Tawuła ‘Golden Princess’ na tle innych odmian

Tawuły, zwłaszcza tawuła japońska (Spiraea japonica) to rośliny o bardzo ciekawym pokroju i ładnych kwiatach. Są zwarte, półkuliste i bardzo obficie kwitną – rozwiązanie idealne do bardzo wielu ogrodów. Na dodatek mają małe wymagania i dobrze czują się w zasolonej ziemi i zanieczyszczonym powietrzu, dlatego świetnie sprawdzają się w mieście. Nic więc dziwnego, że cieszą się dużą popularnością.

Wszystkie są piękne, ale ‘Golden Princess’, jak sama nazwa na to wskazuje, to wśród nich prawdziwa księżniczka. Ma wspaniałe, złote liście, dlatego czasami mówi się na nią tawuła żółta lub tawuła złocista. Osiąga zaledwie 60 cm wzrostu, więc dobrze sprawdzi się w małych ogródkach. Ma bardzo ładne, różowe kwiaty, które wspaniale wyglądają na szczycie pędów o czerwonym zabarwieniu. Kwitnie od czerwca do początku sierpnia.

Spiraea japonica ma co najmniej kilka bardzo ciekawych odmian o nietypowych, żółtych kwiatach. Bardzo ciekawie prezentuje się tawuła ‘Gold Flame’, która czasami jest mylna z opisywaną powyżej. Obie maja żółte liście, ale tawuła ‘Gold Flame’ ma inny odcień kwiatów – są intensywnie czerwone (dlatego można ją kupić pod nazwą tawuła czerwona), co także dodaje jej uroku. Typowym przedstawicielem gatunku jest tawuła japońska ‘Bullata’. Ma ciemnozielone liście i intensywnie różowe kwiaty. Tawuła japońska ‘Bullata’ idealnie kontrastuje z naszą złotą księżniczką.  Wystarczą takie dwa krzewy liściaste, by ogród był przepiękny przez całe lato.

Tawuła ‘Golden Princess’ – stanowisko

Tawuła ‘Golden Princess’ ma niewielkie wymagania, jeśli chodzi o stanowisko. Może rosnąć wszędzie – bez znaczenia jest dla niej stopień nasłonecznienia. To jest dość zaskakujące, ponieważ z reguły krzewy liściaste o wybarwionych liściach potrzebują słońca, lub wręcz przeciwnie, wybarwiają się wyłącznie w cieniu. A tawuła złocista dobrze sobie radzi i tu, i tu.

Krzew tawuła golden princess i jej żółte liście, a także uprawa, pielęgnacja i cięcie
Jakie wymagania ma tawuła golden princess, czyli jej uprawa w ogrodzie

Warto jednak zapewnić jej odpowiedni poziom wilgotności podłoża. Należy wysypać dno otworu podczas sadzenia warstwą drobnych kamyczków lub żwirku. Roślina dobrze znosi zarówno lekko kwaśne, jak i zasadowe podłoże, nie przeszkadza jej smog, pył ani zanieczyszczenie powietrza. A ponieważ jest naprawdę bardzo odporna na niskie temperatury, nie musisz nawet szukać dla niej miejsca osłoniętego przez wczesnowiosennymi roślinami. Tawuła żółta to roślina idealna do każdego ogrodu. Nie nadaje się raczej do uprawy w pojemnikach.

Sadzonki tawuły są dość tanie nie, a odmianę ‘Golden Princess’ można znaleźć w niemalże każdej szkółce i wielu sklepach ogrodniczych. Cena sadzonki w pojemniku to najczęściej 6-15 zł. A może zainteresuje cię także ten artykuł o pielęgnacji tawuły białej?

Polecane sekatory w super cenach - sprawdź je!

Tawuła japońska Golden Princess – pielęgnacja krok po kroku

Tawuła żółta ‘Golden Princess’ nie należy do najbardziej wymagających roślin na świecie, ale nie zawsze sprawdza się w ogrodzie osób zabieganych i niemających czasu na pielęgnację ogrodu. Potrzebuje bowiem regularnego podlewania – nie może być ono zbyt obfite, ale niewielkie ilości wody należy podawać roślinie dość często. Nadmiar nie jest dla niej wskazany, chociaż znosi go o wiele lepiej niż przeciągającą się suszę.

Roślina nie wymaga nawożenia. Oczywiście na słabszych glebach można ją potraktować wieloskładnikowym nawozem o przedłużonym działaniu, ale nie jest to konieczne. O wiele ważniejszym zabiegiem jest cięcie. Tawuła ‘Golden Princess’ szybko zaczyna tracić kształt i gęstość, a regularne cięcie pędów gwarantuje, że długo będzie ładna. Zabieg wykonuje się wczesną wiosną, skracając pędy do długości 15-30 cm. To zagwarantuje także bardziej obfite kwitnienie rośliny. Tawuła japońska Golden Princess to wybór wart rozważenia.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 96,4% czytelników artykuł okazał się być pomocny