O tym obowiązku zapomina wielu właścicieli domów. Kara to nawet 5000 zł
Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków to nie tylko pierwsza tego typu w Polsce baza informacji na temat źródeł ciepła w budynkach. CEEB ma również być narzędziem do prowadzenia polityki mieszkaniowej i energetycznej przez państwo - zarówno na szczeblu centralnym, jak i lokalnym. Ten cel wymaga aktualizacji danych widniejących w opisywanej ewidencji - na przykład w związku z wymianą źródeł ciepła. Dlatego Główny Urząd Nadzoru Budowlanego przypomina, że obowiązki właścicieli oraz zarządców budynków nie ograniczają się do jednorazowego przekazania informacji do bazy CEEB. Jak zauważają eksperci portalu RynekPierwotny.pl samorządy od pewnego czasu również przypominają o konieczności aktualizowania danych z CEEB. Takie apele najczęściej są kierowane do właścicieli domów jednorodzinnych.
Z tego artykułu dowiesz się:
Główna zasada: nowe źródło ciepła, nowa deklaracja
Główny Urząd Nadzoru Budowlanego przypomina, że wcześniejsze wypełnienie deklaracji z informacjami do CEEB nie wyklucza konieczności późniejszej aktualizacji danych. Zasada jest prosta i można ją streścić hasłem: „nowe źródło ciepła, nowa deklaracja”. Właśnie dlatego liczba dotychczas złożonych deklaracji do CEEB (ok. 10 mln) będzie systematycznie rosła wraz z upływem czasu. Co ważne, wymóg aktualizacji danych w CEEB nie jest wyłącznie zaleceniem wydawanym przez GUNB, lecz obowiązkiem prawnym, który wynika wprost z ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz o centralnej ewidencji emisyjności budynków (Dz.U. 2008 nr 223 poz. 1459).
Artykuł 27g ustęp 4 ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. wskazuje, że: „W przypadku zmiany danych, o których mowa w ust. 3 pkt 5, właściciel lub zarządca budynku lub lokalu jest obowiązany złożyć nową deklarację w terminie 14 dni od dnia, w którym zaistniała zmiana”. Ten przepis dotyczy informacji o liczbie i rodzaju eksploatowanych w obrębie nieruchomości źródeł ciepła/źródeł spalania paliw, a także o ich przeznaczeniu oraz wykorzystywanych w nich paliwach. Jak tłumaczą eksperci portalu RynekPierwotny.pl podobnie, jak w przypadku pierwszej deklaracji, wójt, burmistrz lub prezydent miasta ma 30 dni na wprowadzenie informacji do CEEB. Ten termin liczy się od dnia dostarczenia papierowej deklaracji.
Do wyboru nadal są dwie ścieżki aktualizacji danych
Uciążliwość opisywanego wyżej obowiązku aktualizacyjnego zmniejsza fakt, że deklarację ze zmienionymi informacjami można wysłać online. Chodzi o wykorzystanie systemu teleinformatycznego CEEB, który jest dostępny na stronie zone.gunb.gov.pl. Składanie zaktualizowanej deklaracji online to opcja, która wymaga posiadania profilu zaufanego. Ten wymóg wydaje się jednak coraz mniejszym utrudnieniem, bo popularność profilu zaufanego systematycznie rośnie. Poza tym istnieje możliwość wykorzystania aplikacji mObywatel, bankowości elektronicznej lub e-dowodu. Dla tradycjonalistów i osób, które nie chcą składać dokumentów online, pozostaje opcja związana z dostarczeniem papierowej deklaracji - osobiście do urzędu gminy lub poprzez wysyłkę pocztą za potwierdzeniem odbioru. Formularze deklaracji są dostępne w urzędzie gminy lub na stronie zone.gunb.gov.pl.
Gminy przypominają nie tylko beneficjentom dotacji
Dość częste komunikaty gmin o konieczności aktualizowania danych z CEEB są między innymi efektem całkiem dużej liczby podejmowanych w ostatnim czasie remontów domów. Chodzi na przykład o prace prowadzone dzięki wsparciu z programu Czyste Powietrze, choć warto też pamiętać o wymianach źródeł ogrzewania, w ramach których inwestorzy nie korzystają z publicznego wsparcia. Samorządy czasem przypominają również o ewentualnych sankcjach karnych dla tych właścicieli i zarządców budynków, którzy lekceważą obowiązki związane z przekazywaniem aktualnych danych do CEEB.
W kontekście sankcji, warto przypomnieć o artykule 27h ustęp 1 ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz o centralnej ewidencji emisyjności budynków. Ten przepis mówi bowiem o grzywnie za niezłożenie w terminie deklaracji do CEEB (pierwszej lub kolejnej). Grzywna wynosząca do 5000 zł nie jest nakładana jeśli właściciel lub zarządca budynku dostarczył wprawdzie wymagany dokument po terminie, ale jeszcze przed powzięciem przez wójta, burmistrza lub prezydenta miasta informacji o popełnieniu wykroczenia. W praktyce powzięcie przez gminę informacji o wykroczeniu może być utrudnione, więc dużo zależy od postawy samych właścicieli domów.