Gotowe czy suche gładzie? Skład i przygotowanie

Gładź występująca w postaci proszku jest mieszaniną gipsową, cementową lub cementowo-wapienną. W jego składzie możemy doszukać się również domieszki naturalnych składników, takich jak dolomit czy kreda. Wśród asortymentu suchych gładzi znajdziemy też produkty wzbogacony polimerami lub plastyfikatorami.

Gotowa gładź szpachlowa to zazwyczaj mieszanka syntetyczna, która zawiera żywicę polimerową i różnego rodzaju wypełniacze.

Jak wybrać dobrego fachowca?

Jeżeli szukasz sprawdzonego tynkarza, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy. W odpowiedzi na wypełniony formularz otrzymasz atrakcyjne oferty od lokalnych fachowców i sam wybierzesz najkorzystniejszą. Usługa jest bezpłatna

Sprawdź!

Gotowa masa gładzi może być aplikowana na ścianę lub sufit tuż po otwarciu. W przypadku suchej gładzi, należy ją wymieszać z wodą, zachowując przy tym odpowiednie proporcje. Zazwyczaj stosuje się ok. 0,35l wody na 1 kg gładzi w proszku. Po połączeniu składników i uzyskaniu właściwej konsystencji, zaleca się odczekać kilka minut. Przed aplikacją wskazane jest ponowne wymieszanie uzyskanej masy. Więcej na temat gładzi szpachlowej przeczytasz w tym artykule.

Gotowa gładź szpachlowa - stosowanie

Niezależnie od rodzaju gładzi szpachlowej, możemy ją aplikować ręcznie lub maszynowo. Jednorazowo zaleca się rozprowadzić warstwę o grubości ok. 2mm, przy czym temperatura w pomieszczeniu powinna być mniejsza niż 5°C, ale nie większa niż 30°C.

Czas schnięcia obu rodzajów mas zależy od wilgotności powietrza i temperatury otoczenia, jednak nie powinien przekroczyć 24 godzin.

Gotowa gładź szpachlowa i gładź w proszku może być nakładana na całej powierzchni ściany i sufitu oraz w celu wyrównania niewielkich nierówności. Gładź może być aplikowana na różnego rodzaju tynki, beton czy też płyty gipsowo-kartonowe.

Polecane gładzie gipsowe - sprawdź promocje.

Warto jednak pamiętać, że są to materiały, które możemy zastosować tylko wewnątrz budynku. Suche gładzie nie zaleca się wykorzystywać w pomieszczeniach, w których panuje podwyższona wilgotność. Jeśli interesują cię ceny robót wykończeniowych, cenniki znajdziesz w tym artykule.Cena gotowej gładzi szpachlowej

Gotowa gładź szpachlowa opatrzona jest wyższą ceną niż jej suchy odpowiednik. Rozdrobnienie suchej gładzi nie powinno zająć nam więcej niż 20 minut. Za opakowanie dobrej jakości gotowej gładzi ważące 25 kg zapłacimy 45-60 zł. Suche gładzie wyróżniają się nieco większą wydajnością. Dzięki temu możemy poczynić pewne oszczędności. Według fachowców, oszczędność może wynieść nawet ok. 30%.

Mimo, że wydajność gotowej masy jest nieco mniejsza niż wydajność suchej gładzi, to 1 kg gotowej masy gipsowej wystarczy nam na wykończenie ściany o powierzchni 0,6-0,7m2 na każdy milimetr grubości.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 89,5% czytelników artykuł okazał się być pomocny