Gniazdka elektryczne – wiadomości wstępne

Kontakty elektryczne jako istotne elementy instalacji elektrycznej

Ważnym elementem instalacji elektrycznej, oprócz wszelkiej maści przełączników i rozdzielnicy elektrycznej, są właśnie gniazdka elektryczne. Każda instalacja elektryczna, nieważne czy natynkowa czy podtynkowa, zawiera wiele gniazdek i to w wielu rodzajach.

Kiedy zachodzi potrzeba, gniazdko musi być zamknięte, hermetyczne. Niekiedy równie istotne jest wyposażenie w zabezpieczenia przed dziećmi lub po prostu przed dostaniem się do niego jakiegoś ciała obcego.

Gniazdko gniazdku nie jest równe, dlatego istnieje całe mnóstwo rodzajów gniazdek. Ich przeznaczenie determinuje rodzaj montowanego gniazdka. W dawnych czasach istniało zaledwie kilka rodzajów gniazdek.  Wówczas liczyło się tak naprawdę jedynie dostarczenie prądu, a bezpieczeństwo użytkownika schodziło niestety na dalszy plan. Bezspornym dowodem jest brak tak podstawowego zabezpieczenia, jakim jest bolec uziemiający.

Bezpieczne kontakty elektryczne

Dlatego właśnie kontakty elektryczne, bo tak nazywane są gniazdka, z czasem ewoluowały. Dzisiaj oferują prostotę użytkowania i bezpieczeństwo. Dzisiejsze gniazdka elektryczne są produkowane z materiałów wysokiej jakości, które doskonale opierają się upływowi czasu. Nie pękają, jak to często występowało w wieku ubiegłym, a także są odporne na upływy prądu i wszelkie przebicia. 

Tutaj również zostaną rozwiane pytanie typu: jak podłączyć gniazdko elektryczne, czym jest puszka elektryczna, a także czym się różni gniazdko natynkowe od podtynkowego.

Puszka elektryczna jest równie istotna, jak każde gniazdko. To z racji tego, że próżno szukać instalacji, czy to podtynkowych, czy natynkowych, gdzie wespół z gniazdkami nie ma puszek elektrycznych.

Jakie gniazdka elektryczne montujemy w domu?

Tam, gdzie istnieją takie wymagania, montowana jest puszka elektryczna natynkowa wraz z całą instalacją. Tam, gdzie warunki pozwalają, a wręcz narzucają, montuje się instalacje pod tynkiem. Jednakże wiele wspólnego ma ze sobą, chociażby gniazdko natynkowe z podtynkowym. Podłączenie elektryczne jest takie samo, zarówno jeśli chodzi o gniazdko natynkowe, jak i podtynkowe. Różnica tkwi jedynie w sposobie montażu. Sprawdź także koszt ułożenia instalacji elektrycznej.

Gniazdko natynkowe, jak sama nazwa wskazuje, montowane jest na tynku. Gniazdko podtynkowe, swoją strukturę chowa w ścianie. Dlatego montując takie gniazdko, niezbędna będzie puszka elektryczna, w której umieszczamy gniazdko. To najczęściej stosowany rodzaj gniazdka w domach. Gniazdko natynkowe zwykle stosuje się w warsztatach czy halach produkcyjnych. W biurach zaś popularne są gniazdka nablatowe.

Wybieramy gniazdka elektryczne

Gniazdka elektryczne i ich rodzaje

Wybór gniazdek elektrycznych jest trudny dla przeciętnego człowieka. Jest to powodowane tym, że wiele obwodów różni się między sobą i wymaga się od nich odmiennych właściwości.

Jeżeli instalacja będzie wykonywana w domu, należy zwrócić uwagę, czy ma zawierać na przykład gniazdka o zwiększonym bezpieczeństwie. Instalacje zewnętrzne wymagają ochrony przed warunkami atmosferycznymi, dlatego tu tkwi różnica.

Przyjrzyjmy się instalacjom i podłączonym do nich gniazdom sieciowym oraz puszkom połączeniowym. Kontakty elektryczne występują w ogromie rodzajów, w zależności od przeznaczenia. Ze względu na to, wyróżnia się gniazdko natynkowe, gniazdko podtynkowe, w tym gniazdo pojedyncze i podwójne z uziemieniem, a nawet gniazdo potrójne z uziemieniem. Dla naszego bezpieczeństwa ważne jest, aby pochodziły one od znanego i sprawdzonego producenta, np. Schneider Electric.

