Gnojówka z pokrzyw – korzyści i zastosowanie

Jakie właściwości posiada nawóz z pokrzyw?

Pokrzywy to powszechnie występujące rośliny o cennych właściwościach. Możemy wykorzystać je w domu, ale i w ogrodzie. Kompost z pokrzyw okazuje się bardzo skutecznym i łatwo przyswajalnym nawozem naturalnym. Jego zastosowanie w ogrodzie umożliwia uzyskanie obfitszych, ekologicznych zbiorów. Nawóz z pokrzyw nie bez znaczenia staje się coraz popularniejszą alternatywą dla preparatów chemicznych.

Gnojówka ze skrzypu i pokrzywy staje się cennym źródłem azotu. Kompost z pokrzyw jest także naturalnym źródłem potasu, żelaza i wapnia. W składzie przekompostowanego nawozu odnajdziemy także fosfor, mangan czy magnez. Cenne składniki odżywcze wspomagają wzrost młodych roślin i sprzyjają uprawie. Regularne nawożenie roślin w ogrodzie może zwiększyć uprawy, a jednocześnie zabezpieczyć je przed atakami szkodników.

Gnojówka z pokrzywy znajduje zastosowanie jako nawóz, ale i preparat ochronny. Wystarczy dobrać odpowiednie proporcje, by móc wykonać ekologiczny oprysk roślin. Gnojówka z pokrzyw nadaje się do oprysku przeciw szkodnikom i chorobom grzybowym. Jego skuteczność będzie bardzo wysoka, jeśli spryskamy roślinę we wczesnym etapie.

Jakie zastosowanie posiada gnojówka z pokrzywy?

Jak już wiemy, nawóz z pokrzyw może być wykorzystany w celu oprysku uprawy. Jednak na tym nie koniec jego możliwości. Gnojówka z pokrzywy znajduje zastosowanie w nawożeniu roślin, które potrzebują zwiększonej dawki azotu. Mogą to być drzewa owocowe, dynie czy pomidory. Gnojówka z pokrzyw może być też z powodzeniem stosowana przy uprawie kalafiorów, selerów, kapusty czy ogórków. Preparat okazuje się dość uniwersalny i może być stosowany w ogrodzie przez cały sezon letni.

Podlewanie pomidorów nawozem z pokrzywy umożliwia uzyskanie większych, dorodnych plonów. Gnojówka ze skrzypu i pokrzywy posiada także zastosowanie lecznicze i może zmniejszyć ryzyko wystąpienia chorób grzybowych. Wystarczy dopasować odpowiednie proporcje i stosować produkt w postaci nawozu, wyciągu lub oprysku.

Nawóz z pokrzywy znajduje zastosowanie w walce z mszycami i przędziorkami, które są dużym zagrożeniem w ogrodzie. Co ciekawe, gnojówka ze skrzypu i pokrzywy może być wykorzystana w celu oprysku warzyw, owoców, ale i kwiatów ozdobnych. Dobrze dobrane proporcje umożliwiają także zastosowanie pod młode drzewa owocowe, które posiadają zwiększone zapotrzebowanie na azot. Bogaty skład zabezpiecza rośliny przed atakiem mszyc i hamuje początkową inwazje tych szkodników. Co więcej, nawóz z pokrzyw może intensyfikować kwitnienie i zwiększać przyrost kwiatów ozdobnych. Dużą popularnością cieszy się zastosowanie pokrzywy w celu nawożenia róż uprawianych w donicach. Sprawdź także ten artykuł o nawozie z pokrzyw krok po kroku.

Jak przygotować i stosować nawóz z pokrzyw?

Jak zrobić nawóz z pokrzyw? Skład, proporcje, wykonanie w ogrodzie

Gnojowica z pokrzyw jest bardzo łatwa do przygotowania. Wystarczy zebrać kilogram młodej rośliny. Najlepiej sprawdzi się pokrzywa przed kwitnieniem, która zapewnia najwięcej składników odżywczych.

Zebrana pokrzywa powinna być delikatnie rozdrobniona. Wystarczy oddzielić niektóre fragmenty liści, co ułatwi wydobycie substancji odżywczych. Rozdrobnioną roślinę układamy w pojemniku. Najlepiej sprawdzą się plastikowe wiaderka. Pamiętajmy, że gnojowica z pokrzyw nie powinna być przygotowywana w pojemnikach metalowych.

Jak zrobić nawóz z pokrzywy? Kolejnym krokiem jest zalanie rośliny 10 litrami wody i zabezpieczenie wiadra. Kompost z pokrzyw intensywnie fermentuje i wymaga dostępu do powietrza. Dlatego pojemnik nie może być szczelnie zamknięty. Najlepiej sprawdzi się gaza lub materiał, który będzie stanowił zabezpieczenie przed owadami.

