rodzaje, czołowi producenci

Głowica termostatyczna – popularne rodzaje

Grzejnikowa głowica termostatyczna występuje w trzech popularnych rodzajach. Wybór konkretnego produktu będzie podyktowany wymaganiami inwestora oraz warunkami montażowymi.

Zawór termostatyczny z głowicą pionową – to dość popularny regulator termostatyczny o uniwersalnych możliwościach wykorzystania. Sprawdzi się w domach jednorodzinnych oraz mieszkaniach. Pionowo usytuowana głowica kaloryfera nie rzuca się w oczy i nie zajmuje zbyt dużo miejsca. Dobrze sprawdzi się w miejscach, które nie są narażone na działanie przeciągów. Niestety pionowa głowica termostatyczna nie będzie najlepszym rozwiązaniem w miejscach zabudowanych. Pozostawiona w ciasnej wnęce szybko wykryje zwiększoną temperaturę z grzejnika, która nie odpowiada realnej temperaturze w pomieszczeniu.

Wzniesiona głowica termostatyczna – to głowica kaloryfera ulokowana w nieco wyższym punkcie pomieszczenia. Umożliwia równomierny rozkład temperatury w pomieszczeniach i charakteryzuje się dużą skutecznością działania. Wzniesiony regulator termostatyczny jest często montowany na klatkach schodowych czy w budynkach użyteczności publicznej. W ofertach sprzedaży znajdziemy pokrętło do kaloryfera ze wzmocnioną obudową. Jest to dość popularna, wzniesiona głowica kaloryfera o zwiększonej odporności na uszkodzenia czy kradzież.

Głowice elektroniczne – to bardziej skomplikowane pokrętło do kaloryfera, pozwalające na wydajną regulację temperatury. W ofercie sprzedaży znajdziemy różnorodne głowice elektroniczne. Bardziej rozbudowane modele posiadają rozbudowane programatory czasowe oraz możliwość zdalnego sterowania ustawieniami. Głowice elektroniczne zapewniają wysoki komfort, a większość z nich posiada dobre opinie użytkowników. Jedynym mankamentem tego rozwiązania okazują się nieco wyższe ceny zakupu.

Wybrane grzejniki w dobrych cenach - sprawdź ofertę

Głowica termostatyczna czy też grzejnikowa głowica termostatyczna i jej rodzaje, a także ceny oraz rodzaje termostatów do grzejników
Głowica termostatyczna do grzejnika - rodzaje zaworów, ceny, opinie, porady

Czołowi producenci głowic termostatycznych

Dobrze dobrana, grzejnikowa głowica termostatyczna zapewni uzyskanie optymalnej temperatury w pomieszczeniach. Dlatego warto dobrać produkt dobrej jakości, który posiada przychylne opinie użytkowników.

Dobrej jakości zawór termostatyczny znajdziemy w ofertach takich firm, jak Vario Term, Herz, Schlosser, Giacomini, Ovenstrop, a także Honeywell Herz. Regulatory sygnowane owymi markami przeważnie zbierają bardzo dobre opinie i zostają wykonane z dobrej jakości, żywotnych materiałów. W ofercie sprzedaży znajdziemy zarówno zwykłe pokrętła, jak i głowice elektroniczne.

Na co zwrócić uwagę, kupując zawór termostatyczny?

Pokrętło do kaloryfera z głowicą termostatyczną może posiadać różną efektywność. Dlatego przed zakupem warto poznać opinie innych użytkowników. Dzięki temu upewnimy się czy dana grzejnikowa głowica termostatyczna będzie w stanie spełnić nasze oczekiwania.

Opinie są dość istotnym kryterium wyboru, jednak warto zwrócić również uwagę na efektywność działania. Pokrętło do kaloryfera posiada oznaczenie DELL, a następnie symbol cyfrowy od A do F. Zasada działania i regulacja owych zaworów jest taka sama, jednak produkty różnią się efektywnością. Dla przykładu, głowica kaloryfera sygnowana oznaczeniem DELL A spełnia wymagania najwyższej klasy efektywności. Głowice z oznaczeniem DELL F oznaczają najmniejszą efektywność działania.

Większa efektywność często oznacza nieco wyższe ceny zakupu. Jednak trzeba pamiętać, że bardziej efektywne pokrętło do kaloryfera z termostatem przełoży się na bardziej odczuwalne ograniczenie kosztów ogrzewania budynku.

Przybliżone ceny zakupu głowic termostatycznych

Ceny głowic z termostatem mogą okazać się dość zróżnicowane. Wszystko zależy od ich specyfikacji technicznej, budowy oraz możliwości użytkowych. Najtańsze głowice termostatyczne nabędziemy za około 20-40 zł. Często są to produkty o mniejszej efektywności oraz gorszej jakości wykonania.

Znacznie lepsze opinie zbierają głowice termostatyczne klasy DELL A, których cena zakupu waha się wokół kwoty 40-80 zł. Z reguły są to produkty o wysokiej praktyczności i zwiększonej żywotności.

Największym wydatkiem okazują się dobrej jakości głowice elektroniczne. Ceny godnych zainteresowania produktów rozpoczynają się od 150 zł. Pokrętła posiadające najlepsze opinie i rozszerzone możliwości sterowania często kosztują ponad 200 zł. Są to ceny za głowice ze zdalnym sterowaniem bądź rozbudowanymi programatorami.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 88,4% czytelników artykuł okazał się być pomocny