Jakie gniazdko do kuchni, a jakie do salonu?

Często stosuje się także gniazdka nablatowe, szczególnie w miejscach, gdzie jest to wymagane i często konieczne. Takimi miejscami są nowoczesne kuchnie bądź salony.

Kuchnie, gdzie blat kuchenny znajduje się na środku pomieszczenia, muszą korzystać z takiego rozwiązania. Pozwala to doprowadzić prąd elektryczny dla urządzeń, z tak zwanego małego AGD.

Gniazdka nablatowe dla zastosowań kuchennych występują w obudowie hermetycznej. Często są wbudowane w mebel, co nie krępuje ruchów przy pracy.

Gniazdko natynkowe vs. instalacja podtynkowa

Gniazdko a sposób montażu – instalacja podtynkowa

W domach jednorodzinnych zwykle stosuje się gniazdka elektryczne podtynkowe. Elementem mocującym jest zazwyczaj puszka elektryczna podtynkowa. Różni się ona od puszki natynkowej budową i zwykle nie jest hermetycznie zamknięta.

Instalacja podtynkowa jest standardowym i najlepszym rozwiązaniem, jeśli chodzi o zasilanie w domu jednorodzinnym. Występuje tam, gdzie puszka elektryczna, w której zamontowane są gniazdka elektryczne. Musi być ukryta i zapewniająca nienaganny wygląd.

Instalacja podtynkowa uchodzi za bezpieczną wówczas, kiedy pomimo właściwie zbudowanej rozdzielnicy, wszystkie gniazdka są połączone z uziemieniem. A może zainteresują cię także elektryczne gniazdka podszafkowe?

Instalacja natynkowa

Instalacja natynkowa rzadziej występuje w domach mieszkalnych. Częściej zaś w halach przemysłowych, przybudówkach, altanach, garażach i budynkach gospodarczych.

W takim przypadku instalacja prowadzona jest na zewnątrz ściany. Pomimo wątpliwych walorów estetycznych, jest bardzo praktyczna. Jest tutaj ułatwiony dostęp do wszystkich elementów instalacji.

Puszka natynkowa jest również przystosowana do tego, aby w niej zostało zamontowane gniazdko pojedyncze, jak i gniazdo podwójne z uziemieniem. Kontakty elektryczne  w instalacji natynkowej są  tak samo łatwe w montażu, jak i w instalacji podtynkowej. Różnica tkwi jedynie w tym, że instalacja podtynkowa jest ukryta wewnątrz ściany, a co za tym idzie, puszka podtynkowa jest wklejona i niewidoczna.

Puszka elektryczna w tej instalacji jest równie łatwa w obsłudze, jak ta montowana na sztywno. Należy nadmienić, że gniazdko natynkowe jako element instalacji natynkowej, jest zwykle hermetyczne. To z uwagi na to, iż narażone jest na działanie czynników zewnętrznych, jak choćby parę wodną i czynników mechanicznych. Co prawda, zazwyczaj nie jest odporne na przebywanie w wodzie, jednakże jest wyposażone w uszczelki, które ograniczają ekspozycję na kurz i pochlapanie wodą. Gniazdko natynkowe i tego rodzaju instalację stosuje się częściej w garażach i wiatach.

Instalacja gniazdek elektrycznych nie jest turdna. Gniazdka nadtynkowe to świetne rozwiązanie, podobnie jak te puszkowe. Są bardzo wygodne do zamontowania
Gniazdka elektryczne - rodzaje, montaż, gniazdka natynkowe i puszkowe

Montujemy gniazdka elektryczne – od czego zacząć?

Przygotowanie podłoża i instalacja gniazdek

Podczas przeprowadzania procesu montażu należy zwrócić uwagę na właściwe przygotowanie podłoża. Mimo iż schematy instalacyjne są tutaj niezbędne dla płynnej pracy, to w rzeczywistości mogą pojawić się pewne zmiany i teoria nie będzie szła w parze z praktycznym wykonaniem.

Instalacja podtynkowa rządzi się pewnymi prawami. Bardzo ważne jest poprawne osadzanie puszek elektrycznych, czy to pod gniazdka elektryczne, czy pod listwy łączeniowe przewodów.

