Gont bitumiczny

Jest rodzajem materiału pokryciowego na dachy, za zastosowaniem którego przemawia stosunkowo niska cena w porównaniu z innymi materiałami tego typu. Ponadto prezentuje się on bardzo estetycznie i występuje w różnych wariantach kolorystycznych. Zwykle przybiera formę imitacji dachówek o kształcie prostokątów, trójkątów, łusek, trapezów czy sześciokątów. Z daleka nie różni się zatem wyglądem od dachówkowych rozwiązań. Jego zaletę stanowi także fakt, że jest lekki i dzięki temu łatwy w układaniu.
Pokrycia dachowe - jakie rodzaje są dostępne na rynku, ile kosztują?
Pokrycia dachowe - jakie rodzaje są dostępne na rynku, ile kosztują?
Cennik materiałów budowlanych 2018 w różnych regionach Polski
Cennik materiałów budowlanych 2018 w różnych regionach Polski
Cennik pokryć dachowych 2018 - blacha trapezowa, blachodachówka, dachówka ceramiczna, gont bitumiczny
Cennik pokryć dachowych 2018 - blacha trapezowa, blachodachówka, dachówka ceramiczna, gont bitumiczny
Mycie dachów - cennik 2018 prac w różnych miastach w Polsce
Mycie dachów - cennik 2018 prac w różnych miastach w Polsce

Gont bitumiczny - zastosowanie i ważne informacje

Jeszcze jakiś czas temu gonty dachowe nie miały najlepszej opinii. Kojarzyły się z najtańszymi rozwiązaniami budowlanymi o nienajlepszej jakości. Dachówkę bitumiczną najczęściej można było zobaczyć na wiejskich domkach. Obecnie jednak, dzięki najnowszej technologii, gont bitumiczny bardzo się zmienił. Stał się estetycznym, a także trwałym rodzajem pokrycia dachowego i coraz częściej wykorzystuje się go w nowych domach.

Gont bitumiczny nazywany jest inaczej gontem papowym lub gontem asfaltowym. Jest robiony z asfaltów przemysłowych, nieco modyfikowanych polimerami. Dzięki temu jest bardziej odporny na działanie zarówno niskich, jak i wysokich temperatur. Nie poddaje się deszczowi, opadom śniegu i innym czynnikom zewnętrznym. Gont papowy ma także bardzo wysoki wskaźnik izolacji akustycznej i jest odporny na działanie promieniowania UV. Jest także stosunkowo dobrze ognioodporny.

Gonty dachowe są dodatkowo pokrywane posypką mineralną lub folią metalową. Dzięki temu trwałość dachu jest jeszcze większa, wzrasta także wartość estetyczna takiego rozwiązania. Zarówno posypka mineralna, jak i folia są zabarwione na różne kolory, więc możesz wybrać barwę dachu.

Gont bitumiczny – cennik

Na rodzimym rynku znajduje się bardzo wielu producentów oferujących dachówki lub gont bitumiczny. Najbardziej znane są gonty Orła. Musimy zapłacić za nie około dwudziestu kilku złotych za metr kwadratowy. Gonty Orła są dostępne w różnej kolorystyce, a dachówki mają różne, czasami rzadko spotykane i bardzo oryginale kształty.

Cennik innych marek utrzymuje się na podobnym poziomie. Mniej powszechne gonty bitumiczne marek Icopal, Iko i Matizol można kupić za około 15-30 zł za metr kwadratowy. Cena jest związana nie tylko z jakością dachówek, lecz także ich kształtem i wymiarami.

Koszt układania dachu nie jest wysoki, jednak cena jest zróżnicowana. Bardzo często na cenę wpływ mają właśnie wymiary pojedynczych dachówek. Jeśli są małe i układają się w bardziej skomplikowaną mozaikę koszt położenia metra kwadratowego będzie większy. Nie zmienia to jednak faktu, że takie pokrycia dachowe są jednymi z najtańszych na rynku. Gont bitumiczny jest o wiele tańszy niż blachodachówka, a przy odpowiedniej pielęgnacji i konserwacji środkami antyporostowymi będzie tak samo trwały.

Gont bitumiczny – zastosowanie

Gonty bitumiczne są popularne jednak nie tylko ze względu na niską cenę. Takie rozwiązanie ma bardzo wiele zalet. Jedną z ich jest to, że montaż jest bardzo łatwy, ponieważ wiele dachówek bitumicznych od spodu ma warstwę kleju, który wystarczy rozgrzać. Dachówka przymocowuje się od razu i nie potrzebujesz innych materiałów klejących. Ponadto dachówki tego rodzaju są elastyczne i można je łatwo ciąć, by dopasować wymiary.

Nie każdy dach jednak nadaje się do zamontowania gontu. Przede wszystkim musi mieć odpowiednie nachylenie, czyli od 12 do 80 stopni. Najładniej prezentuje się jednak na dachach o wyższym kącie nachylenia – wtedy wyraźniej widać układ poszczególnych dachówek. Gont bitumiczny nie powinien być układany bezpośrednio na warstwie termoizolacyjnej. Między nią a dachówkami powinien być zachowany chociaż kilkucentymetrowy odstęp służący wentylacji.

CZYTAJ WIECEJ
Ta strona korzysta z plików cookies.

Więcej informacji znajdziesz w polityce cookies.


Zamknij