Nawóz z pokrzyw fermentuje przez kilkanaście dni. W tym czasie powinien być umieszczony w zacienionym miejscu. Trzeba pamiętać, że fermentująca gnojowica z pokrzyw wydaje bardzo intensywny, nieprzyjemny zapach. Dlatego warto wybrać oddalone od domu miejsce w ogrodzie. Podczas fermentacji należy codziennie mieszać roztwór, aż do zniknięcia piany. Jeśli gnojówka z pokrzywy nabierze brunatnego zabarwienia, oznacza to zakończenie fermentacji. Nasza gnojówka z pokrzyw jest wtedy gotowa do użycia.

Niektórzy wykonują także nawóz z dodatkiem skrzypu. Gnojówka ze skrzypu i pokrzywy znajduje zastosowanie w walce z zarazą ziemniaka, mącznikiem rzekomym i z rdzom. Proporcje i etapy przygotowania roztworu są takie same jak przy tradycyjnym nawozie z pokrzyw. Wystarczy dodać kilkanaście liści skrzypu, a po zakończeniu fermentacji rozpocząć nawożenie lub opryski.

Gnojówka z pokrzywy – jak stosować nawóz i prawidłowo przeprowadzić nawożenie pokrzywką?

Świeżo przygotowana gnojówka z pokrzywy wymaga odpowiedniego rozcieńczenia. Proporcje będą uzależnione od efektów, które chcemy uzyskać. Nawożenie pokrzywką wykorzystuje roztwór w proporcji 1 część kompostu na 10 części wody. Nawóz w pokrzyw może być stosowany w połączeniu z podlewaniem. Nawożenie przeprowadzamy kierując strumień wody bezpośrednio w podłoże.

Zebrane pokrzywy w koszyku na gnojówkę z pokrzyw, a także popularny nawóz, przygotowanie, receptura oraz promocje
Gnojówka z pokrzyw krok po kroku, czyli skład, proporcie, zastosowanie, wady i zalety, opinie i jak przygotować nawóz

Stosowana do oprysku gnojówka z pokrzywy wymaga nieco większego rozcieńczenia. Stosuje się tu proporcje 1 część nawozu na 20 części wody. Opryski przekompostowaną pokrzywką są w pełni bezpieczne dla liści. Niektórzy ogrodnicy rezygnują z długotrwałej fermentacji i przygotowują wyciąg z pokrzyw. Preparat powstaje z takich samych proporcji i na 1 kilogram świeżej pokrzywy przypada 10 litrów wody. Wyciąg pozostawiamy na 24 godziny, po czym przecedzamy i stosujemy w celu oprysków. Polecane jest rozcieńczanie w stosunku 1 do 5. Wyciąg z pokrzywy może okazać się pomocny w walce z inwazją mszyc. Jego zaletą jest szybkość przygotowania, która umożliwia bardzo szybką interwencję.

Każdy nawóz i oprysk powinien być wykonywany we właściwych odstępach czasowych. Podlewanie pomidorów oraz innych warzyw kompostem z pokrzywy najlepiej wykonywać w odstępach co dwa tygodnie. Takie same terminy dotyczą kwiatów ozdobnych. Gnojówka z pokrzywy nadaje się także do zasilania truskawek. W tym przypadku nawożenie wykonujemy wczesną wiosną, a dodatkowo wykonujemy ściółkowanie.

Gnojówka z pokrzyw nadaje się także do nawożenia malin. W tym przypadku stosujemy standardowe proporcje nawozu i zasilamy nim rośliny wczesną wiosną. Kolejne nawożenie przeprowadzamy w czerwcu oraz w pierwszej połowie sierpnia.

Gnojówka z pokrzyw – przechowywanie i środki ostrożności

Przygotowanie gnojówki z pokrzywy nie jest skomplikowane, jednak wymaga odpowiedniego przygotowania. Jest to związane z bardzo intensywnym zapachem. Gnojówka z pokrzyw wytwarza charakterystyczny fetor, który okazuje się trudny do usunięcia z rąk czy z odzieży. Dlatego warto przygotowywać roztwór w odzieży roboczej i rękawiczkach.

Dobrym pomysłem jest też mieszanie kompostu drewnianym patyczkiem. Powinien mieć oznaczenie góry i dołu, dzięki czemu zmniejszymy ryzyko kontaktu ze skórą. Gnojówka powinna być też zabezpieczona przed zwierzętami, które mogą zwracać uwagę na jej intensywny zapach.

Po zakończeniu fermentacji, gnojówka z pokrzywy może być używana w razie potrzeby. Nawóz możemy przecedzić i szczelnie zamknąć pojemnik. Gnojówka ze skrzypu nie nadaje się, jeśli zagnieździły się w niej drobne robaki lub gdy na wierzchu pojawił się nalot z pleśni. Co ciekawe, gnojówka z pokrzywy jest także dostępna w ofertach sklepów ogrodniczych. Zaletą tego rozwiązania jest brak nieprzyjemnego fetoru, co umożliwia zastosowanie nawozu na tarasach czy balkonach.

ikona podziel się Przekaż dalej