Jak podłączyć gniazdko elektryczne? Wydaje się to niezbyt skomplikowanym zadaniem. Jeśli chodzi o gniazdko pojedyncze, to tutaj nie ma większych kłopotów. Mamy trzy przewody i podłączenie ich jest dosyć proste. Jeśli chodzi o gniazdo podwójne, łączenie również nie sprawia trudności. Wystarczy podłączyć zasilanie i oba gniazdka zmostkować, nie zapominając, aby połączyć przewód ochronny z uziemieniem gniazdka. Sprawdź także w tym artykule szczegółowe informacje, jak zamontować gniazdko elektryczne.

Montaż gniazdka w łazience i pokoju dziecięcym

Sprawa się nieco komplikuje, kiedy montujmy gniazdka elektryczne w łazienkach oraz pomieszczeniach, gdzie występuje duże zawilgocenie. W takich sytuacjach należy zastosować gniazdo hermetyczne, oczywiście bezwzględnie z uziemieniem. Gniazdo podwójne również występuje jako gniazdo hermetyczne. To powinno wystarczyć jako źródło zasilania w łazience.

Pokoje dziecięce powinny zostać wyposażone w gniazdka elektryczne z przesłonami. Kontakty elektryczne w pomieszczeniach, gdzie często przebywają dzieci, powinny być jak najlepiej zabezpieczone przed włożeniem w nie jakichkolwiek przedmiotów.

Właściwie to kontakty elektryczne takich marek jak Legrand czy Ospel, będące gniazdkami z przesłonami, powinny zastępować zwykłe kontakty elektryczne.

Co będzie nam potrzebne do montażu gniazdka?

Osadzanie puszek elektrycznych każdego typu jest w instalacji podtynkowej dosyć łatwe. Wystarczy poziomica i materiał, na którym puszki będą osadzone. Zwykle jest to zaprawa murarska albo gips.

Bez względu na to, czy jest to puszka podtynkowa, czy podtynkowa rozdzielnica budowlana, montaż przez osadzanie jest łatwy. W tak obsadzonych puszkach można również zamontować  gniazda głośnikowe.

Ułatwi to doprowadzenie sygnału audio w każde miejsce domu. Co więcej, oszczędzi to użytkownikowi całego bałaganu, związanego z porozrzucanymi wokół kablami głośnikowymi. Gniazda  głośnikowe produkowane przez Legrand i Ospel są estetyczne oraz niekłopotliwe w montażu. Standardowa puszka podtynkowa jest wystarczająca w montażu gniazd tego typu.

Instalacja natynkowa i puszka natynkowa

Kolejnym typem instalacji, który należy omówić, jest instalacja natynkowa i sposób, w jaki jest montowana puszka elektryczna natynkowa. Należy nadmienić, że bardzo dobrym i zaufanym dostawcą osprzętu elektrycznego jest Schneider Electric.

Puszka elektryczna natynkowa jest zwykle montowana bezpośrednio lub za pośrednictwem uchwytu do powierzchni ściany, tudzież innej powierzchni. Gniazdko natynkowe występuje, jak wcześniej to zostało nadmienione, jako gniazdko pojedyncze, jak również jako gniazdo podwójne. Może występować również w postaci gniazd hermetycznych, jak i zwykłych.

Puszka natynkowa służy do łączenia przewodów i często zawiera wbudowane listwy łączeniowe. Puszka elektryczna jest w tym przypadku pośrednikiem pomiędzy obwodami albo między skrzynką zasilającą a gniazdami.

Jak podłączyć gniazdko elektryczne zewnętrzne?

Podłączenie jest niemal identyczne jak w przypadku instalacji podtynkowej. Bez względu czy to gniazdko pojedyncze, czy podwójne.

Odnośnie gniazdek nablatowych, należy wiedzieć, że gniazdka nablatowe wymagają więcej wysiłku włożonego w ich montaż. Zwłaszcza kiedy gniazdo nablatowe  powinno być schowane w blacie. Jeśli istnieje taka możliwość, stosuje się gniazda, które posiadają własną obudowę.

Tak oto wiele pytań otrzymało odpowiedzi co do tego, jak podłączyć gniazdko elektryczne, a także jak wygląda poprawnie zamontowana puszka elektryczna, zarówno puszka podtynkowa, jak i puszka natynkowa. Wiesz już, jakie typy gniazd i puszek zastosować w danych miejscach, aby zachować maksymalne bezpieczeństwo, zarówno dla siebie, jak i postronnych osób. Jasne jest też, jaki dostawca oferuje najlepsze podzespoły instalacyjne. Dzięki renomowanym dostawcom można być pewnym, że każdy nabyty podzespół posiada niezbędne certyfikaty bezpieczeństwa i jest niezawodny.

ikona podziel się Przekaż dalej