Gotowe projekty domów – czy warto się na nie zdecydować?

Gotowe projekty budynków mieszkalnych to świetny pomysł, zwłaszcza dla osób, które chcą oszczędzić na budowie domu. Obecnie pojawiło się mnóstwo stron z projektami, a katalogi domów są pełne najróżniejszych pomysłów i rozwiązań. Możesz mieć pewność, że wśród nich znajdziesz coś, co przypadnie ci do gustu. Plan łatwo się zmienia, wystarczy zamówić u architekta adaptację projektu, tak by był idealnie dopasowany do działki, twoich oczekiwań i potrzeb. To zdecydowanie tańsze rozwiązanie niż zamówienie nowego projektu, przygotowanego od podstaw.

Gotowe projekty domów jednorodzinnych mają bardzo wiele zalet. Przede wszystkim znaczenie ma cena – są prawie dwukrotnie tańsze niż plany robione na zamówienie. To jednak nie wszystko. Kolejnym plusem jest szybkość wykonania. Bardzo często plany domów na zamówienie są tworzone całymi tygodniami, późniejsze ewentualne poprawki i adaptacja projektu jeszcze opóźniają moment rozpoczęcia budowy. Gotowe projekty domów możesz mieć od ręki, ewentualnie nieco je przerobić. Kolejną zaletą jest ogromny wybór. Strony z projektami i biura architektoniczne mają mnóstwo propozycji. W katalogach domów możesz znaleźć projekty budowlane budynków parterowych, kilkupiętrowych, o mniejszych lub większych rozmiarach. Nie musisz obawiać się, że przyjdzie ci wybierać z kilku sztampowych projektów budynków mieszkalnych, wręcz przeciwnie – masz mnóstwo bardzo oryginalnych i ciekawych możliwości.

Tego rodzaju projekty budowlane zawierają uśredniony kosztorys realizacji każdego z projektów. Dzięki temu wiesz, czy postawienie domu mieści się w twoim budżecie. Z tego względu należy ostrożnie podchodzić do adaptacji projektu, ponieważ drobne na pierwszy rzut oka modyfikacje (na przykład dachu lub elewacji) mogą zwiększyć koszty budowy nawet o kilkanaście tysięcy złotych.

Najlepsze gotowe projekty domów – zakup planu

Gotowe plany domów możesz kupić w kilku miejscach. Różnego rodzaju projekty domów jednorodzinnych oferują architekci i pracownie architektoniczne. Podobne usługi oferują strony z projektami. To pierwsze rozwiązanie jest o tyle lepsze, że najczęściej w cenie projektu jest także rozmowa i konsultacja z doradcą lub architektem, który pomoże ci wybrać odpowiednią opcję, dopasowaną do twojej działki i funduszy.

Nie ważne, czy szukasz projektów domów parterowych, czy wyższych, musisz samodzielnie sprawdzić, jakie są plany zagospodarowania przestrzeni w przypadku działki, na której zamierzasz rozpocząć budowę. Istotne jest także to, by projekt był spójny z warunkami, jakie panują na działce. Oczywiście możesz zmodyfikować gotowy plan i dopasować do ukształtowania powierzchni czy orientacji. Taka usługa jest jednak dość droga i może okazać się, że taniej będzie zamówić u architekta projekt na zamówienie.

Warto także dokładnie przyjrzeć się rzutowi domu. Układ pokoi i okien powinien ci w pełni odpowiadać. W tym przypadku modyfikacja jest o wiele prostsza. To jednak zmienia sposób rozłożenia instalacji wodno-kanalizacyjnej i elektrycznej, co może ciągnąć za sobą konieczność zmiany dokumentacji budowlanej i planów. Na szczęście taka usługa także nie powinna kosztować zbyt wiele, więc w rezultacie gotowy projekt z drobnymi modyfikacjami jest o wiele bardziej korzystny finansowo niż ten tworzony od podstaw na zamówienie.