Gont na dach

Gont na dach nazywany jest również dachówką bitumiczną. Wyróżnia się on budową bardzo zbliżoną do papy termozgrzewalnej. Składa się z rdzenia wykonanego z włókna szklanego. Natomiast wierzchnią warstwę tworzy posypka mineralna, dostępna w kilku popularnych kolorach. Bardzo często jest ona wzbogacona o połyskującą posypkę, dzięki czemu materiał zyskuje jeszcze ciekawszy wygląd.

Gont bitumiczny składa się również z warstwy izolacyjnej wyprodukowanej z masy bitumicznej. Taka warstwa jest często spotykana w przypadku papy termozgrzewalnej. Właśnie od tej warstwy zależy trwałość gontu. Bardzo często gont na dach jest wyposażony również w specjalny podkład, dzięki któremu poszczególne warstwy nie będą się ze sobą sklejać. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź zebrane w tym miejscu artykuły o goncie bitumicznym.

Gont bitumiczny - zalety i wady

Decydując się na położenie gontu na dachu, warto prześledzić wszystkie zalety, którymi wyróżnia się ten materiał. Do nich zalicza się:

  • Szybki i łatwy montaż - montowanie gontów nie wymaga specjalistycznych narzędzi oraz wielkiego doświadczenia. Dlatego taki montaż można wykonać w pełni samodzielnie.
  • Atrakcyjna cena - w porównaniu do blachodachówki lub dachówki, gonty bitumiczne wyróżniają się zdecydowanie niższą ceną
  • Wszechstronność układania - są to bardzo cenne zalety, które polegają na tym, że gont z łatwością dostosuje się do nawet najbardziej skomplikowanego dachu. Składa się na to jego elastyczność. Zatem gont bitumiczny idealnie sprawdza się w przypadku wykańczania rynien kosztowych, obróbek kominowych oraz innych załamań.

Gont bitumiczny na dachu bardzo ładnie wygląda zwłaszcza w przypadku nowoczesnych budynków. Ma bardzo wiele zalet.
Gont bitumiczny - zalety, wady, opinie użytkowników

Jeżeli chodzi o wady, to w rzeczywistości nie ma ich tak wcale dużo. Jeżeli komuś zależy na oryginalnym i eleganckim zadaszeniu, to nie powinny stanowić one żadnego problemu. Najważniejsze wady to:

  • Konieczność deskowania - gont bitumiczny może być układany wyłącznie na równą powierzchnię. Dlatego połać dachowa powinna być wcześniej odeskowana lub obita płytami OSB.
  • Montaż uzależniony od warunków atmosferycznych - preferuje się, by gonty kłaść w temperaturze wyższej niż 5 stopni Celsjusza
  • Skłonność do porastania przez mech - gont jest materiałem, na którym mech ma bardzo dobre warunki do wzrostu. Dlatego nie zaleca się montażu gontu na budynkach znajdujących się w pobliżu lasów.

Gont bitumiczny - opinie

Można przejrzeć forum budowlane, by zapoznać się jakie są rzeczywiste opinie na temat gontów bitumicznych. Na forum opisywane są najczęściej doświadczenia osób, które zdecydowały się na tego typu pokrycie dachowe.

Oczywiście na niektóre komentarze należy patrzeć z przymrużeniem oka. Ponieważ nie wszystkie z nich pisane są przez osoby, które rzeczywiście znają się na rzeczy. Często niezadowolenie wynika z braku wiedzy na temat montażu lub samego materiału. Na pewno przeglądając forum, możemy dowiedzieć się, czy gonty sprawdzą się w naszym przypadku. Jest to tworzywo gwarantujące wysoką trwałość wraz z ciekawym wyglądem.

ikona podziel się Przekaż dalej